Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
401
 

Bin yıl önceden bir an

Bin yıl önceden bir an
 

Peru' da And Dağları'nın yamacında bulunan kayıp bir kentin haberini okuyorum Milliyet' de. Arkeologlar bulunan kentin İnkalardan önce yaşamış Çaçapoya kabilesine ait olduğunu belirtmiş. En ilginç ayrıntılardan biri bu kabilenin ölülerini mumyalaması; bu yazıya eklediğim fotoğrafda bulunan kabilede ki bir mumyaya ait.

Mumyası yapılmış kişi o an içinde bulunduğu ki anlaşıldığı gibi korku ortamında yaşadıkları ile öyle kalakalmış, kendisini korkutan şeye karşı yüzünü korumaya çalışmış ve öyle ölmüş, yanılmıyorsam elleri bağlı. Daha önce bu kabileler ile ilgili izlediğim bir belgeselde inkaların bu kabileler üzerinde korkunç kıyımlar yaptığı anlatılıyordu. Dehşeti bütün çıplaklığı ile anlatan bu mumya da sanırım öyle bir saldırının eseri.

Bu resmi izlerken ne düşündüm biliyor musunuz? Neydi diyorum, bir insanı, bir kabileyi bu denli dehşete düşürecek kadar kötülük yapmayı gerektiren şey, insanoğlunun yine hangi hırsı, hangi doyumsuzluğu henüz yeni yeni buldukları basit savaş aletleri ile birbirlerini yok etmelerini sağlıyordu?

Ve ne gariptir ki binlerce yıl ne için yaşanmışsa o acılar, nedenlerin hepsi kalın katmanlar halindeki toprak tabakalarının altında yok olup giderken, binlerce yıllık bir mumyayla günümüze ulaşıyor ve hala hırsı, doyumsuzluğu için insan hayatını bitiren günümüz insanına sesleniyor, tabii anlayabilene. Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar korkunç bir duruş.Dehşet gerçekten. İnanmayacaksınız, şimdi, bu kadar dehşete düşmüş biriyim. Olanlar ve olacaklar, beni korkutuyor. İnsanlar doyumsuz gerçekten öğretmenim.

SINIR 
 06.12.2008 21:18
Cevap :
Haklısınız öğretmenim, günümüz insanı hala korkunç şeyler yaşamaya devam ediyor. Yani insanın fiziksel yapısı evrimleşirken egosu hiç değişmiyor gibi. Güzel günler yaşama dileklerimle...  06.12.2008 23:51
 

Böyle haberler benimde çok ilgimi çeker. Bir insanın son anının sonsuza dek öylece kalması sanki hep o korkuyu yaşar gibi binlerce yıl geçirmesi hem dehşet verici hem gizemli ama en çokta hüzünlü bence..

ilter yeşilay 
 05.12.2008 23:42
Cevap :
Evet bence de hüzün teması daha fazla öne çıkıyor.  06.12.2008 17:49
 

Şu an hayat aniden dursa ve insanlar oldukları gibi donakalsa "pek çok kişi fotoğraftaki görünümde olacak" bu coğrafyada yaşananlar yüzünden. Ama korkudan değil, belki şaşkınlıktan, belki de "artık bazı şeyleri yaşamak ve/veya görmek istemediklerinden dolayı". Esenkalın:))

maveran 
 05.12.2008 20:51
Cevap :
Haklısınız, günümüzde korku faktörleri de, şaşkınlık faktörleri de oldukça fazla, yani insanoğlunu korkutan, şaşırtan kavramlar ve olaylar tarihler geçse dahi hiç bitmeyecek gibi. Esen kalın...  05.12.2008 22:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 250
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster