Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '09

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1463
 

Bin yılda rastlanan bir durum:9.09.2009-90.yıl

Bin yılda rastlanan bir durum:9.09.2009-90.yıl
 

9.09.1922-KURTULUŞ


Bu yıl İzmir’in kurtuluşu tarihsel açıdan önemli bir dizilişe rastlıyor: 9.09.2009-90.Yıl…

İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, herkesi Konak Meydanı’nda Saat Kulesi önünde zeybek oynamaya, kardeşlik zinciri oluşturmaya davet ederken, kurumların ilgisizliğinden yakındı. Oysa Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun girişimleriyle kutlamalar günler öncesinden başladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 9 EYLÜL’E YAKIŞAN KUTLAMA

2 gün sürecek uluslararası sempozyumda “Kuva-yi Milliye’nin 90. yılında İzmir ve Batı Anadolu” anlatılacak.

“İşgalde İzmir” fotoğrafları tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenecek.

“Bir Destandır 9 Eylül” adlı fotoğraf sergisi Vasıf Çınar Meydanı’nda açılacak.
Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve Korosu, Gündoğdu Meydanı’nda İzmirliler’e özel bir konser verecek.
9 Eylül akşamı İzmirliler fener alayı coşkusu yaşayacak.
Ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun Gündoğdu’daki konseriyle kutlama coşkusu doruğa çıkacak.
Havai fişek gösterileri kutlamalara renk katarken, 9 Eylül vapuru da çiçekler ve ışıklarla süslenerek körfezde tur atacak.

ULUSLARARASI SEMPOZYUM .

7 Eylül günü başlayan bir başka etkinlik ise; uluslararası saygın bilim adamlarının katıldığı ve bildiri sunduğı “Kuva-ıi Milliye’nin 90. yılında İzmir ve Batı Anadolu Uluslararası Sempozyumu”. Organizasyonunu İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nin (APİKAM) yaptığı; İzmir Valiliği, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nin de destek verdiği uluslararası sempozyumun açılışı İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Turizm ve Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkıran, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Füzün, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Mehmet Süer Anaç ve bilim adamları katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle “Kuvva-i Milliye’nin 90’ıncı Yılında İzmir ve Batı Anadolu Uluslararası Sempozyumu”, Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde başladı. Programın başında bir saat süren belgesel film “Maşatlık’tan Kurtuluşa” izlendi. Açılışta konuşan Vali Cahit Kıraç, Tarihin, insanlığın hatıra defteri olduğunu belirtti, milletin geleceğinin tayini için tarihi bilmenin çok önemli olduğunu vurguladı. İşgalin başladığı ve sonlandığı kent olması nedeniyle İzmir’in, Kurtuluş Savaşı’nda farklı bir önemi olduğunun altını çizen Kıraç, “Kuvva-i Milliye hareketinde de İzmir’in etkisi büyüktür. Hatay Dörtyol’dan sonra İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde direniş başlamıştır. Kurtuluş’a giden yolda mücadele etmiş Yörük Ali Efe, Demircili Mehmet Efe, İpsiz Recep gibi adı bilinen ya da bilinmeyen birçok kahraman Kuvva-i Milliyeci unutulmamalı” dedi. .

ANITLARI DİKİLECEK .

Vali Kıraç, Büyükşehir Belediyesi’nin etkinlikler kapsamında İzmir’in kurtuluşunun simge isimlerinden Yüzbaşı Şerafettin ve Miralay Fethi Bey’in anıtlarının yapacağını da müjdeledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sempozyumun bir bilgi şöleni olduğunu, bu nedenle herkesin heyecanlandığını, iki gün boyunca dünyada eşine az rastlanır bir halk hareketi hakkında, bilgilenme ve aydınlanma fırsatı bulunduğunu belirtti.Başkan Kocaoğlu, şöyle dedi: “Onca yoksulluğa rağmen inatla, sabırla, büyük bir inançla gösterilen direniş mücadelesi, kuşkusuz halk desteği olmadan sonuç veremezdi. Yedi bölge, dört iklimden, değişik inanç ve kökenden gelerek, ‘halk’ olmanın ne demek olduğunu kanıtlayan Anadolu insanı, bu özelliğiyle dünya tarihinin en saygın uluslarından biri olarak anılmayı haketmiştir. Kuvva-i Milliye, bu halk hareketinin, ulusal direniş kuvvetlerinin genel adıdır.”.

Başkan Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bilimde, kültürde, sanatta ve hayatın her alanında göstereceğimiz çabalar, yapacağımız çalışmalar ve elde edeceğimiz başarılar aynı zamanda bugünlere ulaşmamızı sağlayan kahramanlara teşekkürümüzü, bağlılığımızı, miraslarına sahip çıktığımızı kanıtlayacaktır”.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde “Evrensel Açılımlar” başlığı altında düzenlenen oturumda İzmirli Nine isimli kitabıyla 1997 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü'nü kazanan Yunanlı yazar Elsa Hiu, “Modern Türkiye'nin kurucusu Atatürk” kitabını yazan Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi İtalyan akademisyen Dr. Fabio L. Grassi, İtalyan Profesör Cristina Pallini ve dünyaca ünlü Prof. Feroz Ahmad bildirilerini sundular.

“Trablusgarp'tan Kurtuluş Savaşı'na İzmir ve İtalya” başlığı ile bir sunum yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi Dr. Fabio L. Grassi, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk-İtalyan ilişkilerine değindi. İtalyanlar'ın hiçbir zaman Türklere karşı haçlı zihniyeti beslemediklerini ancak sömürgeci zihniyetten de tam olarak arınamadıklarını belirterek, başarılı oldukları bir noktanın “Türklerle husumet yaratmamak” olduğuna dikkat çekti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Prof. Cristina Pallini ise “İzmir'in Modernleşmesi Sürecinde Fikirler ve Projeler: Üniversite ve Ticaret Fuarı” başlıklı sunumunda, mimari açıdan şehirlerin tarihle ilişkisini irdeledi. Tarih boyunca mimari gelişmelerde geçmişin izlerini silme, anıları yok etme olgusunun bulunduğunu belirten Pallini, bunu İzmir'in yeniden yapılanmasında da görüldüğünü belirtti.

Yazar Elsa Hiu ise İzmir'in dünyanın en eski ve mitolojinin tarihi derinliklerini fetheden kentlerin başında geldiğini belirterek, 5100 kişinin sözlü tanıklığında İzmir için yapılan ve 1980 yılında “Çıkış” ismiyle iki ciltte yayınlanan eserden bahsetti. Fransız bir gazetecinin alıntılarında İzmir'in pek çok farklı kültürü kucaklayan ve barış içinde yaşamalarını sağlayan bir kent olduğunu belirten Hiu, Türk ve Yunan kültürlerinin birbirine yakın olduğunu ve iki halkın aynı resmi tarih altında geliştiğini vurguladı.

İşgalden fotoğraflar .
7 Eylül günü açılışı yapılacak olan bir diğer fotoğraf sergisi ise “İşgalde İzmir” adını taşıyor. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenecek olan serginin fotoğrafları, ünlü tarihçi ve yazar Hanri Benazus’un koleksiyonundan.

ÖZEL KONSERLER

9 Eylül kutlamaları kapsamında özel konserler de düzenlenecek.
*8 Eylül Salı günü Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve Korosu, Gündoğdu Meydanı’nda İzmirliler’e özel bir konser verecek.
*9 Eylül sabahı başlayacak olan Cumhuriyet Meydanı’ndaki resmi törenlerden sonra, akşam 20.00’de başlayacak olan fener alayının devamı olarak İzmirliler, Gündoğdu Meydanı’nda ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun söyleyeceği birbirinden güzel şarkılarla ve havai fişek gösterileriyle 9 Eylül’ü kutlayacak.
Konserden önce gösterilecek olan İzmir’in tarihine ilişkin video görüntüleri, Ege türküleri ve marşlar da İzmirliler’e ayrı bir coşku yaşatacak.

*http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=6746

RESİMLER

*http://www.skytv.com.tr/kuva-yi-milliyenin-90.-yilinda-izmir-ve-bati-anadolu-uluslararasi-sempozyumu.html

*http://www.milliyet.com.tr/Ege/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=7&ArticleID=1136639&Date=08.09.2009&b
=KAHRAMANLAR%20UNUTULMADI

*http://www.haberciniz.biz/haber/quotkuva-yi-milliyenin-90.-yilinda-izmir-ve-bati-anadolu-uluslararasi-sempozyumu-692110.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam her zaman olduğu gibi sanki canlı tarih kitabısınız. Kaleminize sağlık. Selamlar...

Mesut KARİP 
 14.09.2009 16:56
Cevap :
Teşekkür ederim. Karamsar havayı dağıtmak için olaylara arada pembe gözlükle bakmak gerek. Esen kalınız.  15.09.2009 1:05
 

Anlaatımızızla, doya doya bir İzmiri yeniden yaşadık gururla. Bir üçüncü şahıs bu durumdan tabii ki etkilenecek. Adım adım proğramlarla, günü geçse de aynı heyacanı yaşadık kaleminizden. Ki, buralarda o an bulunmasak da. İşte İzmir böyle bir yer. İzmirin başında bulunursın, ayrı bir zevktir. İzmirin uzağında kalırsın, apayrı bir zevktir. Bu ayrıcalıklı zevk kor insana. Siz, yazınızla acı vermeden okutmuşsunuz ve heyecan verdiniz insanlara. Ne mutlu. Elinize sağlık.

Muzaffer Cellek 
 14.09.2009 14:39
Cevap :
Merhaba... "İzmir büyüsü" derim bu duruma. İçinde sızlanırız, dışında arar, tatili bile keseriz. Ah bir de değerini bulsa, layık olduğu yere gelse... Esen kalınız.  15.09.2009 1:07
 

Biz İzmir'le gururluyuz; sen de öyle; ve artık İzmir de birazcık seninle gurulanabilir sanıyorum...

Muharrem Soyek 
 12.09.2009 15:25
Cevap :
Kadirşinas yürek, onore ettiniz! Teşekkür eder, her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.  13.09.2009 13:42
 

Bin yılda rastlanan bir durum,dokuzların dizilimi,gezegenlerin dizilimi gibi.Gerçekten de ilginç,rakamların dili ve bilinenin ötesinde ki anlamlar hep ilgimi çekmiştir.Numerolojik açıdan (9)bitiş sayısıdır,ve yeni başlangıçlar demektir,dileğimiz yukarda adı geçen etkinliklerin güzel yeni doğumlara vesile olması,okuren oraya ışınlanmak geldi içimden.Tarihimizi güçlü bir bellekle,alınan derslerle,bilincimize kazınan deneyimlerle,ardımızda bırakarak ilerlemezsek,hataları tekrarından kurtulamayan TEKRARlar(Tarih) yazmaya devam ederiz,ZAMANIN sınavında da sınıfta kalırız, Bin yılda rastlanan bu değerli proğramın izleminde,ben de yüreğinde olayım,emeğine teşekkürlerimle,SEVGİLER

Şerife Mutlu 
 11.09.2009 15:27
Cevap :
Sevgili Şerife, pozitif açıklamaların ve güzel dileğin için çok sağol. İzmir'in gerçekten bu duraganlıktan kurtulması gerekir. Zamanı Mardin'de tutsak bilirdim, şimdi İzmir'de de tutsak alındığını görüyorum. Niyet ve dileklerin hızlı devinime girmesi dileğiyle, sevgilerimi iletirim. Sevgi yoldaşın olsun.  11.09.2009 23:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 214
Toplam yorum
: 1200
Toplam mesaj
: 138
Ort. okunma sayısı
: 5326
Kayıt tarihi
: 03.08.08
 
 

Emekli eğitimci, araştırmacı yazar, şairim. Ülkemin cennet ile cehennemi bir arada yaşadığı bir zama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster