Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '12

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
23211
 

Binalara “ısı pay ölçer”cihazları ve ısı yalıtımı zorunluluğu.

Binalara “ısı pay ölçer”cihazları ve ısı yalıtımı zorunluluğu.
 

Bu ısı payölçer..Asıl lazım olansa "vurgunsavar" cihazı.


Bu günlerde ısınması merkezi sistemli binaların, site ve apartman yöneticilerinin kapılarının birtakım şirket temsilcilerince çalınıp, adeta tehditvari bir pazarlama içinde olduklarını duyuyorum. “Binanıza ısı payölçer cihazı taktırmanız zorunlu. Verilen süre bitti. 60 bin liraya varan ölçekte ceza yersiniz ha..”  Ellerinde de ikna için kanun ve yönetmelik maddeleri. Firmalarca  garip bir pazarlama tekniği işe eğitilmiş, yöneltilmiş bunlar. Öyle bir pazarlama ki, zorunluluğu pazarlıyor.

Ne yapsın yöneticiler? Paniğe kapılanlar oluyor. Toplantılar düzenliyorlar. “Kabul etmek-etmemek söz konusu değil, zorunlu” diyorlar. “Öyleyse, red hakkımız yoksa niye çağrıldık” diyor, zaten kıt kanaat geçinen emekli, dul ve yetim sakinler.

5627 Sayılı ve 18.4.2007 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile ilgili yönetmelikler ticari işletmelere olduğu gibi  merkezi sistemle ısınan konutlara da “ısı pay ölçer” adı verilen cihazlardan takmayı zorunlu kıldığı söyleniyor. O tarihten beri yeni binalara o olmazsa ruhsat verilmediği gibi, daha önce yapılanların da 2.05.2012 tarihine kadar taktırmaları gerekiyormuş ki, bu tarih geçildi. Taktıranlar ise yüzde 10’u bile bulmuyor. İnternet forumlarından taktırıp da memnun kalmayınca söktürenler, mahkemelere düşenler olduğunu öğreniyoruz.

Isı pay ölçer cihazlarının işlevi her dairenin metrekareye göre değil, harcadığı yakıt miktarına göre fatura ödemesini sağlamak. Radyatörlerdeki klasik vanaların yerine sıcaklık ayarı yapabilen termostatik vanalar takılıyor. Peteğin üzerine de pay ölçer monte ediliyor. Termostatik vananın üzerindeki hissediciler (sensorlar) odanın sıcaklığını ölçüyor. İstediğiniz dereceyi yakaladığında, radyatöre giden sıcak suyu otomatik olarak kesiyor. Pay ölçer ise ne kadar harcama yaptığınızın bilgilerini depoluyor. 

Cihaz yurtdışında uzun süredir kullanıldığından hem eski, hem de yeni modelleri var. Evdeki her radyatörün  vanası değiştiği gibi, her radyatöre de bu cihazdan takmak gerekiyor. Ayrıca binadaki tüm daire ve radyatörlerin sistem içinde olması gerekiyor.

Her bir payölçerin vana ve montajla birlikte maliyeti 35-50 Euro arasında. Euro, çünkü genelde Almanya’dan ithal ediliyor. Diyelim evde 8 radyatör var, yaklaşık 900 Tl  civarında bir maliyet tutuyor o daire için. Kullanıma göre değişir ama ortalama masrafın  tasarrufla  10 yıl civarında amorti edilebileceği hesaplanıyor. “Yine de iyi” demeden göz önünde bulunması gereken  şeyler var. Cihaz, içindeki pil sayesinde çalışıyor ve  pile 10 yıl ömür biçiyorlar. Pili biten yenilenmesi gerekiyor ve atılıyor, böylece yeniden masraf çıkıyor.Yani elde var sıfır.

Sistem monte edildikten sonra firma çalışanları, her ay ya binaya yakın bir yere gelip telsizle ya evin içine girerek veya bulundukları yerden, her dairenin harcama bilgilerini alıyor, her daireye ayrı fatura gönderiyor. Ödeme yine apartman yöneticisine yapılıyor. Yani firmadan iş bitince kopamıyorsunuz. Bu hizmet karşılığında da her ay her daireden 2-3 Euro gibi bir parayı muntazam alıyorlar.

Görünen şu ki, verimlilik ve tasarruf adı altında milyonlarca insanı mağdur, Almanya’yı ve ithalatçı firmaları zengin edecekler, cari açık daha da kabaracak. Millet tasarruf diye soğukta oturacak, hastalıklar da artacak. “Evden çıkıyorum, vanaları kapat, çocuklar okulda odanın vanasını kapat, banyo zamanı değil, vanayı kapat.” Yahu gelince açsan dahi 1 saatte anca ısınıyor. Hem vanası kapanan odaların kapısını kapatsan dahi altından soğuk hava sızacak. Bir şey almak için gidince üşünecek, banyoya el yıkamak için de mi gidilmeyecek? Resmen sobalı eve dönmüş olacak.

Kombili yeni daire yapımını neden yasakladıkları anlaşılır gibi değil. Hangi araştırma yapılmış da tasarrufsuz bulunmuş. Merkezi sistem iyi idiyse, neden buna gerek duyulmuş? Alt komşu vanayı açmadı diye daha fazla ödenecek. Sistemde kuzey ya da, bodrum, çatı gibi mahaldeki dairelerle bir dayanışma oluşuyordu, şimdi bunlar soğukta kalacak. Komşusu donarken sıcacık oturan bizden mi?

Yeni binalarda ısı yalıtımı da 1 Kasım 2008’den beri zorunlu. Eski binaların da 2019 sonuna kadar ısı yalıtımı yaptırması gerekiyormuş. O zorunlu, bu zorunlu. Peki milletin para basma makinesi mi var ki bu masrafları karşılasın? Isı pay ölçer cihazı kullananlar internet forumlarında “öngörüldüğü gibi tasarruflu faturayla karşılaşmadıklarını, soğukta oturduklarıyla kaldıklarını” belirtiyorlar. Mahkemelik olanlar varmış. (Bakınız forum.donanimhaber.com)

Bu zorunlulukları insan haklarına aykırı buluyorum. Diktatörce tutumlar. İnsan varsa parası istediği yönde harcar. Serbest piyasada insan tasarruf eder veya etmez. Tasarrufa yöneltmeyi  gerekirse kullanım miktarıyla ilgili fiyat politikasıyla yapacaksın. Şato gibi villalarda, 4 katlı köşklerde, yalılarda var mı ısı yalıtımı ya da payölçer cihazı. Askeriye bile kapsam dışı. Yasalar yayınlandıkları arihten itibaren geçerlidir, geriye dönük, eskiden masraf edip bir sistem kurmuş binalara neye dayanarak uygulanmaya kalktıklarınıa hukuki bir gerekçe de bulamıyorum.

Binalarda ısı yalıtımının yakıt tüketimini azaltıcı etkisine inanıyor, gözlemliyorum. Fakat bunu yaygınlaştırmak da zorlayarak değil, vatandaşın durumunu düzelterek olur.  İnandırarak olur. Teşvik, ısı yalıtım malzeme ve işçiliğinden her türlü vergiyi kaldırmak, bu konuda ucuz kredilendirmekle olur.Verimlilik bile insanları "sağmak" için bahane. Çok rahatsız ediliyor insanlar, rahat, huzur olur mu böyle? Yapabildikleri en fazla beddua oluyor.Teyzeler, nineler, dedeler. İşte dindar Türkiyem. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elektrik-elektronik muhendisligi 3. sinif ogrencisiyim ve Istanbul'da bir ithalat-ihracat firmasinda satis danismani olarak gorev aliyorum. Merkezi isitma sistemli binalara sattigimiz bu cihazin satışıyla ilgileniyorum. Detaylı bilgi için bana sorularınızı yönelterek merkez ofisimizle bağlantıya geçebilirsiniz.

gizem altunkaynak 
 07.07.2012 13:28
 

ARKADAŞLAR EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLERLE MİLLETİ YANILTMAYIN ZİRA 10 SENE DENİLEN ZAMAN DİLİMİ ISI PAY ÖLÇERLER İLE İLGİLİ DEĞİL 7. MADDENİN D BENDİ İLE İLGİLİ ODA ŞU ANDA MEVCUT DOĞALGAZLI BİNALAR İLE İLGİLİ OYSAKİ ISI PAY ÖLÇERLER 7. MADDENİN C BENDİNDE YER ALIYOR VE 02.05.2012 TARİHİNDE SÜRESİ DOLDU VE CEZASIDA 72.000 TL DİR

MUFIT ERDOG 
 04.06.2012 15:52
 

Bu yararlı bilgiler için teşekkürler. Eski binaların 2019 yılı sonuna kadar yaptırma süresi olduğu bilgisini acaba nerden buldunuz? Yakın bir zamanda apartman toplantımız var ve bu bilgiyi referans göstererek paylaşmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Jess Harin 
 24.05.2012 21:24
Cevap :
Aralık 2008'de çıkan yönetmelikle zorunluluk getirildi ve eski binalara 10 yıllık geçiş süresi tanındı. Bu konuda bir lik vereyim ve inceleyiniz. http://www.mesainsaat.com.tr/haber.php?hayns=2&yazilim=haberler&osmanli=hdetay&aid=199&titlem=199   25.05.2012 1:28
 

Merhaba Verdiğiniz önemli bilgiler için teşekkürler Selamlar

SÜLEYMAN SIRRI 
 20.05.2012 23:13
Cevap :
Teşekkürler, yararlı olabildiyse ne mutlu.   21.05.2012 2:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25412
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster