Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2140
 

Binbaşı Ersever'in İtirafları - Soner Yalçın

Binbaşı Ersever'in İtirafları - Soner Yalçın
 

Merhaba,

Gündemden hem uzak hem de yakın bir kitap ile karşınızdayım.

Uzak çünkü 1994 yılında yayınlanmış bir kitap, yakın çünkü günümüzde hala tartışılan JİTEM ve Kontrgerilla ile ilgili bir kitap.

Kitap JİTEM ve Kontrgerilla ile gerçeklerin ilk ağızdan anlatıldığı belki de ilk eser. Yazar Soner Yalçın. Kitabın adı Binbaşı Ersever’in İtirafları.

Soner Yalçın’ın nerdeyse bütün kitaplarını okumama rağmen bu kitaba başlamak bir türlü nasip olmamıştı. Sonunda geçen hafta elime aldım ve 2 gün içerisinde bitirdim. Her zamanki gibi inanılmaz akıcı ve yalın bir dille yazılmış bir kitap.

Kitap Binbaşı Ahmet Cem Ersever ile Soner Yalçın arasında geçen röportaj ve sohbetleri içeriyor. Son bölümlerde de Ersever öldürüldükten sonraki kısa bir dönem anlatılıyor.

Peki Cem Ersever kim ? itirafları neden bu kadar önemli?

Binbaşı Cem Ersever varlığı sürekli yalanlanan JİTEM’in kurucusu. Ve JİTEM bünyesindeki kontrgerilla yapılanmasının baş mimarı.

Özellikle 1990 yılların başından itibaren Yeşil kod adlı kişi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleştirilen bir çok faili meçhul cinayetin , yaralamanın , bombalamanın birlikte sorumlusu olarak görülmekte.

Kitabı şuan okuduğunuz zaman içerisindeki birçok bilgiyi genel hatlarıyla bir şekilde bir yerlerde duyduğunuzu izlediğinizi anımsayacak ve bunların nesi çok önemli itiraf ki diyeceksiniz.

Bunu şu şekilde değerlendirmek lazım. Kitabın ilk yayınladığı tarih 1994. O zaman için konuşulması ağza alınması bir anlamda tabu olan konuları içermekte. Ve Ersever’in öldürülme sebepleri arasında yapmış olduğu bu açıklamalarında olduğu düşünülmektedir.

1994 ten  2012 köprünün altından çok sular aktı. O yıllarda ağza alınması tutuklanma sebebi olan birçok şeyi bugün Başbakan çıkıp söylüyor. Ve toplumsal bakış açımız ve değer yargılarımız değişti hem de Ersever’in bir çok itirafı film ve dizilerde işlendi.

Hangi dizi ve filmler bunlar? Soner Yalçın’ın konsept danışmanlığını yaptığı Deli Yürek dizisi , yine aynı ekibin çektiği Deli Yürek Bumerang Cehennemi filmi, ve son olarak da yıllardır kanal kanal gezen Kurtlar Vadisi dizisi.

Kitabı okuduğunuzda bahsi geçen bir çok karakterin isimleri (kod adları) ve yaptıklarıyla aynen dizi ve film de kullanıldığını göreceksiniz.

Biraz da kitaptan ilgimi çeken özellikle altını çizdiğim birkaç çok özel paragrafı paylaşayım.

“C.E : Emperyalizm böyle oluyor. Kim bu emperyalist güçler? Amerika, Almanya, İngiltere ve Fransa. Dünyadaki bütün tezgahlar Amerika tarafından planlanır. Askeri operasyonlarını Amerika icra eder. İstihbarat çalışmalarını İngiltere yürütür. Kültürel faaliyetleri Fransa yürütür. Bu dolapların çevrilmesi için ortalığın karışması gerekir. Bunu da Almanya tezgahlar.”

Ersever’in öldürülen gazeteciler ile ilgili yaptığı yorumun kısa özeti ;

“Gazeteci öldürmede bir strateji yoktur. Rastgeledir. Eski MHP’lilerin bölgeye gelmesinin tek nedeni adam öldürmektir. Kimi öldürürsek daha fazla göze gireriz diye düşünürler. Tek amaçları subayların ve polislerin gözüne girmektir. Cinayet işlediklerinde itibar kazanacaklarını bilirler. Zaten cinayet işlemeleri için de polis – asker bunlara her türlü kolaylığı gösterir.”

Bu paragraf size de tanıdık geldi mi? Ülkede her şey değişirken ,dünün dışlanmış İslamcı Partisi 3 sefer üst üste iktidara gelmişken bile bazı şeylerin hep aynı kalması çok ilginç. Dün öldürülenler sol görüşlü gazeteciler , öldürenler MHP kökenli tetikçiler. Bugün öldürülen Ermeni bir yazar , öldüren BBP kökenli tetikçi. Ve her zaman asker – polis bu cinayetlere göz yumup ,cesaretlendirip , çanak tutan konumda.

Ve gelelim aslında her şeyi özetleyen cümleye.

“Türkiye NATO üyesi olduğu için böyle bir kuruma sahip olması doğaldır (kontrgerilladan bahsediyor). ABD’nin de bu kurumu desteklemiş olmasını yadırgamam” İmza William Coby – CIA Başkanı….

Gelecek yazı-yorum da görüşünceye dek sağlıcakla kalın…..

A.Bilgehan varol

http://blog.milliyet.com.tr/bilgeyle
http://www.facebook.com/bilgehanv
http://twitter.com/Bilgehanv
http://gplus.to/bilgehanv
http://bilgeyle.blogspot.com/
http://www.gazetecafe.com.tr

Gülay Somer bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2064
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Denizli Anadolu Lisesi, Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F Kamu Yönetimi ve Beykent Üniversitesi MBA ted..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster