Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1367
 

Bingöl'de 10 asker şehit 70 asker yaralı! Hani sorumlular?

Bingöl'de 10 asker şehit 70 asker yaralı! Hani sorumlular?
 

Artan terör olayları ile ilgili, terörle mücadele etmesi gereken kesimden ses seda çıkmıyor.

Yetkililerimiz, terörist yetiştirmeyen(!) imam hatip okulu açılışlarına koşarak, çektikleri nutukla(!)  imam hatip ve ötekileri ayrıştırıyor. İmam hatip’in dışındaki okulları terörist yetiştirmekle suçluyor. Oysa imam hatip okullarından mezun olan binlerce Hizbullah, El Kaide terör örgütü üyesi var!

Bizi yönetenler, biz ne söylesek halk buna inanıyor mantığı ile hareket ediyor. Aslında haklılar da! Çünkü halk okumuyor, izlemiyor. Gerçi okuyacakları gazeteler ülkedeki kötü gidişi tam olarak yansıtmıyor. Artan terör olayları ve şehitler medyada kendisine yeterli yer bulamıyor.

Bu arada; terör ve şiddeti istismar etmek, acılar üzerinden siyaset ya da gazetecilik yapmak elbette kabul edilemez. Ancak haklın acısını paylaşmak, gerekli önlemi almaları gerek.

Terörle mücadele etmesi gerekenler nerde?

Genelkurmay Başkanı onca asker şehit olurken, hediye alıp vermek ve medyaya kızmakla meşgul! Terörle mücadele edecek ana unsur İçişleri Bakanlığı ise, sadece bakanın konuşmasının arkasına sığınıyor. Bakan’da şehit olmayı veya gazi olmayı nasip olarak niteliyor!

Son dönemde artan terör olaylarına hiçbir kesimden ciddi bir ses çıkmıyor. Ne terörle beslenenlerden, ne de mücadele etmesi gerekenlerden.

Terör propagandası yapmakla terör olayları karşısında kafayı devekuşu gibi kuma gömmek arasında ciddi fark var.

Önceki gün Bingöl’de polis aracına saldırdı PKK.

8 polis şehit oldu.

Bazı gazeteler hiçbir sorgulama yapmadan haberi küçük görmeyi tercih etti, peki ne oldu?

Dün neredeyse aynı bölgede bu kez 200 askerin taşındığı bir konvoya bir saldırı daha oldu.

İlk gelen bilgiler 10 şehit, 70 yaralı olduğu yönünde.

Bakalım bugün nasıl görecek gazeteler haberi? Diye bakarken, belli bir kesim gazetede manşetten haber verildiğini gördük. Bazıları ise küçük sütunlarla, adeta 10 şehit 70 yaralıyı, aynı mezara gömercesine görmezden gelmişler.

Bu görüşe şöyle karşı çıkanlar olabilir; haberin küçük ya da büyük görülmesi değil mesele... Önemli olan haberin küçükte olsa medyada kendisine yer bulması diyebilir. Ancak kazın ayağı öyle değil! Şehit haberlerinin manşete çıkması da bir nevi terörle mücadeledir. Şehit haberlerinin manşete çıkması, terör örgütünün reklamını yapmak anlamına kesinlikle gelmez.

Şöyle geçmişimize bir bakacak olursak; Türkiye terörle dün tanışmadı, 30 yıldır terör ve şiddet belasıyla yaşıyoruz. Bu güne kadar binlerce canın yanı sıra 350-400 milyar dolar kaynak harcadık.

Ama gelin görün ki terörün en çok tırmandığı bir dönemde polisler zırhsız araçla, gerekli tedbirler alınmadan maça gönderiliyor... Operasyona gönderiliyor…

Ne oluyor?

Polisleri taşıyan minibüse saldırı oluyor, 8 polis şehit...

Şehit cenazelerinin kalktığı gün, aynı bölgede gündüz saati 200 asker bırakın zırhlı aracı, sivil otobüslerle sevk ediliyor.

10 askerimiz şehit olurken, 70 askerimiz yaralanıyor…

Sorumlular kim?

Neden sorumlular hakkında işlem yapılmaz?

Yani şu mudur? Televizyonu açma, gazeteleri okuma, interneti kapat, gözlerini yum, kulaklarını tıka, görme, duyma, sus, yeter ki birileri o koltuklarda otursun.

Yüzlerce üst düzey subay düzmece belgeler ve sahte ihbar mektupları ile tutuklanırken, gerçek sorumlular onlarca askerin ölümüne neden oldukları halde hiç sorgulanmıyorlar!

Gelelim gazete manşetlerine; hadi diyelim bazı gazeteler haberlere ‘şehit tarifesi’ koydu.

Tek şehit iç sayfalarda tek sütun...

2 şehit çift sütun...

3 şehit 3 sütun...

Çift rakamlarda ne yapacaklar?

Birinci sayfaya koyacaklar ama manşet yapmayacaklar.

Allah aşkına bu mudur terörle mücadelede geldiğimiz nokta?

Peki ya ihmaller, hatalar?

Acı istismarıyla insan hayatını rakamlara indirgeyen tarifeler?

Bunun sorumluları kim?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili olarak hükümete muhalif gazetelerde hep aynı yorumları görüyorum aynen sizinkinde olduğu gibi, her şehit haberinde hükümete çatmak moda oldu, kabul edelim genel anlamda terörle mücadele hükümetin işi ancak son bingöl olayında o askerleri oraya o şekilde sevk eden komutanın hiç mi suçu yok, bu kadar çok askeri silahsız ve savunmasız şekilde sevketmekten dolayı hükümeti mi suçlayacağız, yazınızın tamamını okumama rağmet esas sorumluları es geçmişsiniz terörle mücadelenin silahlı boyutu ordu ile ilgilidir, siz silivride tutuklu darbecileri savunacağınıza o askerleri o şekilde sevkeden komutanları sorgulayın, genel olarak ordu iyidir hükümet kötüdür anlayışı ile olaylara yaklaşırsanız sağlıklı düşünemezsiniz aynen şimdi olduğu gibi...

ali kavak 
 21.09.2012 13:12
Cevap :
Yazıyı dikkatlice okusaydınız, o askerleri oraya gönderenlerin bulunmasını, sorumluların cezalandırılmasını talep ettiğimi görürdünüz. Sizin gözünüzde göklere çıkardığınız iktidarın bu işte hiç sorumluluğu yok mu? Bu olaylarda yaşanan Oslo görüşmelerinin hiç payı yok mu? Habur'da kurulan 'Çadır Mahkemelerinin' hiç mi katkısı yok?  21.09.2012 22:55
 

Merhaba Mesut bey, Hata, ihmal falan yok. Sadece insanın değeri bu kadar. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 20.09.2012 20:15
 

sehit haberlerinin manset yapilmasi Dunya'nin her yerinde teror orgutunun propagandasi olarak goruldugu için reytingten çok etik degerlere onem veren medya bunlari alt haber olarak verir ayni sekilde, etik degerlere onem veren blogcular da internet'te çifter çifter yazilar yazip sehit kanindan nemalanmazlar

Demokrasi Penceresinden 
 19.09.2012 17:11
Cevap :
Yazı yazmak bir erdemdir. Benim bu yazılardan nemalandığımı söylemek ise abesle iştigaldir. Ben bu yazıları her hangi bir menfaat karşılığında yazmıyorum. Bir şekilde gördüğüm yanlışlıklarla mücadele etmek için yazıyorum. Terör her ülkede terördür. Ve bu tür haberler terör örgütünün reklamını yapmak amacı taşımaz. bu tür haberler terör örgütünün gerçek yüzünü halka göstermek için yapılır. Bu tür haberleri zamanında Margaret Techer'de yasaklamaya kalkmış, ancak başaramamıştı. Tıpkı Recep Tayyip Erdoğan'ın başaramayacağı gibi... ABD'nin 11 Eylül saldırılarında ölen onca kişiyle ilgili her hangi bir sansür uyguladığını duydunuz mu? Böylesi boş yorumlarla zaman geçireceğinize, sizde o camı kırık pencerenizle(!) bu sayfalardan yazın!  21.09.2012 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster