Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
767
 

Bioritm ve günlük yaşam

Bioritm ve günlük yaşam
 

Bioritm


Bilimsel ifadeyle her insan biyoritmiyle doğar ve biyoritm; fiziksel, duygusal, zihinsel olmak üzere üç ana başlıkta tanımlanır.

İsteyenler bilimsel çalışmaları ilgili kaynaklardan araştırabilirler ben sadece günlük yaşamdaki gözlemlerimi okuyanlara sunuyorum.

İnsanın muhataplarını en çok ilgilendiren; beyin ritmi, uyku ritmi ve duygu ritmi olduğunu gözlüyorum.

Beyin ritmi; algı, işlev ve geri bildirim hızıdır. Duruma göre muhatapların beyin ritmi yakınlaşmalarını uzaklaşmalarını aynı grupta veya ekipte bulunmalarını belirler.

Beyin ritmi paralel olmayan iki insanın (zorunlu olmadığı şartlarda) iletişimi ne kadar sürebilir. Bırakın sürmeyi oluşmaz bile...

Uyku ritmi paralel olmayan iki isanın birlikteliği ızdıraba dönüşmez mi ve ne kadar sürebilir. İnsanların yaklaşık % 25 inin sabah uyanamama problemi olduğu bilinmektedir. Günlük yaşamda uyku sever olarak ifade edilse bile bu doğalarının ürünüyse ne yapsınlar ve bu insanlar sabah erken başlayan bir işe nasıl adapte olabilirler.

Duygu ritmi; durumdan kişiden kolay etkilenebilen veya zor etkilenen iki insanı düşünün; arkadaş, partner, ekip olarak yan yana koyun ,olabilir mi? Biri duyarsız diğeri alıngansa anlaşabilirler mi?  alıngan yanlızlığa mahkumken duyarsız (pişkin) her zaman farklı ortamlardadır.

Detayları bir yana bırakıp, sadece beyin, uyku, duygu ritimlerine göre bir tanım yaparsak; beyin ritmi hızlı, uyku ritmi doğal (güneşe uygun) ve duygu ritmi de amacını eylemini tavrını etkilemeyecek nötrlükte olması idealken, beyin ritmi düşük, uyku ritmi güneşe ters, duygu ritmi hasas olan insan ne yapsın ve ne yazık ki bunun tedavisi de yok gibi.

Aslında insan profili tanımlanırken kişinin işe uygunluğu, birlikteliklerin uyumu için biyoritm proflinin detaylarıyla tanımlanması gerekirken bunu değerlendiren kaç kişi veya kuruluş vardır.

Her bireyin bioritmine uygun bir yaşam dileğiyle...

Örneğin benim için ideal olan 11:00-21:00 mesaisidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Genelde frekans uyumu veya elektrik uyumu olarak anlatılan kişiler arası uyumu çok iyi kaleme almışsınız. Teşekkürler. Aydınlanmış olduk. Son zamanlarda farkettim. Saat 24.00'ten önce uyursam kaç saat uyursam uyuyayım, uykumu almış oluyorum. Zihinsel faaliyetlerimin akşam yemeğinden sonra daha etkili olduğunu görüyorum.Velhasıl yazınız benim için çok faydalı oldu. Selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 18.05.2012 11:07
Cevap :
Çok sevindim, teşekkürler, selamlar...  18.05.2012 19:48
 
 
Toplam blog
: 603
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1140
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster