Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

RMZSM Meliha Karaoğlu

http://blog.milliyet.com.tr/meliha63

19 Temmuz '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1313
 

Bipolar bozukluk ve yaşam! 2

Bipolar bozukluk ve yaşam! 2
 

Bipolar bozukluk litarütürde yazıldığı gibi % de 1 veya 2 görülme oranı denilse de yaşamın içinde öyle olduğunu zannetmiyorum. Neticede bizim toplumuz gibi psikiyatriyi kabullenemeyen toplumlarda bile oranın (kliniğe yansıma oranının) bu olduğunu zannetsek bile acaba gerçeği kaçta kaç yansıtıyor.

Bizler bu hastalığın varlığını (hastalık olarak litarütürde varlığını) yeni keşfetmişken yaşamımızda yolunda gitmeyen yanlış olan şeylerin farkındalığında iken bile keşfetmemiz bu kadar uzun sürdü. Bir yığın günlük sıkıntılar içinde, yaşam mücadelesi içinde aileler dağılırken kimler farkına varabilir ki.

20 li yaşlarda başlayan süreçler ergen psikolojisi halk arasında DELİKANLI lık davranışlarını ve ansızın beklenmeyen davranışlar sergilenmesini hangi anne baba bir hastalığın belirtileri olarak düşünebilir. Bir gün üniversite sınavına girip hukuk yazan, kazanan DELİKANLI ertesi yıl memlekette ve ailede hukukçu çok deyip siyasal için tekrar sınava girmesini çevresi ya da siz nasıl yorumlarsınız?
Öğretmen olarak günlük ihtiyaçlarını karşılayan bir DELİKANLI nın birgün çok zengin olma hayalleri ile Almanya ya hemde öğrenci olarak gitmesi herkesin yapabileceği bir davranış değil mi sizce?

Peki bir üniversite öğrencisi olarak yutdışına çıkan bir DELİKANLI nın yüksek öğrenimini bitirmeden "oranın çiçeği bile kokmuyor, insanlarının çalışmaktan başka, sosyal yaşamları bile yok, orada yaşanmaz" diyerek dönmesi size yalnızca "vatan özlemine dayanamamış" duygusu, mantığı uyandırmaz mı? Peki yıllarca memurluk yaptıktan sonra birgün aniden hiçbir geliri yokken "Ben ticarete atılacağım memurlukla ne uzarım ne kısalırım" diyen bir memur vatandaş hakkında ne düşünürsünüz?

"Doğru söylüyor, memurluk da ne uzarsın ne kısalırsın kuru ekmeğe talim" diyenlerin sayısı eminim benim düşündüğümden de fazladır. Ne kadar doğal sıradan herkesin başına gelebilecek olaylar... Ama hepsi bir kişide, mütemadiyen bu tür olayları yaşayan yaşamında ani çıkışlar ve sıkıntılar yaşayan insan hakkında ne düşünürsünüz ben söyleyelim "maymun iştahlı bir karakter!

AMA KİMSE FARKINDA DEĞİL BU KİŞİ BİPOLAR BOZUKLUĞUN ORTA GRUBUNA ÇOKTAN GELMİŞ.. MANİ TABİR EDİLEN ANİ VE UÇUK HEYECANLAR YAŞAMAKTA VE SONUÇLARINI DÜŞÜNMEDEN VERDİĞİ KARARLARLA KENDİNE VE ÇEVRESİNE BÜYÜK MADDİ MANEVİ ZARARLAR VERMEKTE.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bir Milliyet blog yazarıyım ve bu hastalık hakkında yazmak istiyordum. Benden önce neler yazılmış derken sizin yazılarınızla karşılaştım. Allah şifalar versin diyorum... Şen ve esen kalın...

Dr Atanur Yıldız 
 22.07.2010 12:07
 

ve en mühim hastalık olan psikolojik hastalıklardan bizi korusun inşallah , sevgilerimle

Dilek Fuçucı 
 31.07.2008 12:16
Cevap :
Evet ruh sağlığının sıralamada ilk olduğu gerçeğini yaşayanlar bilir de...Bu bağlamda kimse bilmesin dilemek kalıyor bizlere...Düşünen insanlar elbette bu gerçeğe yaşamadan da ulaşabiliyorlar...DÜŞÜNEN YORUM YAPIP DOĞRUYU BULABİLEN GENÇLERİN OLDUĞU YARINLARA SEVGİYLE CANIM...:)  31.07.2008 16:10
 

Özellikle son zamanlarda bir hayli arttı bu hastalık, çevremde çok görüyorum. Hastalığa doğum sırasında yakalanan kadınların sayısı da bir hayli fazla.

Ayrıntıda gezinmek 
 19.07.2008 10:15
Cevap :
Evet depresyonun yeni doğum yapan kadınlarda artması bence kendisi olduğu kadar birde minicik yavrusu ve istikbali için endişelenmesi yatıyor.Bunlara birde lohusa haliyle yalnız çekirdek aile yaşantısına çocuk bakımı eş ve ev bakımı eklenince hele birde çalışan kadınsa bence bir mucize depresyona girmeden atlatabilmek..Bipolar bozukluk bu yaşamdan zevk alamamaya bunalıma (tek başına zaten depresyon büyük bir sorun iken) bir de heyecan neşe ani mutluluk ve sonunu düşünmeden hatta ileri derecesinde toplum kurallarını hiçe sayan serbestlikle yaşama kimseyi düşünmeme derecesinde kendi için yaşama (ama sürekli kendine de zarar verecek maddi manevi kararlar alma) boyutuyla iki uçta gidip gelmeler, tek başlarına büyük sorun olan hastalıkları tek kişinin bir yaşamda yaşaması kimbilir ne zordur yakınlar belkide daha çok etkileniyor sanki, neden? hasta yaşadıklarını hastalık olduğunu kabul etmiyor çünki ona göre herşey normal sanki ! HERŞEYİN BAŞI MUTLAK SAĞLIK LAKİN ÖNCE RUH SAĞLIĞI SEVGİLERLE  19.07.2008 21:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1148
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1963 Doğumlu  ununu elemiş eleğini asmak üzere...3 (kimine göre pırlanta) çocuk yetiştirmiş denil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster