Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
65
 

Bipolar Hastalık

Manik depresif ya da bipolar bozukluk diye bir şey duydunuz mu? Bu bir psikiyatrik rahatsızlık. Şizofreni’den sonra en ciddi ve en korkulan psikiyatrik hastalıktır. Bu kişilerin temel özellikleri duygu durumlarının sabit olmayışı. Kâh sevinçli kâh hüzünlüdürler. Normal hayatta da bunlar (hafif mizaç kaymaları) olur ama burada sevinç taşkınlıkla, hüzün depresyonla sonuçlanabilir. Tedavi olmak koşulu ile hayatlarını normal olarak sürdürebilir, mesleklerini başarı ile icra eder ve evliliklerini yürütebilirler.

Ama ne pahasına!

Dünyaca ünlü bipolarlardan biri de Marilyn Monro idi. Onun çok başarılı ama bir o kadar da fırtınalı hayatını göz önüne alırsanız bu hastalığın ne mene bir şey olduğunu anlarsınız.

Bizden en iyi ve çok başarılı bir örnek de 1973-1980 yılları arasında görev yapmış Cumhurbaşkanımızdır. Bir dönem deniz kuvvetleri komutanlığı da yapan kendisine soyadını bizzat Atatürk vermiştir. Cumhurbaşkanlığı dönemini çok iyi hatırlıyorum, Kıbrıslı soydaşlarımız onun döneminde Rumların mezaliminden kurtarılmıştır. Yalnız ülkede sağ-sol çatışmaları durdurulamamıştır ama bu da zaten onun hatası değildi; o zamanlar cumhurbaşkanlığı görevi sembolik bir görevdi ve yetkileri sınırlı idi. Kısaca söylersek onun zamanında ülkemiz nispeten çok iyi idare edilmiştir.

Verdiğim bu iki örnekten de anlaşıldığı üzere bipolar kişiler çalışkan, üretken, işine, eşine düşkün insanlardır. Benim tanıdığım bipolar bir doktor arkadaşım da mesleğinde çok başarılı, çalışkan, ailesine çok bağlı biridir. Halen aile hekimliği yapmaktadır.

Yine aynı şekilde tanıdığım birçok başarılı bipolar doktor arkadaşlarım ve hocalarımız vardır. Onları hasta diye niteleyemezsiniz. Tedavilerini olur, ilaçlarını düzenli kullanırlar. Mesleklerini başarıyla icra ederler.

Ancak hastalığını tanımayan (iç görüsü olmayan), ilaçlarını düzenli kullanmayan ve kontrollere gitmeyen bipolarlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Böyle birçok hasta heder olup gitti. Mesleklerinden oldular, yuvaları yıkıldı.

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon bipolar vardır…

Şen ve esen kalınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Manik depresiv olarak biliyordum ama bipolar bozukluğu ilk kez duyuyorum. Hasta ararsanız Avrupa da ki en bariz hastalık depresyon bende yok diyene ise şaşarım, ne de olsa modern hapishane. Türkiye de 1 milyon kişinin olduğunu yazıyorsunuz, bana kalırsa çok daha fazla hocam.. Gerçekten üzücü bir tablo.. Bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim, saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 22.08.2019 15:31
Cevap :
Manik depresif olarak da bilinir. Depresyondan farklıdır. Depresyon çok daha yaygındır; şöyle ki manik depresif hastalık toplumda yüzde 1-3 oranında görülürken, depresyon yüzde 20'lerde seyreder. Yani sizin dediğiniz gibi yaygındır. Değerli katkı ve yorumunuz için sağ olun. Selam ve dua ile kalın.   22.08.2019 18:21
 

Pek bilmiyorum ama belirtilere göre ben değilim.

Kerim Korkut 
 21.08.2019 11:33
Cevap :
Gözün aydın Kerim Bey.Teşekkürler.   21.08.2019 16:14
 

İlk defa duydum ..teşekkür ediyorum

jale kasap 
 19.08.2019 13:44
Cevap :
Evet Jale Hanım, toplum tarafından pek bilinen bir hastalık değildir ama etrafımızda böyleleri var; bilmekte fayda var, çünkü bir gün böyle biri ile karşılaşabilirsiniz, bildikleriniz size faydalı ve yardımcı olur. İlginiz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.   19.08.2019 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 469
Toplam yorum
: 3063
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 281
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster