Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
67
 

Bipolar Hastalık

Manik depresif ya da bipolar bozukluk diye bir şey duydunuz mu? Bu bir psikiyatrik rahatsızlık. Şizofreni’den sonra en ciddi ve en korkulan psikiyatrik hastalıktır. Bu kişilerin temel özellikleri duygu durumlarının sabit olmayışı. Kâh sevinçli kâh hüzünlüdürler. Normal hayatta da bunlar (hafif mizaç kaymaları) olur ama burada sevinç taşkınlıkla, hüzün depresyonla sonuçlanabilir. Tedavi olmak koşulu ile hayatlarını normal olarak sürdürebilir, mesleklerini başarı ile icra eder ve evliliklerini yürütebilirler.

Ama ne pahasına!

Dünyaca ünlü bipolarlardan biri de Marilyn Monro idi. Onun çok başarılı ama bir o kadar da fırtınalı hayatını göz önüne alırsanız bu hastalığın ne mene bir şey olduğunu anlarsınız.

Bizden en iyi ve çok başarılı bir örnek de 1973-1980 yılları arasında görev yapmış Cumhurbaşkanımızdır. Bir dönem deniz kuvvetleri komutanlığı da yapan kendisine soyadını bizzat Atatürk vermiştir. Cumhurbaşkanlığı dönemini çok iyi hatırlıyorum, Kıbrıslı soydaşlarımız onun döneminde Rumların mezaliminden kurtarılmıştır. Yalnız ülkede sağ-sol çatışmaları durdurulamamıştır ama bu da zaten onun hatası değildi; o zamanlar cumhurbaşkanlığı görevi sembolik bir görevdi ve yetkileri sınırlı idi. Kısaca söylersek onun zamanında ülkemiz nispeten çok iyi idare edilmiştir.

Verdiğim bu iki örnekten de anlaşıldığı üzere bipolar kişiler çalışkan, üretken, işine, eşine düşkün insanlardır. Benim tanıdığım bipolar bir doktor arkadaşım da mesleğinde çok başarılı, çalışkan, ailesine çok bağlı biridir. Halen aile hekimliği yapmaktadır.

Yine aynı şekilde tanıdığım birçok başarılı bipolar doktor arkadaşlarım ve hocalarımız vardır. Onları hasta diye niteleyemezsiniz. Tedavilerini olur, ilaçlarını düzenli kullanırlar. Mesleklerini başarıyla icra ederler.

Ancak hastalığını tanımayan (iç görüsü olmayan), ilaçlarını düzenli kullanmayan ve kontrollere gitmeyen bipolarlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Böyle birçok hasta heder olup gitti. Mesleklerinden oldular, yuvaları yıkıldı.

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon bipolar vardır…

Şen ve esen kalınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 489
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 261
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster