Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

05 Eylül '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
2391
 

Bir "1 Mayıs" Hikâyesi

Bir "1 Mayıs" Hikâyesi
 

Yaşı müsait olanlar iyi bilirler... Bir zamanlar her 1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağı ilan edilir ve akşama kadar uygulanırdı ya hani? O günü acile gidecek kadar hasta olmadıkça evde geçirmek zorundaydınız. Amaç sağ-sol kavgalarının önüne geçmekti. Zira özellikle 1 Mayıs günü bu olaylar ayyuka çıkardı.

İşte böyle bir "1 Mayıs" günü bizim mahalle gençliğini sıkıntı basmıştı. Ne yapalım, ne edelim derken ikindi vakti voleybol oynama kararı çıktı. Ağabeyime ait bir voleybol ağımız vardı... Mevkimiz Beykoz, oyun sahamız ortaokul bahçesiydi. Beykoz ortaokulu hemen yanımızda ve bahçesinde de basamak gibi iki ayrı basketbol sahası vardı. Üst sahada genellikle basketbol, altta ise minyatür futbol ve voleybol oynardık.

Yaşları 13 ile 35 arası olan 15 kişilik grup halinde sahaya gittik. Önce alt sahaya ağ gerildi, ardından iki takım yapılıp oyun başladı. Ben yaş grubunda alt limite yakın olduğumdan ve adam eksiğide olmadığından oyunda değilim. Büyüklerimiz oynuyor bizde seyrediyoruz, birde top uzağa kaçarsa koşup getiriyoruz.

Sahanın hemen dışından yol geçiyor... En üst köşede yoldan içerisi görülebiliyor, tabi içeridende yoldan geçenlerin kafaları... Biz seyirciler, bir ara 7-8 kişilik bekçi grubunun geçtiğini görüyoruz. Aşağı yöne, tünele doğru gidiyorlar. Oynayan ekibimizi bu yönde uyarıyoruz ama "mühim değil bekçi onlar" diyorlar. Fakat en sondan yürüyen bekçi duruyor ve diğerlerinide geri çağırıyor. Hepsi birden sahaya geliyorlar... "Merhaba gençler spormu yapıyorsunuz, ne güzel" falan derken bir taraftanda etrafa dağılıyorlar. O zaman arıza çıkacağı belli oluyor ama artık çok geç.

Bekçilerden birkaçı silah çekip "kimse kıpırdamasın" diyorlar... Sadece bir kişi yan duvardan atlıyor hemen... Bekçi havaya ateş etsede bizimki tabanları yağlamış bir kere, uçup gidiyor. Geriye kalan sporcu gençlik, kahraman ve yılmaz bekçilerimiz tarafından terörist muamelesiyle götürülürken, ben ve diğer yaşı küçüklerle, az daha büyük olup minyon olan arkadaşlar paçayı sıyırıp, koşarak mahalleye dönüyoruz. Kötü haberi alan aileler sokağa dökülüyor...

Babam bazı dostlarını arayıp, direkt Selimiye' ye götürüldüklerini öğreniyor. Telefon trafiğiyle uzun süre uğraşan babam, gece yarısı herkese müjdeli haberi veriyor. Bizimkilerin bırakılacağı haberiyle bütün mahalle heyecanla beklemeye başlıyor.

Gece geç vakit bizim gençlik nihayet sokakta görünüyorlar. Yalnız gözümüze biraz değişik görünüyorlar... Bakıyoruz hepsinin saçları önden makaslanmış... Hemde öyle ki üç numara traş bile kurtarmayabilir. Bıyığı olupta bıyığına şekil yapılanlarda olmuş... Sonra koymuşlar askeri aracın arkasına, ver elini Beykoz.

Sonrası malum... Ertesi gün muhitin berberiyle şapkacı bayram ettiler. Bir kişi hariç hepsi saçlarını üç numara kestirdiler ve kep taktılar. O bir kişi ise kafasına koca bir sargı bezi bantlayıp, utandığı kişilere "kafam yarıldı" dedi. Berberden döndüklerinde kabak sürüsüne bayağı gülmüştük ama kafası yarık rolünde Engin daha komikti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazımı, önermeğe değer bulan ve yayınlayan sayın editöre teşekkürler ediyorum... Saygılarımla...

Efsane FB 1907 Baterist Metin 
 23.12.2007 3:47
 

Resim çok komik ama yaa :-))

Baterist Kızı Melisa 
 02.10.2007 18:18
 

O günlerden bu yana değişen birşey yok.1 Mayıs hala yasak.1 Mayıs 1977 de Taksim Meydanında ölenlerin hesabını yapan yok.Bu olayları hatırlayan da konuya hakim olanlar sadece.Anılar bunları da canlandırıyor işte insanda.Selamlar.

Ahmet AYDIN 
 08.09.2007 22:23
Cevap :
Sevgili Ahmet kardeşim... Doğru söze ne denir... Teşekkürler... Eksik olma... Saygılar...  09.09.2007 0:46
 

böyle bir yazı yazdığınız için tebrik ederim sizi.ülke de zaten bazı şeylere karşı çıkanlar, karşı çıkmayıp hayatına bakanlar bile(örneğin sizin durumunuz) potansiyel terörist ilan ediliyorlar.bunlar bizim ülkemizde sanırım aşılamayacak olan durumlar.bundan bir yıl önce taksim meydanı'nda bildiri dağıtan üniversite öğrencilerine yapılan linci İstanbul Emniyet Müdürü Celallettin Cerah "Halkımızın güzel bir tepkisidir" olarak değerlendirmedi mi?Başımızda bu tip insanlar oldukça bütün solcular ve yasağa uymayıp eğlenmeye çalışanlar terörist olarak değerlendirilmeye devam edilecektir.yazınız için tekrardan kutlarım sizi.Bide Beşiktaşlı olsaydınız o zaman mükemmel olacaktı :)

anatolia 
 07.09.2007 12:49
Cevap :
Sevgili kardeşim... Bende kıymetli yorumun için sana teşekkür ederim... FB konusunda yapabileceğim bir şey yok, üzgünüm... Haa şu senin galerideki otobüsün içerisinde tuttuğun sarıda aslında açmış seni :) Mavi koltuklardaki tam görünmeyen logolarda FB arması gibi duruyor zaten :)) Eksik olma... Sevgilerimle...  07.09.2007 15:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3696
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster