Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '07

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
2091
 

Bir, kırık kol hikayesi

Bir, kırık kol hikayesi
 

Cumadan kolun kırılırsa ne olur. 1. Şık paranız varsa gider en iyi bir hastahanede o gün tedavi olur ve acılarınıza son verirsiniz. Ya paranız yoksa?

İşte bu durumda önce hastahaneye gidersiniz, akşamüzeri olduğunda mesai bitmiştir, sizden ameliyat için pazartesiyi beklemeniz söylenir. Çare ararsınız 400-500 ytl para bulursanız ameliyat olacaksınız, yoksa acılar içinde kolunuzu kaybetme pahasına 3 gün bekleyeceksiniz. Üçüncü günün sonunda lütfen ameliyat olursunuz minnetarlık duyarak.

Yaşanan bu olay gerçek cumadan pazartesiye beklenen bir kırık kol insana ne acılar verir bilmem bilirmisiniz?

Ülkemizde sağlık reformu adı altında ortaya çıkan rezaleti nasıl kabulleniyoruz hala anlamıyorum. Zaten sorunlu olan bir sistemi birde paralı hale getirdik ki eziyeti para ile çekiyoruz artık. Son zamanlarda sağlık kuruluşlarına işi düşenler oradaki tartışmalara mutlaka tanık olmuşlardır. Gelecekte bu tür tartışmaların dahada büyüyeceğini kestirmek güç değil.

Eskiden devlet hastahaneleri iyi kötü bir hizmet sunarlardı. Ameliyatlar dışında pek de para ödemezdiniz. Ameliyatlarada “bıçak parası” adı altında pek de etik olmayan bir ödeme yapardınız genellikle. Yada doktor iyi muayene etmiyorsa muayanehanesine gider bir vizite ücreti öder orada muayene olur, devlet hastahanesinde sevke ilaçlarınızı işletir ucuz bir maliyetle birterdi bu iş. (Hasta- hekim arasına oysa asla para ilişkisi girmemeli.)

Bu gün ise bu sıkıntılı olan sistem özel hastaheneler yoluyla dahada bir çekilmez oldu. Muayene parasına ilaveten, her türlü tetkik için ücret öder olduk. Bu gün ödenen miktar kısa bir gelecekte katlanarak aratcaktır da. Devlet hastahanesindeki yoğunluk da özel hastahanelere taşındı kalitede giderek düşmekte. İlaçlarımızı alamaz olduk çoğunlukla, bir çok kalem ödenmiyor (sanırım 150 kalem), bu yıl için 1000 kalem daha ilaç ödenmeyeceti insafa geldiler 750 kalem ilaç ödeme kapsamı dışına çıkacak. Yani artık sosyal güvenlik için ödediğimiz kendi paramızdan ilaç ve tedavi masraflarımızı alamayacağız. (bu paralar ne oluyor?) zaten platin, protez, gözlük, diş vb tedavi masrafları tarih olmak üzere. Çoğunda zaten çok yüksek katkı payları ödüyoruz.

SORUYORUM; biz yurttaşların sağlığını, beslenmesini, eğitimini, işini yani geleceğimizi düşünmeyenler, güvenliğe neden bu kadar kaynak ayırırsınız ki? Zaten o güvenlik de bizleri korumuyor, hrant dink’i korumadığı gibi, sokakta kapkaçı engeleyemediği gibi, yolsuzlukların önüne geçemediği gibi vs. vs....

Lütfen bir kez daha düşünün nereye gidiyoruz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

mrb ali bey..öncelikle geçmiş olsun diyorum.bu sizin bahsettiğiniz konu çöl de kum tanesi derya da su zerresidir.ben bu konunun uzmanıyım!!. neredeyse:jinekoloji hariç(nüfus cüzdanım mavi renk) gitmediğim birim kalmadı.nereye giderseniz gidin yozlaşma cürüme,laçkalık diz boyu. sosyal güvenlik şemsiyesi altında olduğu halde hiç ücret ödemeden tedavisini layıkıyla yaptırabilenlerin sayısı her hal de iki bilemediniz üç elin parmaklarını geçmez her halde.ben bir sefer o şerefe eriştim. onu saymıyorum. ben genele bakarım.istisnalar kaideyi bozmaz.ben çok şaşırmış çok sevinmiştim sevincimden ne yapacağımı bilemedim.gazetelere yazılar yazdım,kapı kapı dolaştım. önüme gelene anlattım.anlatırken de biz SSK lıların bırakın tedavi olmayı saat sorsak bile ücret ödememiz gerektiğini ironik biçim de vurguladım.benim çabalarım ses getirdi.bursa da yerel bir tv kanalı benimle evimde ropörtaj yaptı,haber satinde geniş biçim de yayınlandı..o günler de acaip havam vardı!!ben de intikamımı böyle aldım!!..

Ümit İpekçeker 
 23.01.2007 10:28
Cevap :
ne yazıkki gelecek daha karanlık. ben en azından 1995 den bu yana bu geleceği bilenlerin tartıştığı ortamları biliyorum. ama toplum o kadar kayıtsızki, gerçek kendini yakınca başlıyor insanlar bağırmaya ama iş işten geçmiş oluyor. sevgilerimle..  23.01.2007 10:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2647
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster