Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
965
 

Bir adam ve bir kadın

Bir adam ve bir kadın
 

Bir pastanede oturuyorum. Çay-poğaça ikilisi önümde… Midemden gelen gurultuları kesiyorlar sağ olsunlar. Hava soğuk denebilecek kadar serin ve dahi bulutlu. Tam uyku havası.

Karşı masada da biri oturuyor. Orta yaşlarda bir adam. Sadece çay ve sigara içiyor. Biraz telaşlı. Gözü yolda. Birisini bekliyor sanırım.

Kapıdan bir kadın giriyor içeri… Adamın gözündeki pırıltıyı pastanedeki herkes fark ediyor. Beklenen kadın geldi herhalde. Sigarasından alelacele bir nefes çekip söndürüyor ve ayağa kalkıp kadına doğru yürüyor, yanaklarından öpüyor, kucaklıyor:

“Canımmm… Hoş geldin. Gel... Bir çay içer misin? Ya da salep?..”

Kadın üzerindeki paltoyu çıkarıp sandalyenin kenarına asıyor, sinirli bir tavırla masaya oturuyor.

“Bana canım deme!.. Sakın bana canım deme!..”

Adam şaşkın!.. Ne olduğunu anlamaya çalışıyor?..

Hayırdır inşallah... Ben garsonu çağırıp bir çay daha söylüyorum. Çıkarıp bir de sigara yakıyor, seyretmeye başlıyorum… Sadece ben mi? Pastanedeki herkesin bir gözü, bir kulağı o masada!

“Bitanem… N’oldu? Neye sinirlendin?”

“Bir de bilmiyormuş gibi sorma! Biliyorsun neye sinirlendiğimi!”

“Valla bilmiyorum. Nereden bileceğim? Neye sinirlendin?”

“Bu daha kötü! Hem bana canım de, hem bitanem de… Hem de salak salak suratıma bakıp, neye sinirlendin diye sor!..”

Adam öyle bakıyor kadına doğru. Anlam veremiyor olanlara. Ağzını açıyor… Soracak bir şeyler… Cesaret edemiyor. Kadının ne diyeceği belli değil!

“Neye sinirlendim öyle mi? Neye sinirlendim?!.. Bunu bilmen tabii ki mümkün değil. Benimle ilgilenmiyorsun ki!..”

“Ama canım… Sen söylemezsen ben nasıl bilebilirim ki?”

“Ben söyledikten sonra ne kıymeti var ki?”

Adam yavaştan yavaştan gerilmeye başlıyor. Parmakları masada tıkırtılı sesler çıkarıyor, gözleri pencerenin dışına kayıyor…

“Susarsın değil mi? İşine gelmeyince uzaklara bak, sus, ses çıkarma. İki kelimeyi bile esirge benden! Konuşma! Aman konuşma!.. Zaten sen konuşunca tüm sinirlerim ayağa kalkıyor!..”

Adam hâlâ susuyor. Gerilim hızla yükseliyor. Sanırım yandaki boş sandalyeyi kadının kafasına geçirmeyi planlıyor.

Adam ayağa kalkıyor, kadına dönüp bağırıyor:

“Bu iş buraya kadar! Yetti be!.. Bıktım, usandım!..”

Sigarasını alıyor, ceketini giyip çıkıyor pastaneden. Kadın arkasından bağırıyor, “Hesabı öde bari!.” diye. Adamın umuru değil. Çıkıp gidiyor.

Kadın bana dönüyor, “Gördünüz değil mi beyefendi?” diyor. “Nasıl saygısız bir adam!.. biliyor musunuz? Bu adam benim kocam. Ben bu adamla evliyim!..”

Ben kadının suratına boş boş bakıyorum… Kadın devam ediyor:

“Elbisemi kuru temizleyiciye vermiştim. Akşama gerekti. Bir arkadaşımızın düğünü var. Orada giyeceğim. Ama salak temizleyici daha bitirmemiş!.. Düşünebiliyor musunuz? Akşam giyebileceğim bir elbise yok!..”

Ben kadına boş boş bakmaya devam ediyorum… O hâlâ anlatıyor:

“Nasıl sinirlendim bir bilseniz… Bir de buraya gelip, onu öyle sakin sakin oturup, sigara içerken görünce cinlerim tepeme çıktı!..”

Garsonu çağırıyor, hesabımı istiyorum. Ödemeyi yapıp, kadınla hiç konuşmadan çıkıyorum. Ben kapıdan çıkarken, kadın başka bir müşteriyle konuşmaya başlıyor:

“Bu adam hep böyledir. Dünya yansa hasırı tütmez.. Allah bilir şimdi bir parka gidip oturmuş, kuşları, ağaçları seyrediyordur… Rahat adam rahaaaat!..”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yaşadıgımız ülkede böyle kadınlarda var,yaptıgı tabikii yanlıştı.ama bunu yapan nekadarda çok erkek var degilmi,onların yaptıkları sizce nekadar dogru,ne olursa olsun,ev denen bir yer var,herşey orada payşlaşılmalı bence,yinede ister istemez gülümsedim,kalın salıcak ile

sar_dünya 
 01.11.2007 23:06
 

İnsan sinirini en yakınından çıkarıyor. Ama sinir olduğu şey komik... yazınızı okurken ,kişiler olayı sanki benim önümde yaşmışlar gibi geldi. güzeldi ..

Asuman Bolat 
 01.11.2007 10:23
 

BİZ KADINLAR HER ZAMANKİ GİBİ 1 Rİ 1000 YAPAN KAPRİSLERİMİZDEN SAÇMALIKLARIMIZDAN KURTULAMIYORUZ.... EVLİ OLMALARINA KARŞIN ADAMIN ONU SABAH GÖRDÜĞÜNDE GÖZLERİNDEKİ IŞIK BENCE HERŞEYE DEĞERDİ AMA BİZİM HANIMEFENDİYE YETMEMİŞ; HOŞÇAKALIN

ANIÇİSİL.. 
 01.11.2007 9:49
 

çok güzeldi inanın..dünya yansa hasırı tütmez, rahat adam rahaatt:)))gözümde canlandı okurken..uzunca bir yorum olcak ama kadın ilgisizlikten şikayet ederken aslında içinde bulunduğu yaşadığı hayat sıkmış onu belli.. rutinlik birde ilgisizlik artı evlilikten dolayı sorumlulukları katarsak bu kadar gürültü yapmasının sebebi olarak gösterebiliriz bunu..erkekde ne yapsın garip:))anneside topluyordu etrafını evlenmeden önce ama o kadar ilgiye ihtiyacı yoktu annesinin:))bir müddet sonra erkekde kadında sıkılıyor sanırım..etrafımızda okadar çok örnek varki böyle..üzücü tabiki ama sizin yazınız beni gülümsetti..çok güzeldi..ellerinize sağlık..sevgiler..

roji 
 01.11.2007 8:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 150
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1603
Kayıt tarihi
: 20.06.06
 
 

70'li yılların sonlarına doğru (1977 veya 1978... Belki de 1979...) tüm zamanların efsane dergisi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster