Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
477
 

Bir akşam üzeri Yerkesik'te

Bir akşam üzeri Yerkesik'te
 

Sedanur ve Mine.


İzlenimler, Gizemli Bir Söyleşi, Nabide KILINÇ

Bir akşamüstü keyfi Yerkesik’te. Her gün aralıksız gelen gazetem Devrim garaja gelir, almaya çıktım. Yanımda iki minik ama, "tatlı ve akıllı" öğrencim var, kütüphanede her gün okuyorlar. Birlikte çıktık. Gazeteyi aldık. Garajda kahvede oturup çay içeceğim ve gazeteyi okuyacağım. Açık havada tatlı bir esinti var. Ehhh miniklerim de içerler bir şey... Benimle otururlar.

Bir de kaymaklı bir bisküvi aldık, yedik. Ben de severim küçük yaşımdan bu yana. Kremalı yani.

Ve çıkmışken yürüyelim dedik, yürürken Orman İşletme Şefliğinin oradan geçiyoruz. Baktık ki açık, merhaba dedik bahçesine uğradık. Orman İşletme Şefliği’nin personeli hep orada. Yangın mevsimi başladı. Şu güzelim ormanlarımız yazın yanarken ciğerimiz de yanıyor.

Yeni işletme şefimiz gelmiş, yeni tayin olmuş. Çine’li, Berkant bey "hoş geldiniz" demek için içeriye geçtik ve tanıştık.

Dışarıda bahçede oynayan iki küçük öğrencim Sedanur ve Mine. İçeriye geldiler. Tanıştılar birlikte. Ve ormanla ilgili öyle bilgiler vermeye başladılar ki, şaşırıp kaldık bu küçüklerin büyük bilgilerine. Berkant bey (Orman İşletme Şefi) bilgilerine hayran oldu ve mutlu oldu. Küçücük çocukların o büyük bilgisi ve dünyası onu şaşırtan şeydi.

Seda Nur ve Mine ile birlikte bir akşamüstü vaktini “bilgiyle” yaşadık.

Çıktık oradan. Öyle mutlulardı ki, çok sevmişler ağabeylerini. Yolda yürürken ona mektup yazacaklarını söylediler ve mektupları "ağaç ve insan sevgisi, ormanlarımızı koruyalım" diye, idi. Koşarak bana getirdiler ve dün verip geldiler. Bahçemde koşarlarken öyle mutlu oldum ki, "mektuplar elimizde, orman sevgisi içimizde, haydi koruyalım" dercesine koşuyorlardı.

Gülümsemek ve sevgi kütüphanemin anlatımıdır.

Gülümsemek ve sevgi bir ormandır...

Gülümsemek ve sevgi bir insanı yeşertir...

Muğla yolunda bir levha vardır, çok anlamlı her seferinde okur, duygulanırım. Hani birlikte büyüyecektik, diye. Ağaç ve yangın, bir çocuk resmi tasvir edilmiş. Ormanları yangından korumak için uyarılar. Benim dikkatimi çeken şey bu sloganın ve sözlerin hazırlanmasında bir ruh ortaya çıkmış.

Yazın sıcak-kavrulan mevsiminde LÜTFEN DİKKATLİ olalım. Yangın dikkatsizlikten, bir an atılan sigaradan veya ihmalden veya başka nedenlerden dolayı çıkıyor.

Yazın en çok uğrak yeri olan tatil yöreleri Muğla ve kıyıları. Bir an unutulan arabadan atılan sigara veya kibrit, bir kıvılcım binlerce güzel çamlarımızı yok ediyor., Yaşamımız için gerekli olan güzelim sesleri ve uğultuları olan ağaçlarımızı HER TÜRLÜ ZARARDAN KORUYALIM, anlattıkları ve yaşattıkları pek çok şey var. Sahip çıkalım.

Ve yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde, yangınlarla mücadelede canla başla koşan, görev yapan Orman işçilerinin ne zor ve ne önemli bir görevleri var.

Yanan ormanın eski haline gelmesi için bir insan ömrü kadar süre geçmesi gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 633
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 509
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster