Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

04 Nisan '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
95
 

Bir Alparslan Türkeş Vardı

22 yıl öncesi bu ülkede ülkücülerin başbuğu diye bilinen asker, siyasetçi sert bakışlı bir adam yaşardı. 70'li yıllar gençliği onun kurdu olmak için can atarlardı. Hayatını benimsediği davasına adayan idealist bir liderdi. Yolundan asla dönmedi. Soyadının anlamına uygun yaşadı, günü doldu, nefesi tükendi hakikat alemine göçtü.
Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu olan Alparslan Türkeş’in ebediyete intikalinin 22. yılıdır bugün.  Kendisini saygıyla anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum.
 
Alparslan Türkeş bizim şehrin damadıydı. Hem bundan dolayı, hem de mertliğinden ötürü şehrimin insanlarınca çok sevilirdi. Asker emeklisi olmasından dolayı biraz otoriterdi. Sert ifadesinin altında nezaketli saygılı bir kişiliği vardı. Yaşamı sürecinde çok çileler çekmiş, asla ideallerinden vazgeçmemiş, doğruluktan döneklik etmemiş biriydi. Ülkücülerin lideriydi. Başbuğ olmak öyle kolay değildi. Geriden gelenlere her bakımdan örnek olmak gerekirdi.
 
Kendisiyle gazetecilik mesleğimde yeni olduğum dönemlerde tanışmışlığım, uzunca bir zaman görüşmüşlüğüm oldu. Her defasında onca meraklı sorularıma rağmen verdiği cevaplarda bir kez bile sesinin tonunu değiştirmedi. Beni kendi safına çekmek için dil  dökmedi. Parti tutmayışımı, halk taraflı oluşumu takdir ederdi. Ardından dualarla yad edilecek bir liderdi.
 
Ben şu, bu partili değilim. MHP'li hiç değilim. Ancak şimdinin MHP'li bilinenlerine Alparslan Türkeş’in iyi öğretilmesini dilerim. Zira kurt oluşuyla övünen bazıları karşıt gördüğüne hakarete varan sert ifadelerle, saldırmaya başlıyorlar.
  
Böylelerine şunu söylemek isterim. Bir kere MHP’nin açılımı Milliyetçi Hareket Partisi demektir. Yani “Milleti kucaklayan, vatanını milletini seven, milletle birlikte hareket eden, millet için var olan” anlamı taşır. Milletin bazı insanı başkasına sevdalanmış, diye dışlamaz. Onu kendine kazandırmak için olumlu yaklaşımlarda bulunur. Sevgi emek sarf edilerek elde edilir. Zorbalık iticiliktir, kazanım istemlerini daha çok zorlaştırır.
 
MHP liderinin sıklıkla gösterdiği el işareti bozkurttur. MHP’nin ambleminde de bulunan ‘bozkurt’un anlamı da, özgürlüğü simgeleyişinde gizlidir. Karşıdakini kapmakla, saldırıya geçmekle bozkurtun bir ilgisi yoktur. 
Kurt; gerekirse aç ölür, ama boynuna asla tasma vurdurmaz, diye bilinir. 
Rahmetli başbuğ Alpaslan Türkeş, Türk’e yakıştırdığı için kurt amblemini seçmiştir.  

Alparslan Türkeş çoğunlukça mert bulunur, takdir görürdü. Gelmiş geçmiş iyi insanlardandı. Sağlığında yakından görüştüğüm ve saygı duyduğum biri olduğundan yad etmek istedim. Mekanı cennet olsun.

 
Ayfer AYTAÇ
ayferaytac.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Alparslan Türkeş'e Allah'tan rahmet dilerim, iyi bir devlet adamıydı.Selam sevgiler iyi geceler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 05.04.2019 0:50
Cevap :
Teşekkür ederim değerli öğretmenim, tüm geçmişimize Allah'ın rahmeti olsun. Hayırlı sağlıklı günler dilerim. Selam ve sevgilerimle...  05.04.2019 10:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 515
Toplam yorum
: 250
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster