Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
440
 

Bir Amerikan kabusu daha

Bir Amerikan kabusu daha
 

Hayatımın bir bölümünde on yıl kadar Amerika'da yaşadığım bir dönem oldu... Kaldığımız her eyalette tartışmasız karşıma çıkan dev alışveriş marketi Walmart, ürünün bolluğu, fiyatların uygunluğu ve 300 milyar dolara yakın cirosu ile bir marketler zinciridir.

Walmart, Amerika'nın her tarafına yayılmış olup, insanların satın almak istedikleri her ürünü kolayca bulabilecekleri bir alışveriş yeridir. Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının 250 milyar civarında olduğunu düşünürsek, Walmart'ın gücünün daha kolay farkına varırız.

Walmart'ın ticari başarısının altında yatan ana parola, düşük fiyat politikasıdır. Peki bu kadar düşük fiyatı bu şirket nasıl gerçekleştirebilir?

Öncelikle Walmart herhangi bir yerde kurulduğunda, tüm varlığıyla diğer rakiplerini yerle bir eder. Son yıllarda Walmart 25 market zincirini yok ettiği gibi daha ufak esnafın işlerinide tamamen oratadan kaldırmıştır.Walmart kendine asla rakip tanımayan tarzı ile Amerika daki dev marketleri silindir gibi ezen bir şirkettir.

Walmart'ın bu kadar ucuza satması, daha ucuza satış yapabilecek diğer şirketlerin yaşamasına izin vermemesinden kaynaklanır. Ayrıca bütün toptancıları çek senet değilde peşin parayla kendisine bağladığından, toptancılar sevinçle sadece Walmart a mal satmanın keyfini sürdürler. Oysaki zaman içinde Walmart toptancılarla bu kez farklı bir yol izler. Kendi istediği ürün, fiyat ve zaman olayı gerçekleşmesse anlaşmayı feshedeceğini söyler. Böylece zavallı toptancılar artık eski müşterilerini kaybedip tamamen Walmart a bağlanmış olduklarından, mecburen onun her teklifini kabul ederek, giderek daha düşük, hatta maliyetine fiyatla Walmart a mal verirler.

Walmart asla sendikalı işçi çalıştırmaz ve eğer düşük ücretle çalışacak birilerini bulamassa, dışardan işçi getirir. Kısa sürelerde çalışan çalışır, dayanamayan elenir gider.Bu yüzden kaçak işçilerin barındığı bir yerdir.

Tüm bu nedenlerden ötürü Walmart ın açıldığı bir yerde işsizlik, iflas, alıp başını yürümektedir. Walmart kendine has sinsi ticari felsefesiyle bugün Amerika nın devletleşmiş diyebileceğimiz bir şirketidir ve beraberinde getirdiği iflaslarla halkın nefretini kazanmıştır.

Walmart petrol şirketleriyle birlikde son 2 başkanlık seçimlerinde başkan Bush a destek veren en güçlü şirkettir. Amerika nın Irak işgalinde ordunun gereksinimlerini eksiksiz yerine getiren, askerlere hertürlü desteği veren bir oluşum sergilemektedir.

Sonuçta Bush un destekçisi olması, girdiği yerdeki tüm ekonomik faaliyetleri silip süpürmesi ve Türkiyeden fazla olan cirosu ile tanınan Walmart, yakında Koç Holding in işbirliği ile ülkemize adım atıyor. Hadi hayırlısı…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, bu walmart ile ilgili 2005 yilinda bir belgesel de yapilmisti ve orada insanlari nasil saglik sigortasiz ve acimasiz bir sekilde calistirdiklarindan da bahsediyorlardi. "Asiri ben merkezli" bir anlayis ile is yapan bir firma. Belgeselin simi "Wal-Mart: The High Cost of Low Price" yapim yili 2005 yonetmen Robert Greenwald. Sevgilerimle.

Biraz 
 04.12.2007 2:12
Cevap :
çok teşekkürler bilgilendirmeniz için, En kısa zamanda seyredeceğim.Umarımbunca işsizlik ve ekonomik sorun arasında birde bunun getirdiği zararlarla uğraşmayız,sevgiler  05.12.2007 18:05
 

Bugün sabah gazetesinde anadolu yakasının üç s. marketini yazmışlardı. Bende daha önce herkes Proleter olurmu blog'unu yazmıştım sizde yenilerden müjde vermişsiniz. Bakalım ne olacak. Sağlıkla kalın, sevgiler.

Nariçi 
 14.11.2007 0:55
Cevap :
Giderek çoğalıyoruz böylecene:((Sizinde dediğiniz gibi bakalım ne olacak bu gidişin sonu? öyle şeyler yaşıyoruzki artık hiçbirşey şaşırtmaz oldu bizleri yaşadığımız ülkede.Teşekkürler,sevgiler  14.11.2007 8:50
 

Uzun yıllar Walmart'a tekstil ürünleri ihraç eden şirketlerde çalıştım ve onların iş anlayışını, mentalitesini birazcık tanıdığımı düşünüyorum. Walmart bana göre acımasız, tavizsiz ama kesinlikle de rasyonalist bir anlayışla yönetilen bir şirkettir. Verdikleri sözler mutlaka günü gününe yerine gelir ama buna karşılık sizin de verdiğiniz sözü tutmanızı beklerler. En ucuza en kaliteli malı almak isterler ve büyük bir güce sahip oldukları içinde alırlar. Diğer rakiplerini yerle bir etmesi doğanın bir kuralıdır. Daha iyi olan kötüyü her zaman yok eder. Eğer bizde dünya piyasasında rekabet etmek istiyorsak Walmart gibi şirketlerle çalışmayı ve onlarla da rekabet etmeyi öğreneceğiz demektir. Yoksa hep ağlar ve sömürüden yakınır dururuz. Walmart'ın Türkiye gelecek olması bence bir kazançtır. En azından bizim marketlerimiz tüketiciye daha iyi ve daha ucuz mal sunmanın yollarını öğrenirler. Ekonominin kuralı hiç değişmez. En ucuz ve en iyiyi yapan büyür, diğerleri de batar. Saygılar.

Matilla 
 13.11.2007 11:11
Cevap :
Merhaba, benzer bir cevabı bu köşede tekrarlamıştım. Tabiki rekabet ve kendini yenilemek dünya piyasalarıyla yarışabilmek ilerlememiz açısından son derece önemli ama ekonomimizin bozuk, işsizliğin ileri boyutta olduğu ülkemizde gelebilecek bu Amerikan hareketi olsa olsa heleki bu kudretteyken bizi daha çok işisizliğe sürükleyecek ve ekonomimizi altüst edecekdir.Saygılarımla  13.11.2007 16:08
 

Bu şirketin ne kadar korkunç bir şekilde sadece küçük esnafı değil büyük marketleri bile batırdığını geçen yıl okumuştum. Başlangıçta Koç ile çıkan söylentilere de inanmak istememiştim. Koç lar bunu yapamaz demiştim. Demek yapacaklar. Bu ödül neyin karşılığı acaba? Seçim galibiyeti sağlamanın mı? Umarım bu konu üzerinde daha çok yazılar yazılır. Çok üzüldüm. Enerji sektörüne yönelecek olan KOç orada da acaba nükleer santral işine mi el atacak çok merak ediyorum. Duyarlılığınız için kutluyorum sizi. Bir şey daha. sanırım güney Amerika'da bazı ülkeler bu şirkete izin vermediler.yazınızı önereceğim. yazık çok yazık... selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 13.11.2007 1:43
Cevap :
teşekkürler ilginize. Ben ülkemizin ekonomikdurumunun bozuk olduğu herkesin yeni iş yerleri açıp tekrar kapattığı bir ortamda oluşabilecek daha büyük bie işsizliğe değinmek istedim.Olabilecekler şimdiden ortada..Saygı ve sevgilerle  13.11.2007 16:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 1719
Kayıt tarihi
: 15.05.07
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümü mezunuyum. Farklı sektörle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster