Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
393
 

Bir anı

7 veya 8 yaşlarındaydım. Adana'da bir devlet dairesinin lojmanlarında oturuyorduk. Lojmanın bahçesi son derece güzeldi. Şirin bir süs havuzu, palmiyeler nilüfer çiçekleri resmi daire binalarının donukluğuna bir sıcaklık katıyorlardı. Lojmanlarda oturan ailelerin çocukları olarak bu bahçede oynardık. Depo görevlisi memurun oğlu olan Şeref'te bizim arkadaşımızdı.

Bir gün lojmanların ve resmi dairelerin ana çıkış kapısında bağırış çağrışmalar duydum. Birçok memur çalıştıkları odalardan çıkmış, ana kapının önünde toplanmışlardı. Çıkış kapısının merdivenlerinin en üst basamağında Dairenin Başmüdürü avazı çıktığı kadar bağırıyor ve bir memuru çok kötü bir tarzda azarlıyordu. Birden daha da ileriye giderek bu sessiz sakin duran adamı tokatladı. Bu tokatı yiyen adam sevdiğimiz arkadaşımız Şeref''in babasıydı. Çok efendi bir insandı, ama en alt kademede bir memurdu. Bu efendi adamın yediği tokat sanki benim suratımda patlamıştı. Babasının düştüğü bu durumu gören Şeref'le birlikte ben de yerin dibine geçtim. Bu durumu bir türlü hazmedemedim. Başmüdürün , çok iyi eğitim görmüş ve çok yüksek mevkilerde bulunmuş birisi olduğunu biliyordum. İşte bu okumuşluk ona , okuma imkanı bulamamış bir insana tokat atma hakkını sağlamıştı.

Çocukluk aklımla böyle düşünmüş ve okumanın ne demek olduğunu bu son derece insaniyet dışı olay bana anlatmıştı. Bu nedenle okumak ve sadece okumak hayatta tek gayem oldu. Bana kimse bağırmamalı, kimse emretmemeli diye düşündüm. Şanslıymışım bunda başarılı oldum ve amacıma ulaştım. Yani bana okumak veya tahsil yapmak hür olmayı ve bağımsız olmayı sağladı. Onun için eğitime çok fazla önem vermeli ve çocuklarımıza okumanın sadece ve sadece ilk tercihleri olması gerektiğine inandırmalıyız. Ama okumanın " adam" olmak için yeterli olamayacağını da anlatmalıyız. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz okuduk ama yine sopa yedik!

Kerim Korkut 
 20.02.2018 16:23
Cevap :
Diplomanın hakkını vermemişsin.Ya Maliye müfettişi ya da Vergi Kontrolörü olman gerekirdi.İstememişsin.  21.02.2018 1:04
 

Yılmaz Abim, merhaba. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Tanık olduğunuz çok üzücü bir olayı kendi hayatınızda artıya dönüştürmüşsünüz. Ne güzel! Sizi kutlarım. Selam ve saygılarımla.

Dr Lokman Doğruöz 
 23.01.2014 14:42
Cevap :
Sayın Yıldız, bu olay hayatımda çok önemli bir yer işgal eder.Kimseyi hor görmemek, küçük düşürmemek temel prensibimdir.Ne kimseyi emir altına almayı ne de emir altına girmeyi severim.Zaten tanrım da bana bu imkanı verdi.Sevgi ve selamlarımla.  23.01.2014 18:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 996
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster