Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
36
 

Bir Arı Sokma Hikayesi...

Havaların soğumaya başlamasıyla beraber sinekler, arılar can havliyle daha sıcak mekânlara akın etmeye başladı. Evlerimiz bunların başında geliyor. İşte bundan birkaç gün önce mutfağa sesiz sedasız giren bir arı da beni baldırımdan soktu.

Sokulan yerde ani acıma, yanma ve şişlik oluştu. Arı zehri hassas kişilerde öldürücü dahi olabilir. İlk yardım olarak alerji giderici kortizon içeren bir krem sürdüm. Antihistaminik içeren jel de sürülebilir. Arı zehrine karşı alerjim olmadığı için başkaca bir şey yapmama gerek kalmadı ama evde olsaydı bir de alerji giderici hap alacaktım.

Ayrıca ilk sokuşta sokulan yeri sabunlu su ile yıkamak, 10-15 dakika soğuk su altında tutmak ya da buz uygulamak yapılabilecek ilk işlemlerdir. Buzu temiz bir tülbentle sarıp uygulamak gerekir.

Arı zehrine karşı anafilaksi düzeyinde şiddetli reaksiyonu olanların yanlarında Adrenalin iğnesi bulundurmaları ve acil halde bunu nasıl uygulayacaklarını öğrenmiş olmaları gerekir. Bu iğne hayat kurtarıcıdır. Aksi takdirde solunum yolları tıkanması, solunum ve kalp durması görülebilir.

Meslek hayatım boyunca çalıştığım yerlere çok sayıda arı sokması vakası geldi. Hemen hepsinde yukardaki belirtilere ek olarak kaşıntı da oluyordu. Bugüne kadar anafilaksi ile karşılaşmadım ama haberlerde duydum, ünlü bir armatör tek bir arı sokması ile hayatını kaybetmişti.

Bütün arı sokmalarında ilk müdahale yapıldıktan sonra mutlaka bir sağlık kuruluşuna, acil servise gitmek gerekir. Şiddetli reaksiyon sonradan da ortaya çıkabilir.

Korunmak için pencerelere sineklik yaptırmak gerekir. Çalışma odamda cibinlik olmasına rağmen mutfakta böyle bir önlem yok. Orya da yaptırmam gerekecek.

Bu arada antialerjik hap almadığım için kaşıntımın üç gün sürdüğünü de belirteyim.

Arının sonu?

İlk şoku atlattıktan sonra yere baktığımda arı debeleniyordu…

Eşim, “Arı intihar etti!” dedi…

Ben de o hırsla terlikli ayağımla üzerine bastım!

Başka ne yapabilirdim ki?

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

19 Kasım 2015 

Kocaeli

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arı sokmamaması için çalışıyorum, diğerleri benim için zor. Belki hassasiyetim de var.

Kerim Korkut 
 20.09.2019 15:55
Cevap :
Anlıyorum. Teşekkürler.   21.09.2019 17:18
 

Güzel bir yazı. Arı sokması bir yerde " aşı dır ve şifadır" Diyenlere de vardır. Tabu bu bir bal arısı için söylenmiştir. Aslında tereciye tere satmak çok zordur. Çünkü siz bir doktor sunuz... Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 19.09.2019 13:01
Cevap :
Abim, tıp bir derya. Arı sokmasının bazı faydaları olduğunu da sizden duydum ve İnternet'ten araştırdım, öğrendim. Çok teşekkür ederim. Yorumunuz için de sağ olun, var olun. Selam ve saygılarımla.   20.09.2019 11:00
 

Siz de şen ve esen olunuz doktorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 17.09.2019 21:22
Cevap :
Çok teşekkür ederim sevgili Halil Abim. Selam ve dua ile.   18.09.2019 10:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 490
Toplam yorum
: 3084
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 276
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster