Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
14243
 

Bir Aşk Hikayesi Kore modası başlatır mı, Karagül Cuma gününde kendine yer edinir mi?...

Bir Aşk Hikayesi Kore modası başlatır mı, Karagül Cuma gününde kendine yer edinir mi?...
 

“Bir Aşk Hikâyesi” dizisi FOX TV ekranlarında 26 Mart’ta başlıyor. Ünlü Kore dizisi “I’m Sorry, I Love You’dan uyarlanan dizinin yönetmeni Barış Yöş.

Ne yalan söyleyeyim beklediğim bir ataktı bu Kore dizi taklitleri modası. Ve bu atak da Barış Yöş’ten geldi.

Atağın Barış Yöş’ten gelmesi de beni şaşırtmadı. Çünkü Adını Feriha Koydum Emir’in Yolu dizisinde son sezon Kore dizilerinden ve filmlerinden esintiler fazlasıyla hissediliyordu.

Örneğin Ajusshi - The Man from Nowhere filminde oyuncu olan WON BIN 'in saçlarını kesme sahnesi Çağatay Ulusoy’un hayat verdiği Emir karakterine uyarlanarak büyük bir benzerlik taşıyordu.

Bu filmde WON BIN'in oynadığı karakter eşini bir suikast girişimi ile kaybetmiş ve depresyona girerek hayata küsmüştür. Emir’in Yoluna dönen Adını Feriha Koydum dizisi de konusunu bu şekilde ele alarak devam ediyordu.

Bu ve benzer bir takım şeyler yüzünden ilk haberi okuduğumda şaşırmadım çünkü Barış Yöş Emir’in yolunda da Kore esintilerini yer yer kullanıyordu.

Kore dizileri uzun zamandır Türk izleyicisinin beğenisini kazanmış hatta hastalık derecesinde bağımlılığı olan dizilerdir. Yani öyle sıradan izleyici ilgisi şeklinde değil baya baya bir fanatiklik oluşturmaktadır.

Tabii bunu ilk keşfeden Özcan Deniz olmuş Evim Sensin ile büyük bir gişe sağlamıştır.

Ancak ne var ki Özcan fazlaca etik olmayan bir davranışla senaryosu benim diye ortaya çıkmış kimseyi kandıramayınca gerçeği açıklamıştır.

Üstelik Özcan’ın filmi birebir bir çevri olmasına rağmen çok rahat senaryo benim diyebilmiştir.

Buna rağmen seyirci filme sahip çıkmış Kore filmlerinin gösterdiği başarı çakmasında da sağlanmıştır.

Şimdi bakalım Barış Yöş aynı başarıyı yakalayacak mı? Orijinali çok sevilen dizinin yeni hali Barış Yöş’ün yönetmenliğinde aynı şiddetle sevilecek mi?

Zira Barış Yöş’ün yönetmenliğini yaptığı Adını Feriha Koydum Kore filmlerine özenen sahnelere dönüp Emir’in Yolu olunca aynı ilgiyi yakalayamamıştır.

Yani çakma Kore filmlerimizle çakma Kore dizilerimiz aynı başarı çıtasında değil kim bilir belki bu sefer Barış Yöş şeytanın bacağını kırar. Ve küstürdüğü seyircilerin gönlünü yeniden kazanır.

O kırar mı kıramaz mı seyircisini yeniden kazanır mı zaman içinde hep birlikte göreceğiz ama benim yapımcılara önerim henüz farkına varmadıkları Kore dizilerinin çakması da olsa Türkiye’de Amerikan dizilerinden daha çok tutacağı gerçeğini görmeleri. Çünkü Türk seyircisi uzun zamandan beri Amerikan dizileri yerine Kore dizilerini izliyor. Hatta bence kanallar orijinal Kore dizilerini yayınlasalar şu an yaşadıkları krizden çıkarlar.

Türk seyircisi fazlasıyla hem filmlerini hem dizilerini çok sevdi Korelilerin benden söylemesi.

Bu arada dizinin yayın günü 26 Mart en azından yeni bir değişiklik yapılmazsa şimdilik öyle. Bu ayrıntıyı ve yönetmeni söyledikten sonra başrol oyuncularını da atlamayayım vereyim istiyorum diziyle alakalı son bilgi olarak.

Başrollerinde en son “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Hürrem Sultan’ın âşık olduğu ressam Leo karakteriyle ve “Al Yazmalım” dizisinde başrolde ekrana gelmiş olan Seçkin Özdemir, “Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllü Damla Sönmez, usta sanatçı Zuhal Olcay, müzisyen-oyuncu Yamaç Telli ve “Öyle bir Geçer Zamanki” dizisinde izlediğimiz Elçin Sangu rol alıyor. MF Yapım Fatih Aksoy ve Faruk Bayhan’ın ilk dizi projesi olarak ekrana gelecek “BİR AŞK HİKÂYESİ”, Makbule Kosif, Zehra Güleray, Pınar Uysal ve Funda Çetin tarafından yazılıyor.

Gelelim Karagül dizisine.                                  

Yine bir Güneydoğu dizisi. Biraz fazlaca geçmiş örneklerden esintiler taşıyan dizi de Fox’un yeni dizisi.

Tanıtım fragmanları dönen dizi de 29 Mart Cuma günü yayınlanacakmış.

Çekimleri Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde olan dizinin başrollerinde Ece Uslu ve Yavuz Bingöl var.

Bu ikiliyi Zerda’da sevdik. Sonra sanırım iki kez daha ekranlarda birlikte bir dizi projeleri oldu ama her iki dizi de yayınlanmadı.

Uzun yıllar sonra Karagül’de yeniden bir arada olacaklar. Doğrusu Yavuz Bingöl’ün dizileri yarım bırakışı endişesi taşısam da oyunculuğundan çok sanatçı duruşunu ve Türkü söylemesini severim. Yani onu Türkü söylerken dinlemek oyunculuktan daha keyif veriyor bana.

Ama bir gerçekte var ki Ece Uslu’yla iyi bir ikili oluşturuyorlar yani izlerken oyunculuğunu gösterebildiği tek partner Ece Uslu Bingöl için.

Tabii bu benim görüşüm. Uslu’ya gelince sevdiğim bir oyuncu. Onu ekrana ve dizilere fazlasıyla yakıştırıyorum en son Kızım Nerede dizisinde gördüğümüz Uslu’nun yeni bir dizide ekranlara dönmesi iyi oldu.

Özcan Deniz’de konuk oyuncu olarak dizide yer alan bir diğer isim.

Avşar Filmin yapımcılığını üstlendiği dizinin senaryosunu Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat yazıyor. Çekimleri Şanlıurfa’da olan dizi ismini bölgede yetişen Karagül’den alıyor.

Sema ve Eylem ikilisinin her başlangıçta kalemleri iyi çalışıyor. Bu dizide de iyi bir ivme yakalayacaklardır sonrasını bilemem diğer dizilerinde ortada olan örneklerde iyi olmasa da belki bunda istikrarlı çizgide giderler. ATV’de yayınlanan Karadayı dizisi ile olan isim çağrışımı bir yana aynı anda iki dizi yazarken ne tür benzerlikler olacak Karadayı tuttu diye ihmale uğrayacak mı bilinmez ama ilk başlangıç Karagül’e çalışacak elbet. Arada yorgunluktan kaynaklı Karadayı sahneleri ile Karagül sahnelerinin yer değişimi olabilir isimlerde yakın olunca karışabilir mi diye de düşünmeden edemiyorum açıkçası…

Tabii ortada bir de FOX gerçeği var bir Güneydoğu dizisi ile FOX’un entiralı dizi anlayışı ne kadar örtüşür kestirmesi zor. Kanalın senaryoya müdahalesi olmazsa sevilen ikiliyle dizi iyi yerlere gider ama olursa işte onu düşünmek istemiyorum umarım bu sefer kalemlerini elletmezler.

Bir ayrıntı da tanıtım fragmanların da verilen müzik. Çok fazla Aşk ve Ceza dizisinin müziği kokuyor hissindeyim. Bu benzerlik dizi müziklerinin etkisinin de ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Unutulmayan müzikler hemen hatırlatıyor kendini.

Yani özetle FOX iki diziyle başlıyor bu ay ve her ikisi de içerikleriyle şanslı Bir Aşk Hikâyesi Salı günü yayına girmekle de akıllıca davrandı.

Ne yazık ki Karagül bu konuda hatalı bir karar aldı. Cuma günü tüm diziler yerine oturmuş zaten büyük bir rekabetin içindeler.

Aylar sonra onca iddialı yapımın arasına gelip girmek ve sıyrılarak öne çıkmak çok kolay iş değil. Böyle bir günde böylesine iddialı bir atak ya kendilerine çok güvendiklerinin göstergesi ya da baştan diziyi gözden çıkarmak demektir.

İkincisi çok çok zayıf bir ihtimal kendilerine çok güvendiklerini düşünürsek neyine güvendiklerini merak ediyorum zira benzer dizileri çok izledik oyuncular desek bu yıl fanatiklerle bile onca popüler oyuncuların dizilerini sırf sevdikleri oyuncular var diye sahiplenmemişken Yavuz ve Ece ikilisi ile bunun olmasını beklemek hayalciliktir. FOX Karagül’ü Cuma yerine Perşembe gününe alsaydı izleyici kitlesini daha sağlama alırdı gibime geliyor.

Salı ve Perşembe günleri etkili olmayan FOX her iki günde de kendine yer bulurdu. Cuma da ısrarlı davranmak bakalım diziye ve FOX’a ne getirecek göreceğiz.

Her iki yapıma da başarılar dileyelim. Şimdilik genel yorum ve öngörülerimizi yazdık izledikten sonra da olmuş olmamışlarını yazarız dizilerin.

Günün sözü; Hafıza ve Zeka’nın bağımsızlığını seviyorum. Zira;

 Zekanın milyonerleri paranın milyonerlerine acırlar. (Victor Hugo)

oyatekin@gmail.com                                         

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

OYA TEKİN / MEDYABEY.COM

Not: Burada yazılan tüm yazılarım elektronik imza ve zaman damgası güvencesi altında yasal hakları korunmaktadır. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilmeksizin izin alınmadan kullanılamaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3665
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster