Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '07

 
Kategori
Kimya
Okunma Sayısı
5140
 

Bir avuç mutluluk: Ecstasy

Bir avuç mutluluk: Ecstasy
 

MDMA (methylene-dioxy-meth-amphetamine) yani uyuşturucu dünyasında bilinen adıyla Ecstasy aşırı sevinç ve mutluluk anlamına geliyor. Hakkında birçok hikaye türetilen bu uyuşturucu aslında ünlü kimyager Dr. Alexander Shulgin tarafından keşfedilmiştir. Bir zamanlar Alman Ordusu’nun bu uyuşturucuyu kullandığı da bir söylentiden ibarettir.

Kimya dünyasının önemli isimlerinden Shulgin buluşuna MDMA adını vermiş ve bir Psikiyatrist arkadaşı da ilacın etkilerini kendi üzerinde test ettikten sonra Shulgin’in de izniyle bütün Amerika’yı baştan başa gezerek MDMA’yi binlerce Amerikalı Psikiyatriste tanıtmış. Hap şeklinde alınan ilacın etkileri arasında göz seyirmesi ve iştah eksikliği bulunuyor fakat terapi süresince insanın kendine daha dürüst bir bakış açısı sağladığı söyleniyor.

Amerikan Hükümeti ilacın yan etkilerini de göz önüne alarak ilacı Schedule 1 statüsüne alır. Yani ilacın üzerinde kimse çalışma yapamaz fakat ilaç birden uyuşturucu dünyasının gözbebeği olur. Her ne kadar insanlar sokakta aldıklarının MDMA olduğunu düşünseler de çoğunun formülünde fare zehrinden deterjana kadar insan vücudunda çeşitli etkiler yaratan zehirler bulunur. Shulgin’e göre sokakta satılan Ecstasy’lerin son derece tehlikeli yan etkileri olabiliyor(örn. idrar yollarının tıkanması). Malesef bu yan etkilerin ölüme kadar götürebileceğini bilmeden Rave partilerinde Ecstasy kullanan birçok genç var.

Alexander Shulgin sıradışı bir kimyager çünkü o kimya dünyasına çeşitli formüller sağlıyor ve hepsini ilk olarak kendi üzerinde deniyor, notlar alıyor, etkilerini araştırıyor...MDMA hakkında yapılan suçlamalara da onun herhangi bir ilaç kadar zararlı olabileceğini söylüyor ama yine de kaldırıldığına üzülmüyor. Mesela toplum olarak kafein ihtiyacımızı kahveden karşılıyoruz ama bu yadırganmıyor çünkü kahve içmek çoğu zaman sosyalleşmenin bir çeşidi(bkz. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır).

Shulgin yüzellinin üzeinde buluşa imza atmış ünlü bir kimyagerdir. Bu konuda ilgilenenlere Pihkal adlı kitabını tavsiye ediyorum. Keşfettiği ilaçları arkadaşları ile denemesi ve notları var bu kitapta. Siz yine de fazla kapılmayın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 364
Toplam mesaj
: 134
Ort. okunma sayısı
: 1970
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

Gözlerini kapat ve düşün: bir cümle kaç kişide farklı etki yaratır? Birbirimizi anlamanın gittikçe z..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster