Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
104
 

Bir Bahar Şarkısı

2020

Geçenlerde öylesine aklımdan Teoman'ın bir şarkısından sözler geçti ''bunlar güzel günlerimiz, daha beter olacak her şey.'' İşin şakası bu, devingenlik yaşamın niteliğini arttırıyor. Yapmamız gereken doludizgin yaşamaktır; anlar, anılar, duygular akıp geçiyorken...

Hangi Sistem?

Bir dersim gereği Chris Harman'ın ''Halkların Dünya Tarihi'' kitabını okuyorum. Uzun zamandır düşündüğüm ''insanlığın ana kişiliği'' konusunda bir kanıya ulaşmama yardımcı olmakta. Milyonlarca yıllık yaban alışkanlıklarımız üzerine mi kurmalıyız ana dizgemizi, binlerce yıllık insan alışkanlıklarımıza mı? Yaban alışkanlıklar demek; güçlünün daha fazla pay elde etmesi demektir, piramitin temelindekilerin- alttakilerin alın terinin, üstekilerin kadehlerini doldurmasıdır. Yüz bin yıllık genç ''insan'' tarihimizde ise yeni bir şey keşfettik. Bölüşebiliriz, kaynakları tümümüze yetirebiliriz. Anaerkil toplumlarda bu sistem etkindi, ataerkil yapıyla yeniden ana güce odaklı, ana paracı, kapitalci dizgeye geçtik. Neo-yaban düzeni. Bu teorik bir tartışmadır, yaşamın pratiğinde salt bir sistem uygulanmıyor. Büyük insanlık doğru kararı verecektir.

Bir Bahar Şarkısı Kulaklarımda

Bahar bütün cilvesile geliyor, doğa diriliyor, insanlık diriliyor, Tanrı diriliyor, renk renk çiçekler dirilen duygularımıza kokusunu veriyor. Yazma açlığım da dirildi, klavyenin başına oturdum. Plansız, doğaçlama yazıyorum. Sait Faik diyor ''kalemi yonuttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım.'' İnsanlığa, evrene, kendimize söyleyecek sözlerimiz olmalı. Söyleyecek sözü olan insan, yalnızca yaşamanın verdiği, sonsuz sevdaya tutunmayı öğrenir. Her insanda, canlıda, varlıkta bu sevda vardır ya, yine de yaşam kimilerine daha acımasız davranıyor. İlkbahar yeni başlangıçlar için fırsattır, Tanrıdan bir eşsiz bahar şarkısı fısıldanır, kulak verelim.

Giderayak İşlerim Var Bitirilecek

Son başlığımı Nazım'ın dizelerinden seçtim. Blog yazarlığını normal yaşamımdan yalıtılmış bir alan olarak görüyordum. Takma adla yazmaktaydım. Artık öyle görmüyorum, belki de eskisinden çok daha umursamaz oldum. Uzun zaman oldu yazmayalı. Son yazımdan bugüne belki de hayatımdaki en çok değişikliğin olduğu süreci yaşadım. Bu hengamenin içinde insan zaman ayıramıyor. Koşullar ara vermemi gerektirdi, ara bitmedi. Giderayak işlerim var. Sonrasında hangi mecrada sürdürürüm bilmem ancak Milliyet Blog'un, yazarlarının bendeki yerinin ayrı olduğunu söylemeliyim.

Dr Atanur Yıldız bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben şarkıları severim. Nihavent makamında olsa... Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 28.03.2020 2:14
Cevap :
Teşekkürler.  28.03.2020 7:03
 

Hoş geldin kardeşim. Yazını görünce çok mutlu oldum. İyi ki döndün. O güzelim yazılarınızdan bizi yoksun bırakmayın. Sizi ve yazılarınızı özlemiştik. Selam ve sevgilerle.

Dr Atanur Yıldız 
 21.03.2020 11:22
Cevap :
Teşekkürler:)  21.03.2020 16:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 133
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış yazılar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster