Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

14 Haziran '11

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
423
 

Bir başkadır benim memlektim. Türkiye'm

Merhabalar,  

Sevgili dostlar ve arkadaşlarım... 

Evet, çok çok doğru " Bir başkadır benim memleketim, canım TÜRKİYE' m " 

Flag of Turkey.svg 

İnanır mısınız, her zaman dediğim gibi TÜRKİYE dışarıdan çok başka bir görüntüde, tabi bu benim bugüne kadar edindiğim görüşüm ve düşüncem. Hele hele bu son yurt dışı seyahatimde bu görüş ve düşünce kafamda çok daha iyi pekişerek perçinleşti. 

Daha önceleri belki sizlere bahsetmiş olabilirim. Bugüne kadar (21) ülkeye gidip, gördüm ve yaklaşık (52) milletin yaşam tarzına bizzat şahit oldum. Bu izlenimlerimden sonra bizleri seven ve sayan şu (3) ülke ve milletine benim de özel sevgi ve sempatimi oluşturdu. Bunlar kimler mi.? Hemen söyleyeyim. 

1* AZERBAYCAN 

Flag of Azerbaijan.svg 

2* PAKİSTAN 

Flag of Pakistan.svg 

3* TUNUS 

Flag of Tunisia.svg 

Şimdi bunları neden sizlere durup dururken sıraladım öyle değil mi.? Hemen izah etmeye çalışayım. 

Bizler içeride kendi kendimizle mücadele edip ve affınıza sığınarak didişip dururken, bu üç millet ve ülke bizlerin değerini bizlerden çok daha iyi biliyorlar diye düşünebiliriz herhalde. 

Örneğin, son (S.A.K) - (Suudi Arabistan Krallığı) 'nda bulunduğum yaklaşık üç ay içinde, oradaki mesai arkadaşlarım Pakistan' lılarla çok iyi kaynaştım. Onlara hep beraberce koro şeklinde " PAKİSTAN, PAKİSTAN CİA PAKİSTAN " marşını hep bir ağızdan söyletmeye başladığımda, baktım ki marşın ikinci kuplesinde " TURKIYA, TURKIYA CİA TURKIYA " yani " TÜRKİYE, TÜRKİYE YAŞA TÜRKİYE " şeklinde koronun söyleyiş şekli birden bu tarza dönünce, inanırmısınız benim resmen tüylerim diken diken olup, duygulanarak gözlerimin pınarlarından göz yaşlarım damlamaya başladı. Bu çok güzel bir olaydı bence. 

İki defa gitmiş olduğum TUNUS' da ise, önceleri beni Avrupa ülkelerinden birinin ve daha çok da Alman veya İsviçreli tahmin eden Tunus' lu kardeşlerimize benim TÜRK olduğumu söyleyince aşırı bir sevgi ve tezahüratla karşıladığım ve her gittiğim yerde iltifatlarla kuşatıldığımı hep hatırlarım. 

Kardeş (Gardaş) ve can dostu AZERİ' lerden bahsetmeme gerek var mı. ? Zaten hepimiz bunların bizlere olan sevgi ve saygılarını biliyoruz. ( BİR MİLLET, İKİ DÖVLET ) " MEN SENA DÜZ DANİŞİİREeM, BAŞA DÜŞTÜ.? " 

Bilmem acaba ne demek istediğimi özet olarak sizlere beyan edebildim mi.? 

Gerçekten uzaklarda olmak, herhalde insanı ister istemez çok duygulandırıyor. 

Müsaadelerinizle, güzel ve canım memleketimin bir şiirini burada sizlerle paylaşmak istiyorum. 

A Y R I L I K 

Sana uzaktan bakıyor artık gözlerim 

Gönlüm senden geçmez 

Bana döndü hep sözlerim 

Unutmak o kadar kolay mı sandın.? 

Ayrılık bana aşktır artık 

Birgün sen geçmiş zamandın ya 

Gezinirken uzaklarda, akşamlarım. 

Flag of Turkey.svg 

Sizleri çok seviyorum 

Çok uzaklardan sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunar, en yakın bir zamanda memleketimde buluşmak üzere... 

NECİP KÖNİ - MAJARDAH / King of Saudi Arabia 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selam size ülkemizden .Özleyin bizi çok özleyin döndüğünüzde hasret gidererek yine güzel paylaşımlara devam etmek umuduyla, sağlık , huzur, ve mutluluklar diliyorum Necip Bey.

Şennur Köseli 
 15.06.2011 9:12
Cevap :
Merhabalar...Sevgili ŞENNUR hanım..! :-) Çok çok teşekkür ederim...İnşallah yakında TÜRKİYE'mdeyim... Yalnız sizin kanalınızdan bütün arkadaşlara bildirmek isterim ki, MEMLEKETİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM HEP BERABERCE.. (KADIN = ERKEK) olarak elbetde... :-) Size sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım... (M.S.-622) Dünya'sından.... NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A.  15.06.2011 12:54
 

bize olan sevgileri aynen anlattığınız gibi. Son yıllarda gittikçe yükselen Osmanlı ruhunun da bunda etkisi büyük ama daha doğuda da değişen bir şey yok. Hindistan, Malezya, Endonezya, Singapur ve Japonya'da da Türkleri çok seviyorlar. Siz vatanı özlemişsiniz Necip Bey. Ben sizin kadar ayrı kalamıyorum. O kavurucu çöllerde çok bile dayandınız. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 15.06.2011 6:05
Cevap :
Merhabalar... Sevgili DOST ATA KEMAL beyciğim...Dediğiniz çok çok doğru, artık farkındayım buranın suları ısındı hatta kaynadı bile.. :-)) İnsan ister istemez burada (M.S.- 622) yıllarına ışınlanınca MEMLEKET HASRETİNİ hemde büyük bir duygu ile hatırlıyor...Sevgili ATA KEMAL beyciğim, henüz tarih belli değil, fakat çok yakında inşallah ANA VATAN TÜRKİYE' mdeyim inşallah. (Haziran/2011-sonu VİZEM bitiyor şimdilik) ve geri dönmeyide pek düşünmüyorum artık.. BİR TAS ÇORBA İÇ yeterki VATANINDA İÇ... Gerçekten bu son seyahat beni (-) negatif olarak çok etkiledi her nedense.. " TÜRKİYE TÜRKİYE CİA (YAŞA) TÜRKİYE..! :-))) SİZE SONSUZ SEVGİLER VE SELAMLAR..! NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A.  15.06.2011 8:52
 

İnsan, evinden uzaklaşınca bir süre evini, vilayetinden uzaklaşınca bir kaç gün vilayetini özler de, sınırların dışına çıkınca memleketini özlemez mi? Bayrağını, "TR" trafik simgesini aramaz mı gözleri? Türkçe konuşan bir kisinin sesini duymaktan mutlu olmaz mı? Memleketimiz, güzel ülkemiz...Bir başkadır benim memleketim. (Ayten Alpman'ın sesinden) Bizim kuşak, milli duygu yoğunluğunda yetiştik, hassasiyetim bu yüzden...Selam ve saygılarla...

Yurdagül Alkan 
 14.06.2011 23:38
Cevap :
Merhabalar..Sevgili pek muhterem YURDAGÜL hanım..! :-) Önce bu güzel yorumunuz ve hassasiyetiniz için çok çok teşekkür ederim. Sağolunuz..! Ne yaparsınız çok uzaklardan insan ister istemez bazen ÇOK DUYGULANIYOR.. :-) Fakat inanın memleketimiz, ANA VATANIMIZ TÜRKİYE' miz bir başka dışarıdan... Hele hele buradaki sosyal yaşantının (M.S-622) yılında takılıp kalmasından dolayı sanki (2011) yılından o dönemlere ışınlandığımı hissettim bir anda.. Malum buradaki internet problemleri nedeni ile bir çok sevgili blog arkadaşlarımın yazılarını pek kolayca takip edemiyorum.. TÜRKİYE' ye dönünce mutlaka teker teker bloglarını ziyaret edeceğim elbetde.. :-) Sizlere çok uzaklardan sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım..! :-) NECİP KÖNİ - MAJARDAH / K.S.A.  15.06.2011 0:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8333
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster