Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2691
 

Bir başkasına nasıl yardım edebilirim?

Bir başkasına nasıl yardım edebilirim?
 

Hayat hepimizin omuzlarına bazı yükler yükler. Bu yükler kimi zaman daha da ağırlaşır. Kişi yardıma ihtiyaç duyar. Kendisine uzanan bir el görmek ister. Peki ben başkalarına en faydalı şekilde nasıl yardımcı olabilirim?

Yapması gerekeni ben onun için yapamam. Eğer yaparsam onun gelişimini engellemiş olurum. O kişi hep olduğu yerde sayar durur. Üstesinden gelmesi gereken o engel, gözünde sürekli daha da büyüyerek zamanla üstesinden hiç gelemeyeceği bir kâbusa dönüşmeye başlar. Böyle bir durumda ona en büyük yardımı ona iyi bir örnek teşkil ederek verebilirim. Yani zor anlarında bakıp güç alabileceği bir insan olarak onun karşısında dururum. Karşılaştığı engeli aşması için o insanın bireysel bir çaba sarf etmeye ihtiyacı vardır. Çıtayı bir basamak daha yükseltmeye, yeniden daha güçlü bir şekilde doğmaya ihtiyacı vardır. Gayret gösterebilmesi için ihtiyacı olan o motivasyonu, ona örnek olarak kendisine sağlarım. Ona onun yanında olduğumu hissettirir, kendisini güçlü hissetmesini sağlarım. Çünkü kişi yanıbaşında ona destek olan, onu seven insanların olduğunu bilirse her zaman kendini güçlü hisseder.

Hayatta zor zamanlar gelip çattığında köşede öylece oturup anlamsız bir biçimde acı çekmeye gerek yoktur. Yol daraldığında etrafımıza şöyle bir bakıp acaba bize doğru örnek teşkil edecek insanlar var mı diye bir bakmalıyız. Eğer yoksa da gidip o insanları bulmalıyız. Çünkü eğer etrafımız paylaşmayı, sevgiyi ve dostluğu çocuk oyuncağı sanan insanlarla dolmuşsa, onlardan böylesi bir yardım beklemek saflık olur. Bu kavramların değerini gerçekten bilen, bu tür değer yargılarını özümsemiş insanları etrafımızda artırsak iyi olur, zira asıl olan ve bize gerçek anlamda yardımcı olabilecek kişiler onlardır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 21.06.12
 
 

Birbirimize olan yaklaşımımızı değiştirdiğimizde dünyanın daha yaşanılabilir bir yer haline gelec..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster