Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
25
 

Bir batış....

Bir batış....
 

deniz acımasızdır


Günlerden 24 Temmuz 2007.
 
1200 dwt lik M/V MULTI TRADER gemisiyle İzmit Hereke limanından alçı yüküyle hareket ettik.
 
Varış limanımız ROMANYA CONSTANTA limanıydı. Yaklaşık 14 saat İstanbul AHIRKAPI mevkiinde boğaz geçişi için bekledik. 25 Temmuz 2007 sabahı saat 09:00 da İstanbul boğazına güneyden kuzeye giriş yaptık. Saat 11:30 itibari ile Karadeniz’e çıkış yaptık. Boğazdan neta olduk.Tahmini varış ETAMIZ 26 Temmuz 2007 saat 12:00 gibiydi.
 
Kimse kabus gibi bir gecenin bizi beklediğini farkında değildi.
 
Gemide 7 mürettebat bulunuyordu. Bunların ikisi Türk uyruklu biri Rus uyruklu, dördü ise Gürcü uyruklu idi. Her şey çok güzeldi. Normal seyir vardiyaları tutuluyor, sohbetler ediliyor, dinlenmek isteyenler dinleniyordu. Kimse birazdan olacak olayların farkında değildi.
 
Evet hava sertleşmeye başladı. Hava kendini ince ince gösteriyordu. Rüzgar geminin baş tarafından geliyordu ve gittikçe şiddeti artıyordu. Geminin baş taraftaki büyük jeneratörü devredeydi.
 
İşte kabus anları başlamıştı. Gemi gitmeye çalışıyor fakat bir türlü yol kat edemiyordu. Bütün personel ayaktaydı. Saatler sabah 04:00 gösterirken gemi kaptanı geminin iskele tarafa yattığını fark etti. Evet gemi iskele tarafa yavaş yavaş yatıyordu. Herkes ne yapacağını bilmiyordu. Gemide tam bir emergency çalışma vardı, bütün personel makine dairesinde hummalı bir çalışma ile iskele balast tanklarına giren suyu boşaltmak için çaba harcıyordu. Fakat gemi her geçen saat daha fazla iskele tarafa yatıyordu.
 
Geminin ambar üstündeki brandalar açılmış, halatları kopmuş ve denize yayılmıştı. Sabah saat 09:00 itibari ile Romanya Mangalia açıklarına demir atıldı. Evet havadan kurtarıldı gemi, fakat hala iskele tarafa yatıyordu. O dokuz şiddetindeki havayla çalkalanan Karadeniz sanki bir kenarda boynu bükük, suç işlemiş bir çocuk gibi durmuştu. Kara görünüyordu personelin gemiyi kurtarma çabaları çalışmaları hala devam ediyor, herkes elinden ne gelirse yapmaya çalışıyordu. Fakat gelen suyun basıncını yenmek mümkün olmuyordu. Artık her şey ortadaydı, geminin postalarından birisi patlamış ve yırtılmıştı.
 
Saatler ilerliyordu fakat gemi git gide iskele tarafa yatıyordu ve römörkor yardımı gelmesi çok zordu. Zaman yoktu ve bütün personel elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyordu. Orada herkes o anda birbirine kenetlenmiş, Gürcü, Türk, Rus, Müslüman, Hıristiyan ayrımı yoktu.
 
Kaderleri aynı noktada kesişen bu insanlar, tıpkı bir elin parmakları gibi o kolu kurtarma çabasındaydı...
 
Artık kaptandan eşyalarınızı toplayın emri gelmişti. Herkes eşyalarını topladı ve geminin kıç üstüne konuldu eşyalar. Herkes kıç üstünde toplanma yerinde gemi kaptanın gemiyi terk emrini bekliyordu. Saat 19:00 gösterirken işte o an ambarlardan büyük bir patlama sesi duyuldu ve gemi artık kendini Karadenizin sularına bırakacaktı. Kaptan artık Mangalia sahil güvenliklerine S.O.S verdi ve gemi terk emri verildi. Lıfe boatlar indirildi gemi terk edildi. Mangalia sahillerine doğru kürek çekilmeye başlandı.
 
Gemi yavaş yavaş yeni evi olan Karadenize doğru batıyordu, işte o an gemiye baktığımda gözlerim doldu. Yavaş yavaş sahile ilerlemeye çalışırken kafamı çıkarıp lıfeboat kapısından baktığımda havada iki adet ışık gördüm ve o an tamam kurtulduk dedim.
 
Hemen arkasından bir adet deniz polisi ve iki adet sahil güvenlik botunun bizlere yaklaştığını fark ettim. Bizi sahil güvenlik botuna aldılar ellerim titriyordu bir ihtiyacım olup olmadığını sorduklarında sadece sigara diyebildim. Limana girdiğimizde bottan inerken flaşlar patlıyordu yaklaşık 30 kamera, fotoğraf makineleri bizleri çekiyordu.Arkasından bizleri sahil güvenlik ofisine götürdüler ve hemen doktorlar geldi.
 
Muayenelerimiz bittikten sonra sahil güvenlik emri ile Mangalia tatil kasabasında bir otele yerleştirildik.
 
İşte bir geminin Karadeniz’in mavi sularına gömülmesi böyleydi.
 
Hepimiz hüzünlüydük ama inanın bir yandan da sevinçliydim. Bütün personel kurtulmuştu ve en önemli olan da buydu.......
 
Denizcilik Terimleri
 
emergency:acil durum
eta: varış saati
neta;tehlikeden kurtulmak, temizlenmek, hazır etmek
sos: acil durum işareti
Kıç: geminin arka tarafı
Sancak: sağ taraf
İskele: sol taraf

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 62
Kayıt tarihi
: 14.08.15
 
 

Denizci ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster