Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '14

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
1109
 

Bir bebeği ışığa kim taşıyabilir? Ancak meslek aşığı doktorlar ...

Bir bebeği ışığa kim taşıyabilir?  Ancak meslek aşığı doktorlar ...
 

Arın bebek annesi ve babası ile.


Siyasi ve ekonomik açıdan yoğun stresler yaşadığımız son günlerde  az sayıda da olsa güzel şeyler oluyor ve ben bu güzellikleri yakaladıkça sizlere sunacağım.

İşte bir tanesi:

Bebekler 40 haftalık olunca dünyaya gözlerini açarlar ama ARIN bebek aceleci. Daha 28 haftalıkken yaşama "merhaba" demek istemiş ve diğer iki kardeşinin arasına katılmış.

Erken doğan (prematüre)  bebeklerin birtakım sağlık sorunları da vardır. Anne karnında tamamlanamamış sağlık konularının başında göz, akciğerler bazen de sindirim sistemi gelir.

Doğduktan sonra iki ay kuvözde kalarak taburcu olan Arın bebeğin gözlerinde, bakışlarında bir gariplik olduğunu fark eden aile çocuğu, İzmir Behçet Uz çocuk hastalıkları hastanesine götürür.

Burada göz doktoru Melike Balıkoğlu Yılmaz bebeğin gözlerinde "prematüre retinopatisi" tespit eder. 72 saat içinde ameliyat edilmezse, göz damarlarının isteksiz büyüyerek kanaması sonucu Arın bebeğin kalıcı görmezliği söz konusudur.

Çok riskli bu ameliyat için Ege Üniversitesi Tıp fakültesi ile temasa geçer Dr. Melike hanım. Ne var  ki orada bu ameliyatı yapabilecek doktorlar izne ayrılmışlardır. Diğer üniversiteler ile  eğitim ve araştırma hastanelerindeki doktorlar bu riskli ameliyata yanaşmazlar.

Dr. Melike hanım mesleğine aşık bir kadındır, sorundan kendini soyutlayamaz ve dakikalarla yarışmaya başlar. Son çare olarak Isparta'daki hocası Yard.Doç.dr. Levent Tök'ü arar ve  "bebeği hemen kuvöz içerisinde buraya getirin" cevabını alır.

İzmir sağlık müdürlüğü aranmış olsa da imdada TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ yetişir.  Çiğli Kaklıç Askeri havaalanında hazırlanan bir askeri uçak, Dr. Melike hanım ile kuvözdeki bebek ve annesini alarak Isparta'ya indirir.

Havaalanında bekleyen ambulansla çok acele Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve uygulama hastanesinde  kendisini bekleyen doktoru Sn. Levent Tök tarafında acilen ameliyata alınır.

Genel anestezi ile uyutulan minik Arın bebeğin göz damarlarındaki büyüme ve kanama 2 saatlik bir lazer operasyonu ile durdurulur.

Bebek 5 gün sonra sağlıklı bir şekilde taburcu olur  ve artık Arın bebek ile ailesinin de yüzünde mutluluk tebessümleri vardır.

Dr. Levent Tök beyefendi, kendisini çocuk sağlığına ve mesleğine adamış ideal kişilerden birisidir. Aynı olayın benzerini biz de yaşamıştık Mehmet Burak'ta. Antalya'da prematüre göz ameliyat üniti yok, acil ameliyat denildiğinde bir gün sonra dokuz günlük bayram tatili başlayacaktı.

O gece Isparta S.Demirel üniversitesi prematüre göz ünitesi ile süren yoğun telefon trafiğinde durumu izahımız ile arife günü bebek ameliyat sayısı (5) ile dondurulmasına rağmen kontenjan fazlası olarak bizi son sıraya alıp ameliyat etmişti bebekleri seven meslek aşığı doktor Levent bey. Kendisine ne kadar teşekkür etsek çok az gelir, gönül borcumuzu hiç bir zaman ödeyemeyiz.

Dr. Melike hanım ile Dr. Levent bey olmasaydılar veya onlar da izinli olsalardı, minik yavru Arın bebek hayatı boyunca görmez olacak, güneşi, ışığı ve renkleri tanımayacaktı ve kendisini sevgi ve şefkatle büyüten anne-babasını hiç görmeyecekti...

Mesleğine aşık bu insanlara ve benzerlerine derin hayranlık duyuyorum ve dilerim ki çoğalsınlar zira etrafa saçtıkları ışığın ve enerjinin ölçümü yok.

Sağlıklı ve mutlu günler hepinizin ve hepimizin olsun.

Selam ve sevgilerle...

Yurdagül Alkan.

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dr. Levent Tök beyefendinin gıyabında işinin ehli, insancıl, özverili doktorlarımıza bayılıyorum. Onları ben de saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Kazançları her kuruşuyla helal olsun diyorum... Bir de meslek sahibi olmak için okuyup dirsek çürütülecekse en çok da bunun için değer diyorum. Torununuza da gözlerindeki pırıltılı ışık gibi aydınlık yarınlar diliyorum değerli Yurdagül hanım. Kaleminize sağlık. Saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 15.01.2014 15:42
Cevap :
Pozitif esinlerle dolu nazik yorumunuz için teşekkür ederim değerli Ersin bey. Toplumsal olayların hassasiyet yapan konuları her duyarlı insanın yüreğine dokunmaktadır zannımca. Ülkemizde çok değerli insanlar takdir edilmezler de yurt dışına kaçarlar ama hak etmeyenler nedense baş tacı edilir. "Ayaklar baş, başların ayak olduğu" misali. Nice eli öpülesi saygın insanları fark ettikçe, (görev hissiyle) bloglara taşımak arzusundayım. Sevgili torunum için güzellerin güzeli dileklerinize teşekkür ediyorum, esenlik dileklerimle...   16.01.2014 15:23
 

Yurdagül hanımcığım, keyifli bir yazı okudum ve arkama yaslandım. Böyle insanların varlığı bana kuvvet verdi, çoğalması dileğimle. SEVGİLERİMLE, KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN!

Sündüs Akkaya 
 11.01.2014 18:08
Cevap :
Sündüs hanımcım, böyle duyarlı ve mesleğine aşık kişilerin varlığı hepimizi mutlu etmekte. Ayrıca duyarlılığını belirten yorumun da sevindirici. Selam ve sevgiler sana...  13.01.2014 23:34
 

Sevgili Müdürüm ne kadar güzel hala mesleğinin hakkını veren insanları olması yeminlerini unutmadan görevlerini yapmaları... UMUT... Bu arada hayat küçüğümüzün dünyaya gelir gelmez sınamış ve değerli doktorumuz sayesinde sınavını vermiş ve geçmiş çok şükür... Dilerim onun ve ailesinin bundan sora ki yaşamları sağlıklı mutlu ve umutlu geçsin... Yaşayacakları en zor sınavları bu olsun... Sevgilerimle... Bu vesile ile yeni yıl size mutluluk huzur ve bol sağlık getirsin SEVDİKLERİNİZLE... Uzun bir yoğunluk ve yorgunluktan çıktım... Bloglarınızı ilgiyle okudum... Kusura bakmayın yeniyeni dönebiliyorum... Affınıza sığıyorum... Tekrardan sevgilerimle...

ecemece 
 10.01.2014 23:45
Cevap :
Sevgili Ece, İstanbul gibi bir mega kentin yaşam yorgunluğunu bilirim, beş seneye yakın yaşadık o yoğunluğu. Yorumun güzel ve içten yazılmış, teşekkür ederim. Bizler de azalmakta olan bu ideal insanların varlığı ve insancıl çalışmalarıyla mutlu oluyoruz. Selam ve sevgiler sana sevgili Ece...   13.01.2014 23:32
 

Ne güzel mesleğini ibadet niyetine icra eden insanlarımız var. elinize sağlık Yurdagül hanım, Arın bebek ve ailesine geçmiş olsun Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin. Sevgiler

Cemile Torun 
 09.01.2014 23:04
Cevap :
Arın bebeğin sonu mutlu biten sağlık öyküsüyle hepimiz mutlu olduk Cemile hanım. Bundan sonrası için güzel bir talih dilemek düşüyor bizlere. Selam ve sevgilerle...  10.01.2014 17:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 329
Toplam yorum
: 5744
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1666
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster