Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1306
 

Bir Bekilli sevdalısı Tuncer Mankır ile söyleşi

Bir Bekilli sevdalısı  Tuncer Mankır ile söyleşi
 

2007 Bekilli


Bekilli'de bu yıl 9. düzenlenen Kültür Sanat ve Şarap Festivalinin programını duyurduk daha önceki bloglarımızda.
14- 16 Ağustos tarihleri arasındaki festivalde pek çok şair ve sanatçıyı konuk ediyor Bekilli. Anadolumuzda yegane şarap festivali olması bakımından da önemli.

Festivalin düzenleyicilerinden bir Bekilli sevdalısı sayın TUNCER MANKIR söyleşi dileğimizi bu yıl da kırmadı ve yoğun hazırlıklar arasında sorularımızı yanıtladı:

Ezgi Umut: Bağ Bozumu ile birlikte bu yıl Bekilli Kültür Sanat ve Şarap Şenlikleri'nin de dokuzuncusu kutlanacak ? Şenliklerde amacınıza ulaşabildiniz mi?

Tuncer MANKIR: Türkiye şarap üretiminin %30 luk bölümü ilçemizde üretilmektedir. Bekilli’nin ürünü olan şarabın tanıtımının yanı sıra üzüm ve şarap üreticilerinin,çiftçimizin bayramı niteliğindedir. Dünya çapında Bekilli’yi tanıtmak ve şarabımızı hak ettiği yere getirmek, 9.Bekilli Kültür-Sanat ve Şarap Festivali çerçevesinde gerçekleştirilecek Kültür – Sanat faaliyetlerini paylaşabilmek, yürütebilmektir amacımız. Bunun yanında gelecek yıl “Kültür ve Şarap turizmi projemizi” de gerçekleştireceğiz.

Bekilli için tek yürek olma... Şenlik alanlarını kurma zamanı olduğunu düşünüyoruz.

Ezgi Umut :"21. Yüzyılın Hayyamları Aranıyor" adlı şiir yarışmasına katılımcılara neler söylemek istersiniz?

Tuncer MANKIR: Türkiye’nin ilk ve tek şarap konulu şiir etkinliğinde “Şarapkent Bekilli’de 21. yy Hayyam’ları buluşacak… Ahmet Telli, Nevzat Çelik, Cezmi Ersöz, Yılmaz Odabaşı şairlerimiz, Delidolu Karikatür Dergisi Karikatüristleri, tiyatrocular, ressamlar, heykeltıraşlarımız, yurdumuzun dört bir yanından şair etkinliğimize konuk olacak.

İğne oyası telaşıyla ördüğümüz şiirler dantel oldu, bir yürek olarak ta Bekilli’mizde atacak.

Sanat dünyasının her bir bölümünü ilçe sokaklarına işlemek için, şiirleri paylaşmak, dostlukları büyütmek için… Şiiri şaraba banmak için… Bu duygularla Şarap kültürünün beşiği Anadolu’da yakılacak şenlik ateşlerinin büyülü çağrısına şiirlerimizi de ortak edelim diyoruz…

Şiirleri yarıştırmaktan ziyade, birleştirmek, barıştırmak, çoğaltmak ve paylaşmaktır amacımız.

Ezgi Umut: 2007 yılında ÖTV vergisi yüzünden sıkıntılar yaşanıyordu. Şu anda durum nedir? ÖTV sorununda gelinen son nokta nedir? Aşabildiniz mi bu sıkıntıyı yoksa hala Demokles'in kılıcı gibi kasabanın üzerinde sallanan bir tehdit olamaya devam ediyor mu şaraba konulan ÖTV?

TUNCER MANKIR : Şimdiki iktidarın Şarap üretimine nasıl baktığını bilmeyen yoktur. Bu soruyu Başkanımıza ve şarap üreticilerimize yöneltmek daha faydalı olacaktır.
Kısaca anlatmak istedim....Teşekkürler

Biz de değerli dost Tuncer Mankır'a teşekkür ediyoruz. Tuncer Bey'in son sorumuza yanıtından anladığımız odur ki 2007'den beri şarap üreticileri cephesinde aynı sıkıntılar devam etmekte. Yanılmış olmayı dileriz. Yine de bakalım. Neydi o sıkıntı. Sofra şarabına konulan ÖTV vergisi. 1 liralık şarabın fiyatını 3 , 4 misli artmasına dolayısıyla bu şarabı içmek isteyen insanlara bir çeşit engelleme anlamına geliyordu. Oysa Bekilli'de bu şarap üretiminden ekmek yiyen o kadar çok aile var ki.

Krizde olduğumuzu pek de kabul etmeyen hükümet nedense otomativ sektöründe araba alım satımlarında ÖTV yi kaldırdı geçici bile olsa. Acaba aynı yaklaşımı şarap üreticileri lehine de kullandılar mı? Bunu da festivalden sonra yazacağız.

Şimdi tek yürek olma zamanı Bekilli festivali için...http://www.lavaraci.com

Tuncer Mankır

Bekilli/Denizli

http://blog.milliyet.com.tr/Blogum.aspx?BlogNo=191765

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1330
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster