Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
704
 

Bir Bilsem

Bir Bilsem
 

  https://www.youtube.com/watch?v=ND3Vr3itPjs

Dün Hülya Avşar’ın Programını izledim. Adını bile bilmiyorum ya programın , çok da önemli değil. O programı sosyolojik açıdan ilginç buluyorum. Kıvranıp duruyor kadın konuklarına soru sorarken. Başka hayatları kendininkiyle kıyaslamayı seviyor. Kendini fazla yormadan sonuca ulaşmak istiyor böylece.  Üstelik ulaşmak istediği sonuç değme feylesoflarda bile yok. İçine en çok oturmuş olan konu ise; AşK…

Güzel kafasını aynı tutku ve bağlılıkla devam edebilecek bir aşk fikri için yorup duruyor. Gülüyorum. Hangi duygu sarsılmadan devam edebilir ki! Dünkü konuğu, bir dönem oyuncuyken daha sonra depresyona girip sahip olduğu her şeyi bırakarak hayata istediği noktadan yeniden başladığını söyleyen Arda Kural’dı. Ona soru sordukça yeniden ve yeniden kendini keşfediyor olmanın mutluluğunu yaşadı kadın. Konuğu çok da anlatamadı berbat  giden hayatının üstünü yaşarken, altını deli gibi merak ettiği için dibe battığını. Karşılıklı anlaşamadan, anlatamadan bitirdiler programı. Arda Kural üstünden düşüp, dibini farkına varmadan keşfettiği, artık neresinden tutması gerektiğini bilmediği bir hayatın sabahına doğru giderken, Hülya Avşar hep aynı noktasında durduğu hayatının yine aynı noktasına gidip, kahvesini içerken bunlar için şükredebileceği bir başka sabaha gitti.

O programı izlerken doğum günümün son dakikalarıydı. 40. Yıla girmiş olmanın şaşkınlığı içinde ben de kendi hayatımın üzerinden  geçmek için en başa gittim. O koskoca zannettiğim 39 yılın üzerinden hızlıca geçebildim de;  katmanlı kişiliğimi çözüp öze ulaşamadım. 9 Haziran 1977 Perşembe gününden şu zamana kadar yaşamayı başarmış olmak mucizesi karşısında mutluyum. Ağdalı söylemlerden hoşlanmıyorum. Kaba biri olmadığım halde ona teşekkür ederim, buna teşekkür ederim deme isteği içinde değilim.  Beni ben yapan hayatımın dönüm noktaları var. Kanını, huyunu, suyunu, taşımaktan onur duyduğum insanlar var. Onlara sonsuz şükran duyuyorum. Daha ne kadar vaktim var bilmiyorum. Bilmek istediğim hayatımın ne altı ne de üstü. Bilmek istediğim o öze ulaşmak için ne kadar şansım var.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hepimizin özü birdir ve o öz "ona" kadar uzanır. Aynı özden üremiş olmamıza rağmen farklılıklarımızın olmasının tek nedeni yaşarken farklı yollardan geçmiş olmamızdır. Özümüz nedir diye soracak olursanız ki muhakkak soruyorsunuzdur "onun" ilk ve tek emirleridir. "var ol, varlığını korumak için mücadele et, varlığını geliştir, beslen ve üre!" İslam buna fıtrat der bende dürtülerimiz diyorum ama sonuçta aynı özdür. Belki inanmayacaksınız ama en basit madde olan hidrojen atomunun bile özü aynıdır. Hidrojen atomunun elektronu da milyarlarca yıldır çekirdeği etrafında döner durur. Ama neden döndüğünü bilmez. Aynı Mevlana gibi. Farenin, domuzun, ineğin özü de benim özümde birdir. Bizlerde çoğu şeyi neden yaptığımızı henüz bilmiyoruz ve sorunda budur. Bu seneyi kaçırmışım ama ölmezde sağ kalırsam seneye 9 Haziranı hatırlar ve sırf sizin sağlığınıza ve mutluluğunuza bir yudum içerim. Sizde o zaman kadar kendinize iyi bakın ve özünüze sım sıkı sarılın, aynı Allah'ın ipine sarılır gibi :)

Matilla 
 15.09.2017 8:47
Cevap :
Ben de tam bunları anlatacaktim Nedim Hocama :)) Nice 9 lara 10 lara hep beraber...   16.09.2017 9:32
 

:)))...o "Öz" var ya hani sonda dediğiniz "Öz"...Ne'liği olan bir kavram mı yoksa Gerçek'liği olan bir Kavram mı sizce...her ikisi de veya Kimliği de mi var yoksa:))...ayrıca "Felsefe" okuyordunuz de mi?..gülücüklere aldanmayın sorular çok ciddi...teşekkür ederim şimdiden ...peşin peşin ya nii...saygıyla her zaman...iyi ki doğdunuz...:)))

nedim üstün 
 11.06.2017 12:15
Cevap :
Düşünüyorum hocam :)) Ciddi ciddi düşünüyorum... Her gün düşünüyorum. Teşekkür ederim...  13.06.2017 1:01
 

"Bir bilsem" Bilebilsek...Gelebilsek...Dokunabilsek...Her şeyi çözebilsek...Gidebilsek...Ne mümkündür. Çeşit çeşit insanlar, hayatlar... Özünde güzellemeler...Kim baş rolde? Kim figüran? Ah! İnsan!!! Ne güzel yaştasın! Her yaşın çiçeği bir başka... "İçinde ne varsa dışarı sızar..." Sevgiler düşünen, düşündüren kalem!

Nil ALAZ 
 11.06.2017 11:32
Cevap :
Tüm korkularımızı bir yenebilsek,bir bilebilsek... Hep beraber nice yıllara şiir ruhlu kadın!   13.06.2017 0:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 425
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1052
Kayıt tarihi
: 26.05.14
 
 

Dünyanın kirletemediği bir lotus... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster