Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
586
 

Bir blog öyküsü: Aceleyle yazılınca hata olabilir.

Bir blog öyküsü: Aceleyle yazılınca hata olabilir.
 

Bugün öğle sıralarında bir toplantı için çıkacakken televizyonda “alçaktan uçanların yakıtı” sloganıyla biten bir reklam sık sık yinelenince bunun sürücüler için kötü bir mesaj olduğunu düşünüp yazmaya başladım. Hızlı bir şekilde yazıp yayına gönderdim. Trafik kategorisinde yayınlamak için hazırlamıştım ancak yazı tamamlanınca futbol ağırlıklı olduğunu düşünüp Futbol kategorisinde yayınladım (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=42814).

Saat 17 sıralarında toplantıdan çıkınca bu blogun yayınlandığını ancak henüz hiç kimsenin okumadığını farkettim. Aceleyle yazıp gönderdiğim için belki hata vardır diye bir kez daha okudum, birkaç düzenleme yapıp yayına gönderdim. Henüz hiç kimse tarafından okunmamış bloglar yeniden gönderildiği saatle yayına giriyor. Bir süredir bunun farkındayım. İyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Az sonra bir yorum geldi, yorumda Zakkum rumuzuyla yazan blog yazarımız (http://blog.milliyet.com.tr/Blogger.aspx?UyeNo=49268) bir Galatasaraylı olarak yazdıklarıma katıldığını, dava konusu olduğunu benim yazımdan öğrendiğini yazmış.

Bu yorumu okuduğum anda aceleyle yazdığım için çok pişman oldum. Bir dava konusu olduğunu otobüste giderken ön koltukta gazete okuyan birisinin gazetesine göz ucu ile bakıp görmüştüm ve ayrıntısından haberim yoktu. İyice araştırmadan yazmamalıydım.

Hemen Google’da aradım ve Milliyet’te bir haber buldum (http://www.milliyet.com.tr/2007/05/25/son/soneko25.asp). Şirket yetkilisi reklam kampanyasında ''Sporda dostluk ve yardımlaşma'' teması çerçevesinde esprili bir senaryo ile sadece yeni ürün tanıtımı amaçlandığını belirtmiş. Orada Galatasaray resmi sitesindeki bir yazıya referans vermiş.

Galatasaray sayfasında Galatasaray Spor Kulübü'nün hukuki girişimleri sonucunda reklam filminin yayından kaldırıldığı yazılıydı (http://www.galatasaray.org/detay.asp?PID=1094&HID=1&haberID=299806).

Sonuç olarak yanlış birşey yazmamışım. Ancak hatalı bilgi verebilirdim ve şimdi bu yazıda verdiğim referansları o yazıda vermem gerekirdi.

Blog yazarken bilgi kaynaklarımızın linklerini yazımızın içinde veya dipnot olarak verdiğimizde hem yazdıklarımızın güvenilirliğini artırabiliriz, hem de konu ile ilgilenenlere ayrıntılı araştırma yapma şansı verebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç, çünkü malesef çok sık blogları okuyamıyorum, hatta hiç okuyamıyorum... Ama sizin bloğunuzu yayımlanır yayımlanmaz okumuş olmam tesadüfün iğne deliği :)) misali olmuş. Güzel; çünkü öneriniz çok yerinde ve gerekli.

ZAKKUM 
 26.05.2007 22:29
 

çok hoş. Özeleştiri vermeniz takdir edilesidir. Saygılarımla

Baver Ergun 
 26.05.2007 22:06
 

Bir gazeteci ruhuyla kaleme aldığınız yazı için sizi kutlarım. Tecrübelerinizi diğer blog yazarlarıyla paylaşmak olgunluğu göstermişsiniz. Sağolun! Bu arada bazı blog yazarları, internet sitelerinden kopyaladıkları bilgileri kendi kalemlerinden çıkmış gibi yazıyorlar. İKİZLER BURCUNU, kaynağını belirtmeden yazıyor, tavuskuşu hakkındaki bilgileri yine DOĞA konusuyla ilgili olarak kaynak belirtmeden yazıyor. Ve bu blog yazarının 3-4 yazısı da aynı anda anons ediliyor. Tabii benim gibi emek vererek, yaşam tecrübelerini, eğitim ve kültürünü aktararak faydalı olmaya çalışanların hevesi kırılıyor. Ben web sitelerinden kopyalayarak ve resim arşivimi devreye sokarak günde 30-40 yazı gönderebilirim. Birçok kimse de bunu yapabilir. WEBLOG kısaca BLOG internet günlüğüdür. Yani yazanın kendi düşüncelerini ihtiva etmeli ve alıntılar da belirtilmeli. Kopyalarla bu sayfaları dolduranlar diğerlerinin haklarına saygısızlık ediyorlar. Editörlerin dikkat etmelerini rica ediyorum. Saygılarımla.

Mustafa Mumcu 
 26.05.2007 19:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2380
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster