Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2941
 

Bir Çift Yürek - Marlo Morgan

Bir Çift Yürek - Marlo Morgan
 

http://www.netkitap.com/m_ayrinti.asp?id=19429


Bu kitabın adını duymayan ya da konusunu bilmeyen kitapsever yoktur sanırım. Özellikle ilk basıldığı yıllarda ülkemizde çok gündemdeydi ve kolay anlaşılır bir kitap olduğu için her yaşta okuyucuya ulaşmıştı. Bana da okumayı sevdirdiğim bir öğrencim, gönül borcunu ödemek için hediye almıştı. İki kez üst üste okudum ve sınıflarımdaki öğrencilerime de okutmuştum, hepsinin ortak görüşü çok etkilendikleri doğrultusundaydı.

Kitap ilk bakıldığında edebi yönü zayıf olarak ve ticari amaçlı yazılmış gibi görülebilir. Ondan sonra aynı konuları işleyen birçok kitap sunuldu okuyucuya. Kitabı gizemli yapan, belki de soyu tüketilmiş olan Avustralya yerlileri olan Aborijinlerdi.

Bugün bir gazete haberinde Avustralya Hükümeti'nin Aborijinlerde resmen özür dileyeceğini okudum ve bu kitap geldi aklıma.

Yazar Marlo Morgan, Avustralya'da 4 ay boyunca kendi yaşadıklarından esinlenerek bir içsel yolculuğu ve doğaya karşı verilen mücadeleyi anlatıyor. Yerli halkı yakından gözlemliyor ve onlardaki Tanrı-insan ilişkisini, insanların sadece yaşamak için mücadelelerini, doğaya saygılarını ve en sonunda küreselleşen dünyada insanoğlunun yaptıkları ile başedemeyeceklerini anlayıp, kendi soyları ile ilgili aldıkları kararları irdeliyor:

"Biz Tanrısal Birliğin Gerçek İnsanları kabilesi, dünya gezegeninden ayrılmak zorundayız. Geriye kalan zamanımız için ruhsal yaşamın en yüksek düzeyini seçtik ve bekaret andı içtik. Bu, fiziksel disiplinimizi göstermenin bir yoludur. Artık çocuğumuz olmayacaktır. İçimizdeki en genç üye de bu dünyadan ayrıldığı zaman insan ırklarının en safı da son bulmuş olacak." diyor yaşlı bir yerli.


Hala okumadıysanız okuyun, derim. Özellikle okumayı seven çocuklar için tatil kitabı olarak önerebilirim.

Kitaptan Alıntılar:

**Yaşamının örümcek ağını ören insanın kendi değildir; o, bu ağda sadece bir teldir.
Bu ağa yaptığı her katkıyı, aslında kendi kendine yapmıştır. **Kızılderili Reisi Seattle

**Yalnızca son ağaç kesildikten,son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra... ancak ondan sonra paranın yenmeyeceğini anlayacaksınız. **Cree Kızılderililerinin Kehaneti

**Boş ellerle doğmak,
Ölmek boş ellerle.
Yaşamı tüm doluluğu ile gözledim
Boş ellerle. **M. Morgan

**Eğer bir kişi yedi yaşındaki inançları ile otuzyedi yaşında kendini hala iyi ve mutlu hissedebiliyorsa, bu kişi ömrünü boşuna harcamış demektir. Eski düşüncelerden, alışkanlıklardan, inançlardan ve sırasında eski arkadaşlardan sıyrılmak gereklidir.**

**Yenilikler, ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler. Yılan eski yükünden sıyrıldığı zaman daha genç görünür ve kendini daha genç hisseder. (S.117)


Yayınevi Notu:
Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya'da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Nomadik kültürden Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, "Gerçek İnsanlar"la birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasında bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı yolculukta Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır.


Bir Çift Yürek- Marlo Morgan
Çeviri: Eren Cendey
Dharma Yayınları-5. Basım Ocak-2000

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okuyalı o kadar uzun zaman oldu ki, geçenlerde kütüphanemde elime geçti ve bir köşeye ayırdım, tekrar okumak arzusuyla. Şimdi sizin tanıtımınızı görünce heyecanlandım, bir an önce tekrar okumalıyım bu muhteşem kitabı. Tanıtım için teşekkürler, sevgiler, saygılar.

A.Nilgün Aktaş 
 28.02.2012 11:54
 

Beni bu kitapta en çok etkileyen beyaz ırkın asıl yamyamlar olduğunu dile getirmeleriydi... Her türlü canlıyı yiyen aborojinler bunu hayatta kalmak adına yapıyor, bizlerse hergün her saniye binlerce insanı amaçsız yere yiyoruz... Ne kadar doğru bir tesbitti:((( Ellerine sağlık, çok güzel anlatmışsın yeniden okumuş gibi oldum:) Sevgiler, iyi kal.

mihasu 
 06.02.2008 19:32
Cevap :
Teşekkürler Mihasu, çok doğru söylediklerin, sadece yaşamak için yiyebilsek bir çok dertten kurtuluruz, obezite olmaz, hastalıklar, spor salonları, enflasyon- döviz kurları vs...vs...daha devam eder...selam ve sevgilerimle...  07.02.2008 12:11
 

"Seni ayakta tutmaya yetecek kadar Güzelliklerle dolu bir yaşam sürmeni dilerim./ Aydınlık bir bakış açısına sahip olmana Yetecek kadar güneş diliyorum./ Güneşi daha çok sevmene Yetecek kadar yağmur diliyorum./ Ruhunu canlı tutmaya yetecek kadar Mutluluk diliyorum./ Yaşamdaki en küçük zevklerin daha büyükmüş Gibi algılanmasına yetecek kadar acı diliyorum./ İsteklerini tatmin etmeye yetecek kadar Kazanç diliyorum./ Sahip olduğun her şeyi taktir etmene Yetecek kadar kayıp diliyorum./ Son 'Elveda'yı atlatmana yetecek kadar 'Merhaba' diliyorum" ARTIK NE KADARI KURGU NE KADARI GERÇEK BİLEMİYORUM :) AMA HOŞ DİLEKLER İÇERDİĞİ İÇİN BURAYA İLAVE ETMEK İSTEDİM.SEVGİLER.

Lavinya 
 04.02.2008 2:02
Cevap :
Teşekkürler La vinya, dua çok güzel ama eden olur mu bilemem,doğayı yitirdikten sonra...selamlar-sevgiler...  04.02.2008 11:21
 

iddia ediyorum bu kitaptan kimse bir şey almadı. aldığını iddia edenler sadece öyle olduğunu düşünüyorlar.

karga 
 29.01.2008 18:01
Cevap :
Kargaların bu kadar inat olduğunu bilmezdim....tamam öyle olsun! Bak Maldonado geldi...sevinsene...selamlar-sevgiler...  30.01.2008 10:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster