Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
778
 

Bir Cumhuriyet Valisi, kızların etek boyu ile uğraşır mı?

Bir Cumhuriyet Valisi, kızların etek boyu ile uğraşır mı?
 

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin.


Bilhassa bu hükümet döneminde sık sık valiler gündeme geliyor ne hikmetse.

Bir zamanlar Ordu Valisi vardı. “Ayakta işemek itikat işidir” deyip, camilerin pisuarlarını söktürmüştü. Şimdi kendileri kızaktalar.

Yine bir eski Tunceli Valisi vardı. Karlı dağların tepelerindeki yoksul köylere beyaz eşya dağıtmıştı.. Cereyansız kutup soğuklarıyle becelleşen köylülere buzdolabı dağıtmaktan sanık durumuna düşmüştü. 7 ay hapislik aldı. Cezası ertelendi. Giresun’a atanmıştı

Şimdi Giresun’da Vali olarak Duran Ali Şahin var. Çiçeği burnunda bir genelge yayınlamış ki, evlere şenlik…

“Okulların mezuniyet törenleri ve kutlamalarda kız öğrencilerin, yönetmelik icabı etek boyları, diz kapağı altında olacak.” diyor. Devamla da “ Kız öğrenciler, kolsuz ve askılı giysiyi giyemeyecek. Yoksa okul müdürleri, sorumlu tutulacak!” İyi mi? buradan yakın!

Aynı vali, bütün velileri, oranın aklı başındaki eşrafını, okul müdürlerini karşısına almış olmuyor mu bu genelgesi ile? Güya, genelgeyi yumuşatarak, 10 numaralı yağı incelttim diyor. Sormak lazım nasıl bir yağ bu? Gres yağı mı inceltilen.? “Kesip yapıştırdık” da diyor. Ne menem bir yapıştırma ise..

Şimdi veliler ve Eğitim – Sen’ de, Valiliğe söylemediklerini bırakmadılar. Ama valimiz “yumuşattım” diyor. Laflarının arasına yumuşatıcı koymuş. Koyuyorsun makineye, yumuşak oluyor bütün söylemler. Oh ne alâ..

Valimiz, bu konuda misal de vererek diyor ki: “ Etekler yırtmaçlı olmayacak denmiştir ama, biz onu koymadık. Etekler yırtmaçlı olmasa, çocuklar nasıl yürüyecek? “ Görüyor musunuz valiyi. Halkını nasıl düşünüyor. Bakanlığın genelgesine kalsaydı, ühüüü,, Giresunlu aileler perişandı alimallah!.. Yoksa, çocuklarımız, düşe kalka yerlerde sürünürlerdi o daracık eteklerle.

Ya, işte böyle valiler de var. Bu valimizin gönlünde ne yatıyor, bilinmez. Kraldan çok kralcı kesilip, yırtmaçlarla, fermuarlarla, etek boyu ile uğraşıyor. Vaktiyle Kuşadası Kaymakamı anons ettirmişti. " Turistler, plaj kıyafeti ile şehirde dolaşmayacak. Etek boyları, diz altında olacak" diye. Router Haber Ajansı bunu konu yapmıştı ve soruyordu: " Etek boyu diz altında kaç santim, diz üstünde kaç santim olacak. " diye.

Şimdi madalyonun öteki yüzü var. Eğitim – Sen Giresun Şb. Md. Hayri Şenel “bu genelgede çocuklarımızın başarısı, etek boyuna indirgenmiş.” Derken, pek çok veli, Valiye tepkisini gösterdi.

Eleştiriler özetle şöyle: “Bu, çok talihsiz bir yaklaşım. Çocuklarımızın sanatsal duygularını, beğenilerini, sosyal gelişim evrelerini desteklemez, bütünlüklü olarak bir gelişimden yoksun kalırlar. Bu genelge başarıyı eksik tanımlamıştır. Çünkü sınava endeksli bir başarıdan söz ediyor. Biz bunun doğru olmadığını düşünüyoruz.

Bir veli de “Okullar, ibadethane değil. Çocuklarımıza etek boyu yasaklayan zihniyetin, yarın toplumun geneline yapılacağını düşünüyorum. Bu yasakçı zihniyeti, tehlikeli buluyorum. Ve de bu zihniyetin adlında devletin, insanlar üzerindeki hegemonyasını sağlamlaştırmak yatar. Bu hal, bir valiye yakışmamaktadır.” Demektedir.

Kaş yaparken göz çıkarmak buna derler işte Ört ki, ölem!

Sız Sayın Vali; Atatürk’ün, “fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmesi fikrine, böyle mi katkıda bulunuyorsunuz? Böyle mi hizmet ediyorsunuz? Daha açıkçası siz, kime hizmet ediyorsunuz? Siz, “ Cumhuriyet Valisi” değil misiniz?

Quo Vadis Sayın Vali?!

S O N D A K İ K A : " V a l i, y a l n ı z k a l d ı "

Milli Eğitim Bakanlığı , Basın ve Halkla ilişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Söz konusu genelge, ilk ve orta dereceli okullarda mezuniyet törenlerinde kılık-kıyafet kurallarını açıklamak üzere 1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmeliğe dayanılarak yayınlanmış bir genelgedir. Valiliğin bu tasarrufunu, Bakanlığımızla ve siyasi iradeyle irtibatlandırmak ve bunun üzerinden yorumlarda bulunmak doğru bir davranış biçimi olmayıp siyasi etiğe de uygun değildir. "

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunlar, deneme yanılma yöntemleri. Daha neler görecek bu ülke! Önümüzdeki günler daha nelere gebe! Hadi bizler neyse de! Ya gençler! Ya gençler! Etek, yırtmaç ya sonra? Yarı aydınlık İzmir bile! Öffff içim sıkılıyor, içim. Sevgi ve saygılarımla.

Ay Şen 
 23.06.2011 10:42
Cevap :
Beklediğim yorum geldi nihayet. Nerelerdesiniz? Yelkeni nerede indirdiniz bu sefer. Tabi onca seyahatler, ziyaretlerden sonra üstelik yorum da yazabilmeniz, büyük irade ister. Enerjinize blogcular hayran. Haberin olsun. Gelelim Vali Hazretlerine ve yırtmacına. Valla bu Valimizin öteden beri böyle çıkışları var. Ortalıkta, kafasına göre takılıyor. Kimse de dur yahu demiyor. Arada idare ediyorlar onu her halde. İzmire gelince. İzmir yumruğunu bir sıkmayagörsün. İşleri anında ters çevirmesini de bilir elbette.  23.06.2011 14:11
 

Kızların etek boyu, niye benim kısa pantalonumun boyundan bu kadar önemli yaa?.. İkinci cumhuriyetçilerin, yüzde ellici taifesinin bu konularda da blog yazmasını beklerim. Sokakta mı bulduk biz bu pantalonu yaa!.. Te o kaa!:-)

pirmete 
 23.06.2011 0:12
Cevap :
İkinci Cumhuriyetçileri unutmuştuk yazmağa. İyi hatırlattın. Onlar, "Ters lale" bitkisel aleminden. Onlar birer ayrık otu. Birer İrlandalı. Hem de kötü İrlandalı. Haa, sahi, bizim kısa pantalonlarımız da vardı. Birer cetvel edinmeli en iyisi. Gözümüze kestirdiğimizin ölçüsünü almak için. Sonra da o sayın valiye rapor vermeli!Sevgilerle  23.06.2011 1:24
 

Bir cumhuriyet anayasası ya da işgüzarlığı diyeyim daha doğru olacak; kızların giyim kuşamına karışıyor isepbundan kasıt kesinlikle ve kesinlikle başörtüsü zulmüdür-bir cumhuriyet valisi de elbette bu tür şeylere karışır zannımca.Ne dersiniz?

Ahmet Gürdal 
 22.06.2011 15:24
Cevap :
Sizin gibi Cumhuriyet Üniversitesinden mezun olanlar, bu sütunlarda, hele benim mıntıkamda böylesi densiz laflar edemez aziz dostum. Cumhuriyet karşısında hepimizin boynu, kıldan incedir, ince olmalıdır! Yanlış yapanların anasını beller. Hiç mi vali görmedik bre! Te işte o ka!  22.06.2011 15:54
 

Haber ile ilgili ayrıntıları ve Twitter'da yorum yazan yurttaşların görüşlerini yazımda kullandım. Okullarda uyulması gereken kılık kıyafet yönetmeliği var malum.İşgüzar vali yönetmeliğin özellikle etek boylaında takılıp kaldığı için "Kesinlikle "ifadesini kendi eklemiş ve okul müdürlerinide etek kontrolü ile görevlendirmiş... blog.milliyet.com.tr/Yalova_dan_Giresun_a_Vali_etek_genelgesi_ile_gundemde___/Blog/?BlogNo=311583

Necati TÜFEKCİ 
 22.06.2011 15:14
Cevap :
Yazdığınız yazı ekindeki yorumları, rumuzlar halinde satır başlarında okudum. Keşke Valinin kendisi de okusaydı. Devirdiği çamların boyutunu görürüdü. Fakat aynı vali, kaymakamken de çamlar deveirmişti. Ramazan sofralarının gediklisiydi. Güya onlara " Devlet yanınızda" demeğe getiriyor ve öyle söylüyordu. İftar açma ile Devletin ne ilgisi var? Hadi gittin bir iki, üç defa. Ramazan boyunca, o kapı senin bu kapı benim niçin sofralarda yer almak için didinirsin, değil mi? Sembolikse sembolik kalır böyle şeyler. Bu ne menem idareciliktir?! Ört ki, ölem!  22.06.2011 17:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 906
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster