Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
460
 

Bir darbede otistik çocuklarımıza…

Bir darbede otistik çocuklarımıza…
 

Sizin otistik çocuğunuz var mı? Yoksa ne demek istediğimi belki anlamayabilirsiniz. Varsa içinizin her an nasıl yandığını, o dünya tatlısı çocukların anlamsız bakan gözlerine baktıkça içinizin nasıl eridiğini ben çok iyi biliyorum. Çünki benim toronumda otistik. Onların, dolayısı ile biz yakınlarının ne durumda olduğunu ancak içinde olan bilebilir. Bu çocuklara konuşmayı bile öğretemiyorsunuz. Öğrendikleri kelimeleri papağan gibi anlamını kavramadan söylüyorlar.

Sıkı durun. Talim ve Terbiye Kurulu tarafından bir saat din dersi konuldu. Onlar için hayati önem taşıyan beden eğitimi dersinden bir saat çalınarak.

'”Beden dersi onlar için önemli'

Türkiye'nin ilk özel eğitim uzmanlarından Sevinç Erarslan karara şaşırdı: "Otistik çocukların özelliklerine bakarsanız, kendi iç dünyalarında yaşayan, dışarıyla iletişim kuramayan çocuklar olduğunu görürsünüz. Zihinsel algıları da çok düşüktür. Hâkimiyet yetenekleri ağırdan hafife doğru gider ama sonuçta en üstün zekalı otistik bile, (Rainman -Yağmur Adam filmindeki tipleme) soyut kavramları algılayamaz.

Zihinsel engelliler dini algılamakta zorlanıyor

Din soyut kavramların bütününü oluşturuyor. Bırakın otistikleri, daha iyi düzeyde dediğimiz zihinsel engelliler bile Tanrı'yı, dini algılamakta zorlanıyor. Otistikler zihinsel engellilerden çok daha ağır bir özür grubudur. Dualarla iyileşecekleri mi düşünüldü? 30 yılımı engelli çocuklara adadım, Türkiye'de daha özel eğitimin adı yokken, yurtdışında bu konuda araştırmalar yaptım, mevzuat hazırladım, Bu karar uygulanamaz. Öğretmenler çok uğraşacak ama olmayacak. Konuşmayı öğretemediğin, iletişim kuramadığın otistik çocuklara din dersi nasıl verebilirsin?"

Erarslan, beden eğitimi ders saatinin azaltılmasının da çok yanlış bir karar olduğunu belirterek, "Bu çocukların ince ve kaba motor becerileri zayıftır, kas gelişimleri yetersizdir. Kavrama ve hareket yetenekleri düzenli değildir. O yüzden cimnastik, el göz koordinasyonlarını, eğitim becerilerini ciddi anlamda destekleyen bir derstir" dedi.

Talim Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Aşıcı imzalı çizelgede, Yeni öğretim programı hazırlanıncaya kadar mevcut İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi programında öğrencilerin engel durumları, eğitim performansları, moral yönünden güçlendirilmesi, sosyalleşme ve kültürlenme ihtiyaçlarının karşılanması gibi hususlar kaale alınarak zümre öğretmenler kurulunca seviyeye uygun seçilecek konular işlenecektir denildi.

Normal okullarda bile her zaman tartışılan bir ders olan din dersinin zihinsel engelli otistik çocuklarımıza öğretilmeye kalkması içinde mantık olmayan bir durumdur. Umarım bu mantıksızlıktan bir an önce vazgeçilir.

18/10/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hangi mantikla boyle bir uygulama gelir dogrusu anlamak cok zor. Bati uygulamalarina bakmak bu kadar zormu? Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 18.10.2010 21:41
Cevap :
Merhaba, Bir hükümetin gözü batıda, aklı doğuda, istikameti de irticada olursa sonuç bu oluyor. Saygı ve selamlar...  19.10.2010 10:30
 

Modern Pedagojiden haberi olmayanların başa geldiği bir ülkede her türlü akla ziyan karar alınır ve uygulanır! Ve her halk kah ettiği biçimde yönetilir. Esefle... MS

Mehmet Sağlam 
 18.10.2010 21:41
Cevap :
Merhaba, Çok haklısınız. Bunları seçtiğimize göre katlanacağız da. Saygı ve selamlar...  19.10.2010 10:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1644
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster