Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
35
 

Bir devletin kendi mallarını korumak için yabancı ülke mallarına sınırlama getirmesi doğru değil

Bir devletin kendi mallarını korumak için yabancı ülke mallarına sınırlama getirmesi doğru değil
 

Türkiye’de araba 20 bin. Aynı arabayı dışarıdan 5 bine alıyor. Ama sen gümrükten geçerken 15 bin vergi koyuyorsun, aynı fiyata geliyor. Maksat yerli araba satılsın.

Ve senin yaptığın bu şey makul ve mantıklı, bir devletin yapması gereken şey oluyor.

Bence faşizm! Bir kere dışarıda 5 bine olan araba senin ülkende niye 20 bin. Kendi halkını mı kazıklıyorsun?

Sonra, nedenin fiyat değil kalite olduğu durumlarda kalite kendini korur, bırak mal kendini korusun, sen niye koruyorsun.  Herkes her şeyi dışarıdan alıyorsa, senin ülkenin malları satılmıyorsa ya pahalıdır ya da kalitesiz.

Başka ülkeler kaliteli ürün üretiyorsa ve bu nedenle senin vatandaşların dışarıdan mal alıyorsa sen de benim kendi ülkemin ürünleri satılsın diye bunu engelliyorsan yaptığın faşizm. İnsanların daha iyi yaşama hakkını engelleyemezsin.

Ürünlerini korumak istiyorsan çıkar uluslar arası arenada diğer ülkelerin mallarıyla rekabet edersin. Senin ürünlerin daha güzelse insanların gidip dışarıdan mal almaz zaten. Diğer ülkeler de senin gibi davranıyorlarsa onlar için de aynı şeyler geçerli. Ayrıca medeni bir ülkenin davranışları diğer ülkelerin davranışlarına göre belirlenemez.

Kerim Korkut Türkiye’nin medeniyete açılan kapısıdır. Yeni bir çağın başlangıç startını veriyoruz, Satürn’de buluşmak üzere.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda benim de birçok yazım var. Tabii ki amaç yerli üreticiyi korumak değil, yerli üreticinin fahiş fiyatını örtmek. Türkiye’de üretilen ünlü bir markanın A aracının fiyatı 73 bin TL ve AB’ye de ihraç ediliyor. Oradaki fiyatı ise 13,000 euro yani 42,000 TL. Burada ürettiğimiz araba bize 73 bin TL, Avrupalıya 42 bin TL. Özetle, burada B-Segment bir yerli araba 73 bin liraya satılırken, 50 bine Mercedes, BMW satılsa siz o yerli arabayı alır mısınız? İşte, yerli üreticinin bizi kazıklamasını korumak ve üzerini örtmek için ithal arabaların fiyatını artırmak lazım. Üretici bizi kazıklıyor, devlet de vergileri bindiriyor; 23 bin avroluk BMW 53 bin avro oluyor! Böylece yerli üretici korunmuş (!) oluyor. Milleti alkol ve sigaradan kurtarmak için ha bire fiyatların arttırılmasından farksız! Ben zam geldi diye sigarayı bırakan görmedim! O nedenle, bizim millet hem söylenir hem de dünyanın en pahalı arabasını alıp dünyanın en pahalı benziniyle de deposunu doldurur. Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 20.03.2016 7:32
Cevap :
"yerli üreticinin bizi kazıklamasını korumak ve üzerini örtmek için ithal arabaların fiyatını artırmak lazım" Her şeyin özü yorumunuzdaki bu cümlede yazıyor.  20.03.2016 22:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4994
Toplam yorum
: 13148
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster