Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '11

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
242
 

Bir doğa gönüllüsünün satırlarından…

Bir doğa gönüllüsünün satırlarından…
 

Bugün ‘Küçük Sırlar’ın vedasını yazacaktım ama kendi küçük dünyasında ‘Büyük Sırlar’ barındıran Konya Ereğlisi Beyeren Köyü’nden Rahim Demirbaş’ın satırları fikrimi değiştirmeme neden oldu. Vatanı emlakçiden satın almadığını düşünen bu nadide insan, 13 yıllık çabası ve kuruma riskiyle karşı karşıya kalan ağaçlarıyla medyada yer almıştı. Bu doğa gönüllüsünün ricası, gayretlerinin buradan aktarılması. Biz de, çorak araziyi ağaçlandırmak adına malvarlığını harcayan Rahim Demirbaş’ın mektubunu dikkatinize sunuyoruz.  

Değerli Anibal Hocam 

Şu güzel günlerde bu garibin yazısını okuyacağınız için, teşekkür ederim. Sizler bizim gören gözümüz, işiten kulağımız ve konuşan dilimizsiniz. Sizin güzel ülkemizin, güzel insanlarının uyarılması hususunda gösterdiğiniz çabalardan cesaret alarak bu yazıyı yazıyorum.  

Bendeniz 1998 yılında suyu yok denecek kadar az erozyonun en çok, günlerce esen çöl rüzgârlarının (Ben bu rüzgârlara tozunami diyorum. Tusinamiden de beter) canına okuduğu kuş uçmaz kervan geçmez arazilerde orman oluşturmaya başladım. Güzel Allah’ımın yardımı ile parmak kalınlığında suyla 32 bin ağaç yeşerttim. Boyları 8 m ile 50 cm arasında. Orman işine başladığımda örnek model oluşturmak istemiştim. Benim yaş 71 hiç kimse malını öbür dünyaya götürmemiş. Dünyanın incisi ülkemizi emlakçiden almadığımıza göre bir şeyler yapmamız gerekir diye düşündüm. Bu güzel ülkenin yücelmesi bir takım mevki sahibi insanların tekelinde olmamalı. Okuyanı, cahili, emeklisi, fakiri, zengini elimizi taşın altına koymalıyız. Yapabileceğimizi yapmazsak hesabı sorulur. Beni en çok üzen ‘Kıyametin kopuyor olduğunu görseniz bile elinizdeki fidanı toprakla birleştirin. Veren el alan elden üstündür’ diyen bir kültürün sahibi olduğumuz halde her taraf çöl olmuş; ‘Alan el’ durumuna düşmüşüz. Sizden istirhamım bu çalışmamın güzel insanımıza duyurulmasında bana yardımcı olmanız. Belki heveslenip de orman dikmeye kalkan olur.  

Rahim Demirbaş 

Satırları yayınlamak bizden… Her ne sebeple olursa olsun doğaya katkıda bulunan birinin gayretlerini örnek alıp birşeyler yapmaya yönelmek herkesten! Dünyayı mirasyedi hoyratlığıyla tüketmemek her kulun boyun borcu. Bunun yöntemi, ağaç dikmek veya dikili fidana-bitkiye su vermek de olabilir… Mevcut ormanları çıkarcılık ya da sorumsuzlukla yok etmemek de! Unutmayalım ki, pıtrak gibi dikilen gökdelenler havaya oksijen katkısında bulunmaz, yağmur bulutlarını çekmez. Bilakis hava koridorlarını keserek yarattıkları sera etkisiyle yağacak yağmurları da engeller. Her kesilen ağaç erozyonu tetikler. O nedenle ormanlık alanları kullanıma açanlar kadar buraları gözünü kırpmadan yağmalayan paragözlerin yarattığı zarar herkesi etkiler. Yağmur Ormanları’nın bile katledildiği, her yerin hızla betonlaştırıldığı dünyada ‘Bir ağaç, bir nefes’! Kuraklık ve açlıkla sınanan Somali’ye yardımı önemseyenler bunu da dikkate alsın lütfen.  

Anibal Güleroğlu 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1096
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1647
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster