Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '13

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
378
 

Bir düşü yakalamak

Bir düşü yakalamak
 

BBOM okullarının Bodrum'daki tanıtım toplantısından.


"Düş peşinde koşmak" diye bir deyim vardır. Ben size peşinde koştukları düşü yakalayıp, yaşama geçirmek üzere olan bir grup insandan ve BBOM okullarından sözedeceğim.

İlk, orta ve lise öğrenimimi Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinde 6 ayrı okulda tamamladım. Meslek yaşamımda da eğitim-öğretim ve çocuklarla ilgili pek çok haber, televizyon programı yaptım, yayın yaşamı kısa süren Türkiye'nin ilk çocuk gazetesi Kıpırdak'ın Genel Yayın Yönetmenliği'ni yaptım (Mesleki, tinsel açılardan en doyurucu, yorucu, keyifli çalışmaydı benim için). Ülkemizde ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmenin en önemli unsurları olan eğitim-öğretim, sağlık hizmetleri ve beslenme konusunda sürekli bir bozulma ve kötüye gidiş yaşanırken, zaman zaman Erkin Koray gibi çocuğumu okula göndermeyip, kendim mi eğitim öğretim versem diye düşündüğüm olmuştur. O zaman da ya çocuğum sosyalleşmezse, uyum sorunu yaşarsa diye kaygı da duyardım. Hele anne olup okul öncesi eğitim kurumlarının önemini kavrayınca, çocuğum ilkokula başlamanın eşiğindeyken, ne yapabilirim, çocuğum için en iyisi nedir düşüncesi sürekli zihnimi işgal ve meşgul eder oldu.

Yaşadığım beldede okul öncesi çağdaki (3-6 yaş arası) çocukların TAM GÜN gidebilecekleri bir eğitim kurumu yoktu. Bu konudaki kişisel çabalarım yazılarım, görüşmelerim, girişimlerim sonucunda; özel bir anaokulu açıldı geçen sonbahar. Böylece, Güllük'te çalışan çalışmayan anneler, çocuklarını tam ya da yarım gün bırakabilecekleri, temiz, çağdaş, güvenilir, uzman ve deneyimli eğitimcilerin görev aldığı bir anaokuluna kavuşmuş oldular. İyi hoş da çocuğum seneye ilkokula başlayacak ve ben yine çalışıyor olursam, çocuğumu istemediğim halde buradaki devlet okuluna yarım gün gönderip, ardından bakıcıya ve olmayan bir etüt merkezine mi göndereceğim? Bu mesele yüzünden Milas'a ya da bir kente mi taşınmalıyım?

BBOM Okulları

Bu konudaki düşüncelerimi anlattığım bir tanıdığım bana "Başka Bir Okul Mümkün" (BBOM) diyerek yola çıkan, velilerden söz etti. Aslında Türkiye'de benzer örnekler var.. Ama, anlatıldığında ana babalara ve çocuklara harika bir düşmüş gibi gelen bir okul projesini yaşama geçirmek üzereler. Onlardan haberdar olunca, bir üye ile görüştüm, internet sitelerini inceledim, geçen Cumartesi (26 Ocak 2013) Bodrum'daki tanıtım toplantılarına katıldım. Toplantıda anlatılanları ve BBOM Derneği'nin resmi internet sitesinde bulunan bilgileri burada uzun uzadıya yinelemek istemiyorum. Ancak, benim ilgimi çeken, bu okulu zihnimizde şekillendirmemize yarayabilecek notlarımı da aktarmak isterim.

BBOM'un "O" harfini oluşturan simge bir kaleydeskop, rengarenk farklı parçalardan oluşan bu çiçek dürbününde her farklı parça, güzel bir görüntü oluşturuyor. Çocuklar da böyle... BOMM Derneği de kuracağı okulda bunu amaçlıyor..."Tek tipleştirici ve akademik başarıya odaklı eğitim anlayışına hayır" diyen veliler, "Her çocuğun kendi yolunu izleyebileceği bir eğitime evet" diyorlar. Eşitlik, özgürlük, dayanışma, şiddet karşıtlığı, toplumsal adalet, toplumsal duyarlılık, çevreye ve doğaya saygı gibi birçok ilke belirleyen veliler ve eğitimciler, bu ilkelere saygılı nesiller yetiştirmek istiyorlar. Doğal olarak okul binası, eğitim ortamı, eğitim programı, öğretmenler de bu ilkelere göre belirleniyor.

Örneğin, öğrencilerin, velilerin ve okul çalışanlarının katılacağı okul meclisinde, doğrudan katılım, eşit oy hakkı ile uzlaşmacı ve demokratik bir yapı oluşturulması amaçlanıyor. Doğaya saygılı bir mimari tasarımla etap etap yapımı gerçekleştirilecek okulun yanıbaşında gıda ormanı, evcil hayvanların dolaştığı bir ortam, ekoloji atölyeleri planlanıyor. Mobilyalar esnek (çok amaçlı) kullanıma uygun olacak. Doğaya ve emeğe saygılı bireyler olarak yetiştirilecek öğrencilerin dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde de doğal ve saf ürünlerin kullanılması hedefleniyor...

Eğitim kooperatifi

Devlet okullarında bu koşullar bulunmadığından, BBOM okulları özel okul kapsamında yer alacak. Ama, diğer özel okullardan, "Kâr amacı gütmemek, başlangıçta yüzde 10, uzun vadede yüzde 25 oranında öğrenciye burs vermeyi amaçlamak (Yasal ve diğer özel okullardaki burslu öğrenci oranı yüzde 3)" gibi yanlarıyla ayrılıyor. En ilginç özelliği ise, okulun finansmanın bir "Eğitim Kooperatifi" ile sağlanması. Dolayısıyla veliler kooperatife üye olmak ve tüm üyeler maliyeti eşit oranda üstlenmek zorundalar. Öte yandan, üzerindeki gönüllüler (yaklaşık 130 kişi), parasal destek sağlayanlar (sponsorlar) da söz konusu.

Öğretmen başvuruları değerlendirilen okulun inşaat çalışmalarına, Bodrum Yarımadası'nın ortasında yer alan Dağbelen Köyü yakınlarındaki kamu arazisi tahsisi gerçekleşir gerçekleştirmez başlanacak. (İstanbul'da binası kiralanan BBOM okulunun 2013 Eylül ayında açılacağı kesinleşmiş.)

Yılda 12 bin 960 saatlerini okulda geçiren çocukların, okuldaki her saati istedikleri gibi geçirebilecekleri eğitim öğretim ortamını oluşturmayı hedeflediklerini belirten konuşmacılar, "Çocuğa özel, bireysel gelişime uygun ve rekabete dayanmayan değerlendirmenin yapıldığı, karma sınıflarda farklı yaşlardaki çocukların dayanışmayı, yardımlaşmayı, öğretirken öğrenmeyi becerebilecekleri ortamı sağlayacaklarını" anlattılar. Ayrıca, okuldaki fizik, matematik gibi dersleri parça parça birbiriyle ilintisiz vermek yerine, yaşamda bunları birlikte bütünleştirerek kullanabilmeleri amaçlanıyor. Öğrenci sayısı 24 olan birer ya da ikişer şube açılması planlıyor. Talep doğrultusunda 4 ya da 8 yıllık, tam gün eğitim verilecek bir sistem düşünülüyor.

Tüm masraflar, maliyet hesapları ve fizibilite raporlarına göre; üye sayısı 60'a ulaştığı takdirde, üye başına yaklaşık 10 bin lira ödenmesi koşuluyla Bodrum'daki BBOM okulu yaşama geçebilecek.

 

Ne diyelim, hayırlısı...


Gülçin ERŞEN – 27 Ocak 2013 / Güllük

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 837
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster