Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
682
 

Bir edebiyat öğretmeninin kaleminden mağaranın kamburu- Yorum:5

Bir edebiyat öğretmeninin kaleminden mağaranın kamburu- Yorum:5
 

Dostların, arkadaşların ve okuyucuların sahiplendiği bir roman...


Sn. Ömer Faruk Hüsmüllü, edebiyat tarihimizin bir ilkini gerçekleştirip “Bedava Kitap” kampanyasıyla, düşüncenin, yaratının önüne çıkartılan sayısız engeli aşmanın bir yolunu denemişti.

Öncelikle, Mağaranın Kamburu kitabını, edebiyatımıza ve düşünce dünyamıza armağan ettiği için tekrar teşekkür etmeliyim değerli yazarımıza.

Ben, acil sorunlarımı aşıp da ciddi bir eleştiri yazısı yazayım derken, Hilal Hanım’ın özenle yazılmış eleştirisini okudum. Yargılarının tümüne katılıyorum. Belki küçük bir katkıda bulunabilirim. Doğacak yeni yapıtlara yararı olursa ne mutlu..

Mağara’nın Kamburu, felsefeyle uğraşan, yoğrulan yazarını doğruluyor. Felsefenin tüm konuları, diyaloglarla tartışılıyor. Yaşamımızda, iç dünyamızda bizi zorlayan, yönlendiren her içgüdüye, dürtüye, soruya erdemin merceği tutulmaya çalışılmış. Kadim etik değerlerin güncellemesi yapılmak istenmiş.

Eğitim, iyilik kötülük sorunsalı, riya, aile ilişkileri, ihanet, yazgı, seçimlerimiz, aşk, efendi-köle ilişkisi, dostluk, yalan, nefret, akıl ve daha nice tema...Yaşama, insana dair bütün bu temalar, bilge-başıbozuk diyaloglarında kendine yer buluyor.

Yöntem olarak, Eflatun’un diyaloglarından ve Hegel’in diyalektiğinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir roman.

Mağaranın Kamburu’nu roman olarak tanımlarken epeyce ikircimliğe düştüğümü itiraf etmeliyim. Niyetim, "Roman nedir, roman teknikleri nelerdir?" vb. konuları tartışmak değil elbette.

Yapıta, uzun öykü de diyemeyiz. Bence herhangi bir türün kalıbına sığdırmak, etiketlemek zorunda da değiliz. Bana kalsa “Bir Bilgelik Kitabı” derim. Okuyan kişi; düşünür taşınır, tartışır, sorgular, kendi imbiğinden süzer.

Kitap; son yıllarda iyice örselen dilimize sahip çıkıyor. Tümce yapıları sağlam. Biçem(Üslup) yalın, akıcı, özenli. Mağara'nın Kamburu, okuru yormamak, kolay ve doğru anlamayı sağlamak için oluşturulmuş yazım kurallarına dikkatiyle de övgüyü hak ediyor.

Son Söz

Bilgi, bilgelik suyundan içmek isteyenlere, suyu bol bir çeşme sunmuş yazarımız. Kana kana içelim.

Saygıyla, sevgiyle yürekten kutlarım.

05.05.2011
Vildan Sevil ** Siz de Mağaranın Kamburu hakkındaki görüşlerinizi, sorularınızı, eleştiri ve yorumlarınızı ofh1952@gmail.com adresine iletebilirsiniz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1080
Toplam yorum
: 219
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 895
Kayıt tarihi
: 30.07.10
 
 

Uzun yıllar çeşitli sitelerde Oruç Yıldırım adı ile yazı yazdım. Dört tane romanım ve çokca da de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster