Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
620
 

Bir ege esprisi: Dondurmam Gaymak

Türkiye'nin son zamanlarda yaşadığı olumsuz gelişmelerden sonra, sanırım böyle bir filme çok ihtiyacı vardı. Dondurmam Gaymak, herşeyden önce barındırdığı amatör oyuncu kadrosu bakımından; Türkiye'nin "En Yerli Filmi" olma unvanını taşıyor.

Filmde rol alan insanlar, hayatlarında ilk defa kameraların karşısına geçmesine karşın; yine de kendilerinden beklenenden daha büyük bir oyunculuk birikimine sahiplerdi. Bu yüzden; onların bu kadar doğal ve bu kadar içten olan oyunlarına, hiçbir zaman bir "rol kesme" payesi biçilmemelidir.

Biraz da filme değineyim. Filmin konusu şöyle:

Film; yerel bir dondurmacı olan Ali Usta'nın, büyük dondurma firmalarıyla olan amansız mücadelesini anlatıyor. Ali Usta bu mücadelesinde ayakta kalabilmek için; Muğla'nın yerel bir kanalına reklamını yayınlatmaktan bile geri kalmıyor. Ali Usta kendini, bu rekabete öyle kaptırıyor ki; yeni aldığı ve taksitlerini dahi henüz bitiremediği motorunun, bedava dondurma yemek için kendisini takip eden çocuklar tarafından çalındığını düşünemeyip; büyük firmaların, kendisini alt etmek için motorunu çaldıklarını zannediyor.

Filmde rol alanların doğal ve içten oyunları; izleyenlerin yüzlerine tatlı bir gülümseme ve içlerini ısıtan hoş duygular olarak yansıyor.

Dondurmam Gaymak, Türkiye'de henüz yeni gösterime girmesine karşın; daha şimdiden uluslararası alanda iki büyük ödülün sahibi oldu:

New York Queens Film Festivali En İyi Komedi Filmi ve En İyi Yönetmen Ödülleri.

Ege insanının kendine has sıcaklığı, herhalde bundan daha güzel ifade edilemezdi.

Ve Dondurmam Gaymak, şimdi Oscar yolunda. Ben, filmi izleyecek olan jüri üyelerinin halini daha şimdiden düşünebiliyorum.

Filmin afişinde yazan "Bir Ege Geyiği" tanımı; bana hoş bir Ege Esprisi gibi geliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 371
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 1381
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

1982 yılında İstanbul'da doğdum. Açık Öğretim Fakültesi İşletme Lisans eğitimimi 2005 yılında tam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster