Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2321
 

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları
 

Bugün itibarı ile Az Gelişmiş ya da Gelişmekte Olan Ülkelerin büyük bir bölümü emperyalist güçler tarafından parçalanmış ya da parçalanma yolunda hızla ilerlemektedir. Buna örnek olarak Yugoslavya’yı gösterebiliriz.

İnsanlar, insanları yok pahasına öldürmekte, bir grup diğer grup üzerinde ağırlığını hissettirebilmek amacıyla kanlı saldırılara, suikastlere, katliamlara hiçbir çekince duymaksızın rahatlıkla imza atabilmektedirler.

Bunlar hepimizin bildiği konular. Herkes bu konular üzerinde az ya da çok düşünür, fikirler üretir. Aslında derinlerde bir yerde bütün yaşanılan ya da yaşadığımız olayların asıl nedenlerini az ya da çok hissederiz.

Düşüncelerimi yeniden sıralamaya, kendi fikirlerimin doğruluğunu ya da yanlışlığını sorgulamaya çalıştığım şu sıralarda okuduğum bir kitap, düşüncelerimin doğruluğunu bir defa daha perçinleştirdi.

John Perkins’in yazdığı “Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” isimli kitapta değinilen konular insanın kanını dondurabilecek nitelikte. Şu anda Az Gelişmiş ya da Gelişmekte Olan Ülkelerde pek çok Ekonomik Tetikçi bulunmakta.

.

Bir Ekonomik Tetikçi ne yapar?

“Ekonomik Tetikçiler (E.T) ler yerküre üzerindeki ülkeleri milyonlarca dolar dolandıran, yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslar arası Kalkınma Bankası (USAİD) ve diğer yabancı “yardım” kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin doğal kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para akıtırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır.”

Kitaptan birkaç alıntı daha yapmak istiyorum.

“...... Batı özellikle de lideri olan ABD tüm dünyayı eline geçirmeyi ve tarihte ki en büyük imparatorluğu kurmayı kafasına koymuş…..”

Neden sorusuna cevap olarak da yine kitaptan başka bir alıntı,

“……Toynbee adında bir İngiliz, daha ellili yıllarda gelecek yüzyıldaki asıl savaşın komünistler ile kapitalistler arasında değil, Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında olacağını öngörmüştü….”

Günümüzde gerek ülkemizde, gerekse diğer ülkelerde ya da başka bir ifade ile Az Gelişmiş ya da Gelişmekte Olan Ülkelerde emperyalist güçlerin özellikle de ABD tarafından oynanan oyunların nedenleri ayrıntılı bir biçimde bu kitapta anlatılmakta olup şu anda yaşadığımız olaylarda kitapta yazılanların ne denli doğru olduğunu göstermekte…

Ülkemizde kaç Ekonomik Tetikçi bulunmakta gerçekten çok merak ediyorum.

Yazar: John Perkins

Yayınevi: A.P.R.İ.L Yayıncılık

Türkçesi: Murat KAYI

Basım Tarihi: Kasım 2006 (Dördüncü Baskı)


(www.ideefixe.com)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizde iş bitiren ekonomik tetikçiler kimler acaba sorusu geliverdi metni okuyunca. Kitabı da alacağım ve kitap dağlarıma eklemeden hemen okuyacağım. Düşündüren yazınız için sağolun. Sevgi ve umutla yaşanası bir dünya için.

Ezgi Umut 
 31.10.2007 17:11
Cevap :
Yaşadığımız olaylar dahil olmak üzere,pek çok konuya ışık tutan, bir o kadarda düşündüren kitapların başında geliyor..En kısa zamanda barış ve sevgi dolu bir dünya da kardeşçe yaşayabilmek dileğiyle... Sevgi ve Selamlarımla  02.11.2007 13:44
 

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları adlı kitabın ikincisi çıktı. Bu da ilginç gelecektir.

Cihat Taşçıoğlu 
 29.10.2007 17:32
Cevap :
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Selam ve Saygılarımla  29.10.2007 21:15
 

anlamıyorum ilki niye çıkmadı? garip..kitabı tanıtman çok hoş umarım bir kaç kişi alır ve okur ki neyin ne olduğu anlaşılır..ellerine sağlık arkadaşım...sevgiler...zadig

Zadig 
 26.10.2007 13:16
Cevap :
Ben de anlayamadım neden elime ulaşmadığını.Benim dileğim de seninki ile aynı.Umarım birileri merak eder de okur.Zaten yaşanılan olumsuz olaylar hep sonuç,çözüm bulabilmek içinse işin temel nedenini bulmak gerekiyor.Umarım ABD'nın en büyük terörist olduğunu hatta kendi yurttaşlarını öldürebilecek nitelikte büyük bir katil olduğunu anlayabiliriz.Çok küçük de olsa bir umut ışığı olmasını yürekten istiyorum arkadaşım Sevgi ve Selamlarımla  26.10.2007 19:27
 

Yazın konu üzerine okudum. Ancak sizin önerinizi dikkate almam lazım. Çağımızın şifreleri bu kitaplarda saklı.. Okumak, çözmek lazım... Saygılar..

murat ertaş 
 23.10.2007 20:23
Cevap :
Gerçek düşmanımızı çok iyi bilmemiz ve anlamamız gerekiyor.Bütün terör örgütlerini kendi çıkarları için kullanan ve bu terör örgütlerine destek veren ABD .Kitaptaki en çarpıcı örneklerden biri Bush ailesi ile Suud Hanedanı ve Bin Ladin ailesi arasında kişisel,politik ve ekonomik bağların bulunduğu ve 11 Eylül'den bir kaç gün sonra Bin Ladin ailesinin üyeleri ve bazı zengin Suudi ailelerinin özel jetler ile ABD dışına çıkartıldığı yazmakta.Uzun sözün kısası ABD pek çok kanlı olayı kendi yazıp kendi yönetmekte.Hepsi ABD'nın piyonları.ABD'nın asıl amacı ise küresel imparatorluk kurmak. Selamlarımla  23.10.2007 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1317
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster