Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '07

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
296
 

Bir erkek cinselliğinden sorumlu mudur?

Bir erkek cinselliğinden sorumlu mudur?
 

ve bir kadın cinselliğinden sorumlu mudur?

Genel sağduyunun hazır cevabı: Evet sorumludur.

Genel sağduyu nedir? Genel sağduyu, insanların çok birebir sorgulamadıkları, ama her bireyin bireysel sağduyusundan geçip toplumda belli bir çoğunluk kazanmış olan toplumsal bilgi. Diyeyim.

O halde bu soruyu niye soruyorum, madem cevabı belli.

Birincisi yeni bir blogum olsun diye.

İkincisi kafama takılan bir nokta var.

O da nedir?

İnsanoğlunun iradesine bağlı şeyler var ve olmayan şeyler. Cinsellik böyle bir şey. Ya da vücudun diğer bazı durumları. Örneğin, kalbimizin çarpma hızını ayarlıyamayız değil mi? Ayarlayabilseydik, heyecan yaptığımız için başarısız olduğumuz bir sürü şeyde başarılı olurduk.

Cinsellik bizim seçimimiz değil. Doğduğumuzda belirlenmişiz. Peki ilk soru; madem benim seçimim değilse, neden ben onun isteklerinden sorumlu olayım ki?

Şeyde de böyle, felsefede, bir problem vardır, madem Tanrı beni yarattı ve kaderimi belirledi öyleyse ben niye eylemlerimden sorumlu olayım ki?

Bu arada sorumluluk nedir?

Mesela belli akıl hastaları yaptıklarından sorumlu değildir denir. İlk akla gelen, yaptığı şeyin bilincinde değildir.

Bilincinde olsaydı yapmazdı. Neyi yapmazdı? Yanlış olan şeyi. O halde, sorumluluk, yanlış olan şeyin yapılmamasını anlatır. Peki, akıl hastası olmayalım da, sağlıklı olalım, ve diyelim ki, yanlış yaptığımızın bilicinde değiliz. O halde biz neden yanlış yaptığımız bir şeyin sorumlusu olalım. Öyle değil mi?

Cevap şu olabilir: Akıl hastasının yanlışın yanlış olduğunu öğrenme imkanı elinde değildir, ama sağlıklı insanın elindedir. Nitekim, hukukta, bir şeyin suç olduğunu bilmemek cezasız kalmayı gerektirmiyormuş.

Peki, bir şeyin elimizde olup olmadığının kriteri var mıdır? Bazı kriterler var, örneğin, tahrik edilmek, hakaret edilmek, cinnet gibi şeyler sağlıklı insan için de geçerli görülüyor. Bunlar suç anındaki şeyler. Temelde, sorumluluklara ilişkin hafifletici nedenler olsa da, hiçbir neden, sorumluluğu ortadan kaldırmıyor.

O halde, kısaca, yanlış olan bir şeyi (burada ideal bir yanlışı varsayalım, yoksa toplumdan topluma değişen yanlışlar var; söylediklerimiz hangisi için geçerli sorusu olurdu, bu soru aslında, her varlığı ayrı ayrı tanımlamaya kadar giderdi, o zaman da bilgiden bahsedilemez) yapmamak sorumluluktur.

İnsanın cinsellik karşısındaki durumuna bir bakalım. Cinsellik, açlık gibi içe alınan bir şey değil, dışa çıkılan bir şey. Açlık kadar elzem değil, çünkü bir hafta aç kal, nalları dikersin, ama cinsellik adam öldürmez, gerçi bilmiyorum, şu ya da bu şekilde hiçbir dışa çıkması olmayan bir varlık gözlemlenmiş midir? Ama yine de ölümcül olduğunu düşünemiyorum.

İnsan cinsel dışa çıkmayı gerçekleştirmeye doğası gereği itiliyor. Şimdi burada toplumun kuralları var. Yoksa bu iş zor değil, sen dışa çıkmak istiyorsun, (erkeksen) senden küçük bir derece farkı olan başka daha yumuşak bir varlık da dışa çıkmak istiyor. Birlikte hadi dışarı çıkalım denir olur biter. Ama bunun toplumsal ve akılsal kuralları var. Hmmm. Bunları saymıyayım. Sonuçta, bu kurallara uymak isteyen bir insan, dışarıya çıkamayabilir.

Şimdi ne olacak? İşte Çinselliğin çıkmazı??

Bu kalecinin kalecilik mesleğini yapmak hazzı ile gol yemek acısı arasında yamulması gibi bir şey.

Kaleci sağa sola atlayıp zıplamazsa kalecilik yaptığını nasıl anlayacak. Kalesine top gelmesini isteyecek.

Top gelirse de golü yiyebilir. Gelmesini istese bir türlü, istemese bir türlü.

Evet.. allahtan onanizmi mümkün kılan bir durum var. Bu ahlakı kurtaran bir şey. Yoksa, cinsel ahlak mahlak kalmazdı gibi geliyor bana. Daha doğrusu, ona uygun bir ahlak olurdu ve yine başka tür bir ahlak olurdu. (İlginç bir problem, ahlak neden midir, sonuç mudur?)

Sorunun cevabına gelirsek, insanın elinde kendi iradesinde olmadığı dışa çıkmaya meraklı bir güç var. İlginç olan, bu gücü reddedemez de, istemiyorum kardeşim diyemez. Kedi köpekler istemese de bu güçleri elinden alınıyor, ama yüce insan farklı tabi. O sapına kadar; saçına, tırnağına kadar o güçle dolu olmalı. Velhasıl, teorik olarak, insan kendine yanlış yapmamakla, karşıdakine yanlış yapmamak arasında, sorumluluk duygusu bakımından neyi seçmesi gerekir bilemiyorum, ama genelde kendisini seçiyor. Bu daha makul olanı tabi.

Burada nokta. Bağlantısız bir yer kalmamıştır umarım. Kaldıysa da ne yapiim. Sorumluluğunu üstleniyorum

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 969
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster