Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
3157
 

Bir erkek feminist olabilir mi?

Bir erkek feminist olabilir mi?
 

Bir erkek Feminist olabilir mi? Neden olmasın diyerek harekete geçmek belki daha anlamlı olabilir. Hiç kadınları sevmeyen, onlara düşman olan, bunun için eylem, gösteri miting düzenleyen birilerini gördünüz mü? Kalbi kırılanları da hala kadınlardan nefret eden grup olarak değerlendiremeyiz. Erkekler olarak genelde kadınları sever, hayatımızda olmalarını isteriz. Hele bir de birlikte olduğu kadınları çok seven erkekler var ki, onlar zaten feministler, bundan haberleri bile yok. Yumuşak bakalım şu feminist teorilere, bir kadın feminist olduğunda, duruşu kadınları kendinden dolayı sevmek ve kendisi dahil tüm kadınları her anlamda korumak değil mi? Bunu yapabilecek erkekler de var bana kalırsa. Kadınını koruyan, saygı duyan, başarılı bulan ve takdir edebilen…

Genellikle bir ideolojinin parçası olmak, hele uçta yaşayan bir tanesi söz konusu olduğunda, neyin ne kadar doğru olduğuna bakmadan reddediliyor. Feminizm de bunlardan bir tanesi işte. Tabi ülkemizde bu feminist ideoloji yeterince açıklanmamış ve tanıtılmamış olduğu için de, kötü gözle bakılmasını hor görmemek gerekiyor. Feminizm temelde ve en basit şekliyle erkek düşmanlığı diye adlandırılır ama wikipedia’da birçok ayrıntısı olduğu göze çarpıyor. Yumuşatılmış teoriler… Birileri çıkıp ben feministim dediğinde, yeryüzünde yoktur ki, insanlara itici gelmesin. Bunun için değişik teorilere sığınmışlıkları görmemek imkânsız oluyor. “Ama ben pop feministim, bu tamamen farklı, ben erkek düşmanı değilim, of şu çocuk ne kadar tatlıymış! Bakın gördünüz mü?” gibi.

Bir de çirkin feministler var. Bunları görünce, insanın şakayla karışık ya bu feminist veya da gay olmasın da ne olsun dememesi içten değil. Erkek arkadaşının kendisinden ayrılmasını yediremeyen “girl power” cılar da var. Tabi bu yorumlar biraz az okumuşluktan, birazda mizah kokan yaklaşımlar olmaktan kaynaklanıyor. Ama neden bu topluma bunu birileri çıkıp anlatmıyor, Bunun nedeninin, bilinmeyen şey ilginç gelir, bırak biz savunalım değişik olalım, ekmek yeriz zihniyetinden olduğunu sanmıyorum.

Başa dönelim de fikrimi anlatayım. Ben de birden her şeyi kenara bıraktım ve feminist oldum. Kadınların kanunlar dışında da eşitlik haklarını kullanabilmesini, şiddet görmemelerini (fiziksel veya fikirsel ), ve birçok diğer olumsuzluklarla karşılaşmamalarını ben de istiyorum. Aynı zamanda kadınları çok seviyorum. O zaman baya büyük bir feministim kendi çapımda. Ama benim açıkça takıldığım, bunca eşitlikten bahsettikten sonra hepsine ters düşecek bir fikrim var. Keşke henüz adı konulmamış “yumuşatılmış” bir teorim olsaydı. İnsanın gelişiminde de açıkça görülüyor ki, avcı-toplayıcı toplumlarda, kadınlar iç işlerden sorumlu kılınmışlardı. Avcılık yapamazlardan daha öte bir düzenleme olduğunu düşünmekteyim. Ben oto tamircisi kadınlar istemiyorum, yerlere tüküren, yemek masalarında açıkça cinsiyeti tanımlanamayan kadınlar istemiyorum. Söylemek istediğim, kadın oto tamircisi olamaz değil, olmamalı. Oto sanayi jargonuna girmesinler, argo kelimeleri iyi kullanmak için eşitlik haklarını istemesinler. Ki ben, çoğu zaman bir kadın otobüs şoförü gördüğümde, uzaklaşana kadar hayranlıkla bakan bir insanım, becerikli insanı her zaman takdir ettiğim gibi. Zorunlu eğitim yıllarında, okulumda pembe nüfus cüzdanıyla kayıt yaptıran öğrencilerin farkına bile varamamıştım. Elbette neden etek giydiklerini sorgulamışımdır ama gerçekte bir cinsiyet farkının olduğu yargısına varamadım. Sınıf arkadaşlarım başlığı altında toplandılar hep, ben onları öyle gördüm. Belki benim biraz geç olgunlaşmamın da etkisiyle ancak lise yıllarımda bu ayrımı yapabildim. O andan itibaren ne değişti, okul koridorunda ayranı dökülüp baktığımı gören kızın beni küfürlü bir cümleyle alaşağı etmesinden bu yana ne değişti? Bu olayı anlatırken hala acı bir gülümseme beliriyor suratımda. Benim yıllarca evde birlikte yaşadığım, oyunlar oynadığım kadın figüründen çok farklıydı. Şaşkınlığımı uzun uzun anlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

Peki, bir de kadınların şu aileleri yıkabilen ve hatta devletleri çalkalayan dişilik silahlarını kullanmasına ne diyorsunuz? Onlar akıllı kadınlar mı? Buna biraz suistimal demek istiyorum izninizle. Toplumumuzda var olduğu bilinen baskının tek taraflı olmadığını göz ardı edemeyiz. Erkekler için de zayıflıklarının sömürülmesi kesinlikle söz konusu. ,Erkeklerin de toplum tarafından herhangi bir etkiye maruz kalmadıklarını söylemek gerçekçi olmayabilir. Stresin büyük bir olumsuz etken olduğu ortaya konuyorsa ve sağlık problemleri bunlara bağlanıyorsa, görülebiliyor ki ortalama insan ömrünün erkeklerde daha düşük olduğu gözümüze çarpmaktadır.

Çoğu kadın hakları savunucusu kadının, kabul etmeyeceği bir erkeğim, evet gerçekten eller vicdanda olarak feminizm savunuluyorsa ben feminist olmayı kabul ediyorum. Şu anda toplumumuzda geç kaldığımız bir yaş grubu var, ama yeni gelenlere bu kavramı aşılarsak, iyi çiftçiler olursak seneye sırtımızın yere gelmeyeceğine inanıyorum. Gazetede okumuştum, ilk kez bir öneri ortaya sürülmüş. Türkiye’nin eğitim gerçeği de göz önüne alınarak, askerde gençleri eğitme fikri öne atılmış. İnanılmaz ama bundan bile rahatsız oluyorlar kadınlar. Art niyetli olmak istemiyorum tabi ama ya erkekler eğitimli olur da, kadın erkek eşitliği sağlanırsa, nereden ekmek kazanacaklar bu hakiki“feministler”. Çocuklarını bu doğrultuda yetiştirecek, toplumu iyi anlayıp onları bilinçlendirecek feministler aramalıyız, yoksa dizüstü bilgisayarlarda, akademik kaygılar içinde yazılmış on binlerce makale zaten yok mu? Oğlum doğana kadar en feminist erkek benim. Ben neden mi bu naraları atıyorum. Bazen bayan fe’ler çok uzağımızda olmayabiliyorlar…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 489
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

Yeni mezun bir maden mühendisiyim. Yükseklisans yapıyorum. Bunun yanında, kalkınma antropolojisi, ci..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster