Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
4946
 

Bir erkek neden aldatır?

Bir erkek neden aldatır?
 

Etrafımda maalesef ki çok fazla ihanete uğramış bayan arkadaşım var. Bunların bir kısmı evliliğini boşanma ile noktalarken diğer talihsiz yarısı, bir gün tekrar her şeyin eskiye döneceğine inanarak ya da çocuklarının psikolojisini düşünerek evliliğine devam etme yolunu seçiyor. Bu ne kadar doğrudur tartışılır. Fakat karşı tarafa artık güvenin ve saygının kalmadığı ise tartışılmaz. Güven o karda zor kazanılıyor ki, o güveni yıkmak ise kısacık bir zamana bakıyor.


Bir erkek neden aldatır?

Bir erkek, evinde aradığı mutluluğu bulamazsa aldatır.

Bir erkek, monotonluktan sıkıldığı için aldatır.

Bir erkek, çocuğu olduktan sonra (kadının da bilinçsizliği yüzünden) eşini anne rolünde gördüğü için aldatır. Çünkü o her daim heyecan arar.

Bir erkek, çok para kazandığında çapkınlık yapmak için aldatır yani bir anlamda kendini ispatlama çabası da denilebilir

Bunu saymakla bitiremeyiz. Kendilerine göre o kadar çok nedenleri vardır ki, hatta onları dinlediğim zaman benden; “hadi ya madem öyleydi neden daha önce aldatmadın?” dememi falan beklerler. Bu aslında bir çeşit vicdan rahatlatma bana göre.

Evli olmayan bir insan olarak, objektif bakmaya, her iki tarafı da olgunlukla dinlemeye çalışıyorum. Burada en büyük mağdur maalesef ekonomik özgürlüğü olmayan bayanlar. Ve özellikle çocuğu olanlar. O kadar çok çaresiz kalmış durumdalar ki. Gitseler gidemiyorlar. Kalsalar, her akşam aldatan erkekle karşı karşıya gelerek sahte duygular sergileyerek sonsuz gurur zedelenmeleri yaşıyorlar. Sonra da bu kadının sosyal hayatında sağlıklı bir yol izlemesini bekliyoruz. Bu kadar güvensizlikten ve aldatılmışlıktan sonra nasıl sosyal yaşamında rolünü sağlıklı devam ettirebilsin ki. Hiçbir vicdanlı erkeğin bunu eşine yapabileceğini düşünmüyorum aslında. Ekonomik özgürlüğü olan bayanlar ise daha şanslılar diğerlerine göre. Onlar en azından kendi ayakları üzerinde durabilecekleri için çekip gidebiliyorlar. Farklı bir düzen kurma çabası ve iş yerinde yaşadıkları tempo, yaşamış oldukları travmaları en asgari ölçüde atlatmalarına yardımcı oluyor.

Erkek arkadaşlarıma neden yaptığını sorduğumda ise o en klasik cevabı alıyorum; “ben eşimi seviyorum, hiçbir şeyini eksik etmiyorum ama değişiklik işte” “evdekinin değişikliğe ihtiyacı yok mu peki?” dediğim de ise, tam bir gürleme geliyor karşı taraftan. Neyse, kesin ve dişe dokunur nedeni olan pek yok gibi. Olan da zaten aldatma yoluna değil, boşanma yoluna gidiyor. Eşine saygısı olmayanın kendisine de saygısı yoktur elbet. Kişi kendine neyi yakıştırıyorsa onu yaşar. Ancak hala erkeğin aldatması maalesef “çapkınlık” olarak nitelendiriliyor. Dolayısı ile de erkek asla yanlış bir şey yapmadığını düşünüyor. Tabii olan yine kadınlara oluyor. Onların iç dünyalarında ne sarsıntılar yaşadıklarını kendi çapkınlık serüvenleri boyunca göremiyorlar. Çünkü o kadar çok ayakları yerden kesilmiş durumdalar ki.

Erkek evinde bakımsız kadın görmekten şikayet ediyor bazen. Dışarıda ki sevgili her zaman bakımlı, güzel kokuyor ve sürekli güzel şeyler yaşıyorlar. Oysa o kadar çok gerçekten uzaklar ki. Piyon kadın 24 saat bakımlı değil, 24 saat güzel kokmuyor. O’nun da sinirli ve gergin olduğu anlar var. O anlarda, O’da kötü ve kırıcı sözler sarf edebilir. Hele ki insan canı bir şeye sıkkınsa acısını en yakınından çıkarır. Kısacası gerçekçi olmak gerekir. Evdeki esas kadın, erkeğine yemek yapmak için yağ kokar, çocuklarla ve evle ilgilendiği için rahat kıyafetler giyer. Piyon kadını esas kadın yaptığında, en fazla 6 ay veririm piyon kadına. 6 aydan sonra O’da esas kadının halini alacaktır.

Bayanlara pek de haddim olmasa da vereceğim nasihat şudur; zaman zaman ayrı kalın. Küçük ayrılıklar özlem getirdiği için sevgi hep yeşil kalır. Çocuk olduktan sonra her şeyiniz çocuğunuz olmasın. Erkekler de çocuk gibidir. Bence çocuğunuzu öptüğünüzde bir öpücüğüde eşiniz hak ediyor. Eşit davranın. Ve mümkün olduğunca bakımlı olun. Ben, makyajı sevmiyorum deyip eşine makyajı yasaklayan, dışarıda da bakımlı ve makyajlı bayanlara bakan pek çok erkek tanıyorum. İşte eşiniz maalesef daha sonra bu piyon bayanlardan biri ile sizi aldatıyor. Bana kalırsa uygun sözle ikna edip bakımınızdan asla ödün vermeyin. Aynı zamanda aynaya baktığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz buna eminim.

Bazen hatalar karşılıklı olabiliyor. Geçmişte yapılan hatalar, atılan yanlış adımlar ileride böyle patlak verebiliyor. Yoluna koymak için elinizden geleni yapın. Yine bana göre, aldatılan kadın kazanmak adına bir şeyler yapıyorsa yanlış ya da gurursuzluk değil ama düzelemeyecek durumda ise fazla yıpranmanın anlamı yok. Kavga ile, suskunluk ile hiç bir şey halledilemiyor. Konuşmak ve bazen bir müddet zamana bırakmak iyi gelebilir. İşte hem de bu arada biraz ayrılık en doğrusu. Yine de hayat sizin hayatınız, bu hayatı acısı ile tatlısı ile siz yaşıyorsunuz ve en son kararı yine siz verirsiniz.

Saygı ve sevgi dolu uzun birliktelikler dilerim…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ama çok haklısınız

neşeli 
 13.08.2008 16:23
 

erkek sevilmediğini hissederse aldatır kadında da bu böyledir bence

YAŞAM VE SAVAŞ 
 30.01.2008 23:25
 

sanırım bu konu çok kasıcı.Bence aradaki savgi bağlarının kopması ya da incelmesi buna sebep olabilir mi derisn.

Sokrates 
 30.01.2008 15:58
 

sevginin bittiği, karşılıklı tahammüllere dayanan, ortak kurulmuş bir hayatın, üstü örtülesi tarafı aldatma. ve emin olun sadece erkekler aldatmıyor. kadınlar da her gün o tombul göbeklere, yağlı bıyıklara bakarken, düşlemez mi sanırsınız diğerlerini? daha sessiz, daha gizli yapmalıdır. toplum baskısı, ekonomik bağımlılık; kimi zaman sineye bile çekmelidir aldatıldığını.ama bir şeyler çok eskilerden bitmiştir. erkek sevdiğini söyler karısını, onsuz yapamaz; yattığı kadınlarınsa hiç önemi yoktur. kadın kırılmıştır. bu düzen yenilenmedikçe bu hikayeleri daha çok duyacağız, hepimiz yaşayacağız. sevgiler,

Arzu Pınar 
 28.01.2008 15:10
Cevap :
Evet ne yazık ki bir gün bende yaşarım diye korkmuyorum değil. Bazen ne kadar çabalarsak çabalayalım, insanların mayasında bir bozukluk var ise, aldatılmak kaçınılmaz oluyor. Kadınların aldatma olayına gelince sevgili Arzu; evet ne yazık ki özellikle maddi gücü olan, hayatını monoton bulan ve mutlu olmayan bazı bayanlar da aldatma yolunu seçiyor. Hoş olmasa da kaçamayacağımız gerçekler bunlar. sevgiler...  28.01.2008 20:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 2050
Kayıt tarihi
: 01.05.07
 
 

Arkadaşlarımın tavsiyesi ile bir yere yazmaya karar verdiğimde; "Neresi olur? Nasıl olur? Yapabil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster