Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
434
 

Bir Ermeni, bir Yahudi, bir Türk

Bir Ermeni, bir Yahudi, bir Türk
 

Peres, Erdoğan'ın çıkışı sonrası düşünceliydi


Recep Tayyip Erdoğan'ın, Davos'taki olağanüstü çıkışında özellikle dikkatimi çeken; Erdoğan'ın, İsrail aleyhine bizzat yahudilerin yaptıkları eleştrileri "okuması" oldu! "Aldığım notlardan", diye başladı sözlerine. Bu notları yanına aldığına göre anlaşılıyor ki, Erdoğan zaten böyle bir çıkışa hazırlanıp gelmişti! Peres'in yüksek sesle konuşması, istediği bahaneyi ona vermiş oldu. O olmasa belki başka bir şey bulacaktı ve yine benzer sözleri tekrarlayacaktı. Peres'in yanı başında, bütün dünyanın naklen yayın yaptığı bir anı kaçırmaması mükemmel bir zamanlamaydı!

Bazı yorumcuların aksine, bu olaydan dolayı Türk halkının hiçbir fatura ödemek zorunda kalacağını düşünmüyorum. Hatta eğer doğru kullanabilirse, lehimize bile olabilir. Erdoğan, bundan sonra "anti-semitist" olarak anılmamak için, dostluk, kardeşlik mesajları vermeye devam etmeli, söylemlerini yumuşatmalı, olayın anti-semitizme dönüşmesini engellemelidir. Gerçi anti-semitizmin insanlık suçu olduğunu söyledi ama bu sözler, kızgınlıkla söylediği sözlerin gölgesinde kaldı. Böyle yapmaz, İsrail'e barış elini uzatmaz ise, Ahmedinecad ve Chavez'den farkı kalmaz. O zaman taraf haline düşer. Halbuki Türkiye'nin çıkarları hem İsrail hemde düşmanları ile ilişki kurabiliyor olmasını gerektiriyor. Erdoğan'ın belirttiği gibi; Türkiye, İsrail'in özellikle islam devletleri ile arasında arabuluculuğunu yapan bir devlet. Bu kapasitede Türkiye haricinde başka bir ülke yok.

Yahudi lobisi, bu olaydan dolayı kalkıp Ermeni lobisini desteklerse, asıl kaybeden İsrail ve yahudiler olur. Bu durumda Yahudi lobisi, bizim için her zaman şantaj yapabileceği bir kozu kaybetmiş olur. Ayrıca Ermenilerin soykırım yasasını Amerikan meclisinden geçirmesini İsrail ve yahudilere hiçbir faydası olmayacak ama Türkiye'nin açık düşmanlığını karşılarında bulacaklar. Asıl işte bundan zarar göreceklerinin bilincindedirler.

"Evet", diyen kişiyi ikna etmeye gerek yoktur, "hayır", diyebilenin sözü dinlenir. Amerika ve İsrail'in uygulamalarına yüksek sesle karşılık vemeye başlayanların safına Türkiye'de eklendi. Bu aynı zamanda Avrupa Birliği'ne de mesajdır. Eğer beni yanınıza almazsanız, karşınızda bulursunuz. Fakat dediğim gibi; Türkiye tek bir safta olmadığını ispatlamalıdır.

Bütün semavi dinlerin barış, dostluk mesajları ortadayken, neyi, neden paylaşamayız, birbirimizi öldürürüz bilinmez. Umarım aklı selim hakim olur, çocuklar, masum insanlar anlamsız şekilde ölmez, sakat kalmazlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onemli olan bir ulke Basbakaninin ozelliklede bu ulke Asya ve Avrupanin koprusu Turkiye Cumhuriyeti ise osekilde bir tepki vermemeliydi.Haberi ilk duydugum zaman ilk tepkim gulmek oldu .Aklima gece programlarina davet edilen konuklara fazla soz hakki taninmayinca programi terk etmeleri,hemen reklam ve saygisizlik olarak adlandirdigimiz olay geldi.Yanlisti tepkisini daha politik ve savunma seklini kullanarak uygulayabilirdi.Sevgiler.

sekerpinari 
 01.02.2009 22:45
Cevap :
Başbakanımızın tepki vermesi doğruydu. Size katıldığım nokta, sarfettiği sözler, gereğinden fazla ağırdı ve bir başbakanın ağzından, bütün dünyanın canlı yayın yaptığı bir anda sanki bu şekilde söylenmemeliydi. Korktuğum bunun faturasının çıkartılması değil. Zaten her gün bir şekilde fatura ödüyoruz. Korkum, bundan sonra her fırsatta bu sözleri yüzümüze vurmaları. Çünkü İsrail'e yönelttiğimiz suçlamalar değişik şekillerde de olsa ülkemizde de yaşanıyor. Bizim sicilimiz de çok temiz değil bu bakımdan. Haberi duyunca bende güldüm. Şu satırları yazarken de aklıma geliyor o manzara ve hala gülüyorum. Diplomatik bakımdan doğrudur, yanlıştır. Ama yine de "yağlarım eridi", derler ya ! Bu sözlerin böyle bir ortamda, Peres'in yüzüne karşı söylenmesi beni o kadar sevindirdi. İlginize teşekkür ederim.  02.02.2009 17:20
 

Ben bunların hepsinin hikaye olduğunu düşünüyorum. Şu şöyle olsa böyle olur diye, düşünmemize bile gerek yok. Çünkü hepsi planlı. Bundan 10 yıl sonrasında ne olacağı bile belirlenmiş. O çıkış bile, halka göstermek için yapılmış bir tezgah. Ben hiç etkilenmedim. Bence kimse etkilenmemeli ki, sonumuz hayır olsun:)) Sevgiler.

SINIR 
 31.01.2009 14:28
Cevap :
Erdoğan'ın hazırlıklı olduğu belli gibi. Tabi bunun bir tezgah olup olmadığından emin değilim. Bildiğim, bu çıkışın Türkiye adına kötü sonuçlarının olmayacağıdır. Türkiye bunu yapmakla arkasına bir sürü ülkeyi aldı. Bu da güç demektir, kullanmayı bilirseniz tabi. Kullanmayı bilemezseniz, Ahmedinecad ve Chavez gibi yalnız kalırsınız. Türk milleti adına, böyle olmayı istemem. Etkilenmeye gelince, ben etkilendim. Rus kanalları nerdeyse ilk defa Türkiye hakkında olumlu şeyler söylediler. İnanın gururum okşandı. Nedeni ne olursa olsun, ülkeniz, insanınız ve tarihiniz, başbakanınız hakkında olumlu eleştri almak inanın çok hoşunuza gidiyor eğer yurtdışında yaşıyorsanız. İlginize teşekkür ederim.  31.01.2009 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 99
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2444
Kayıt tarihi
: 28.12.08
 
 

1992 yılından beri yurtdışında yaşıyorum. Moskova Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü mezunuyum. Mosk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster