Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
4806
 

Bir film: Mutluluk

Bir film: Mutluluk
 

Bugün film izlemeye gittim.

Bazen, o kadar istemenize rağmen uzun bir süre sinemaya gidemiyorsunuz. Benim için de öyle oldu. En son ne zaman gitmiştim? Bir, bir buçuk ay önce. İşte bana göre uzunca bir süredir sinemaya gidemiyorum. Vizyona çıkmasını beklediğim film de başladı üstelik. Sonunda “Çarşamba” günü yani bugün, gitmeye karar verdim. Yalnız gitmeye alıştım aslında ama yine de “Sakın ha bensiz gitme.” diyen arkadaşım varken hayır demedim. Sözleştik. Ortak bir arkadaşımız daha vardı, ona da söyledik. Ben onlar için asker arkadaşım deyimini kullanıyorum çünkü Ankara’da, farklı üniversitelerde okumamıza rağmen aynı yurtlarda kaldık.

Dün gece biri aradı, geçerliliği benim tarafımdan kabul edilen bir nedenle gelemiyordu. Diğeri de bugün akşamüzeri aradı gelemiyorum diye. Sevindim desem? Seans 17.15’de başlıyordu ve ben işten 17.00 de çıkıyordum. Arabayla on dakikalık mesafedeydi gideceğim yer, hafta içi bilet de vardır diye düşündüm. Arabamla gideceğimi duyan bir arkadaşım, hemen sinemanın yanındaki alışveriş merkezine “Beni de bırakır mısın?” dedi. Tabi ki bırakırdım. Arabayı koyduğum yerden aldım, iş yerinin köşesinden de arkadaş bindi. O sırada birileri iyi akşamlar anlamında el sallıyordu, buyurun gideceğiniz yere bırakalım dedim, malum olmuş. Onları da aynı yol üzerinde bir yerlerde bıraksam olurmuş.

Arkadaşlarımı inecekleri yere bırakana kadar hiç telaşlanmadım. Filmin başındaki reklamlara güveniyordum biraz da. Arabayı park ettim, saate gözüm takıldı; 17.13; telaşlandım bu sefer. Koştum gişeye, yer var değil mi diyerek ki yedi kişi görünüyordu bilgisayar ekranında; en güzel yeri ben aldım. Sinema salonları çarşının alt katındaydı, oraya da koşarak gittim. Film başlamadan salona geldim ya oturdum şöyle keyifle, önümde kimse yok; filmle baş başayım. Hangi film mi?

MUTLULUK…

Film kategorisinde yazıp filmi hiç anlatmamış mıyım?

Sinemaya girerken acıkmıştım ama filme yetişebilmek için yemek işini sonraya bıraktım. Çıktığımda ise öyle bir duygusallık içindeydim ki bir şey yemeği akıl edemeden eve geldim; açım. Yemek yok ve canım hazır bir şey yemek istemiyor; çaldım karşı komşumun kapısını, sofradan kalkmak üzereydiler. Açım dedim ve “komşu yemeği” ile karnımı doyurdum. Bir yandan da heyecanla ruhumu doyuran filmi anlatıyorum. Az şekerli kahvemi de içtim bu arada. Eve geldim; parmaklarım kaşınıyor, filmi çok beğendim ya bunu bir an önce yazmalıyım ve herkes seyretmeli diye düşünüyorum. Yarına kalsa? Olmaz!

Hala mı film hakkında yorum bekliyorsunuz?

Gecenin bu saatinde, size bir an önce haber ulaştırmak için, oğlumun uyumasını bekleyip (bilgisayar onun odasında) niye yazıyorum sanıyorsunuz; bir film sever olarak izlemeyenler için en iyi yorumun sadece "filme gidin" demek olduğunu bildiğimden.

Filme emeği geçen herkesin emeğine, aklına, yüreğine sağlık.

Lütfen gidin; bakın bakalım haksız mıymışım.

Mavi seyirler.

Filmin asıl yorumu: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=48009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Film den önce kitabını okumuştum. Filmi de gördüm beğendim. Ama kitapta olmayan müzikleriydi. Film den sonra filmin sountrack albümünü aldım. Orada "Denize doğru" isimli bir şarkı var. Gitar ile çalınmış. Çok basit herkesin çalabileceği notalar ama nasıl yaratılmışlar. Öldüm bayıldım... Hala en sevdiklerimin arasında. Ve nasıl dinlenilesi. Dinlemek için çaba harcamıyorsunuz. Alıveriyor yüreğinizi avucunun içine ve atıyor gökyüzüne denize maviliklere. Dinleyin lütfen!!!

Ahmet KARAKAYAN 
 12.08.2008 10:28
Cevap :
"Ve nasıl dinlenilesi.." Ve nasıl seyredilesi.. Film herşeyiyle güzel ve özeldi. Tekrar okudum da yazdıklarımı "ses" demişim ama müzikten bahsetmemişim:)(: Alıveriyor yüreğinizi avucunun içine ve atıyor gökyüzüne denize maviliklere. Ben hemen hemen bütün filmi çekilen romanları düşündüğümde, hep romanlarını daha çok sevdim; Salkım Hanım'ın Taneleri'ni bile. Bile diyorum çünkü o romanın anlatım tarzını sevmemiştim ama filmini izleyince, sevdim:) Ama ilk kez bir filmi romanından birazcık daha fazla beğendim:) Sevgiler, gökyüzü ve deniz maviliklerinin birleştiği çizgiden.  12.08.2008 18:15
 

Ben yine de duramayacağım. Benim ne sinema ne de tiyatroya gitme alışkanlığım var. D&R'a uğrar DVD'sini alır, evde oturur öyle izlerim. Hem ağlarsam da kimse görmemiş olur. :)) Mavilerin de bulutları kucaklayıp damlaları attığı olmaz mı?

A y s a n c a 
 10.12.2007 20:57
Cevap :
Olur elbet; mavilerin de bulutları kucaklayıp damlaları attığı; o yüzden mi dalgalar da beyazdır, o yüzden mi maviye beyazlar çok yakışır dersin? Güzeldir ağlamak, insanca bir "eylem"...ille de sinema salonu derim ben. Sevgiler, yeşil olup ta verdiğin mavi emekler için.  10.12.2007 21:07
 

Bazen filimler alır bizi gerçek hayattan hayal dünyamıza doğru derin bir yolculuğa çıkarız..Hayalimizde kurduğumuz, canlandırdığımız kahramanlar olmak isteriz, onları öyle görmek isteriz, işte filimler, başroller bizim kendimizi görmek istediğimiz kahramana dönüşür, zevkle, sevgiyle, aşkla bazen üzüntü ve korkuyla seyrederiz filimleri biz...sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 09.11.2007 12:08
Cevap :
Bol yerli dizilerimiz var ya şu sıra, bazılarını seyrediyorum. "Aaa onu mu seyrediyorsun" diyorlar. Evet:)) O dizilerdeki "gerçek" oyuncuların, "gerçek" hayatı yansıtmasını ama özellikle "sevgiyi" yaşamalarını, paylaşmalarını seyrediyorum. Üstelik mavi mavi…seyredilmez mi hiç… sevgiler, maviyle…  09.11.2007 17:13
 

:))) 22/06/2007 tarihli "Bir türk filmi; Mutluluk" yazımda; okumak isterseniz...

derinmavi.. 
 29.10.2007 9:39
Cevap :
Bu da link hattı: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=48009  29.10.2007 10:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 209
Toplam yorum
: 2556
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 3232
Kayıt tarihi
: 29.03.07
 
 

Yazmak... Öyle güzel, öyle hoş ve öyle derin bir eylem ki!.. Olmazları bile oldurabiliyorsun. "Ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster