Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '08

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
2559
 

Bir Galatasaray'lının şampiyonluk refleksi

Bir Galatasaray'lının şampiyonluk refleksi
 

Babam beni ilk defa Ali Sami Yen'e götürdüğünde tribünler şöyle bağırıyordu;

12 senelik bu çileee
Bitsin artık bu senee
Sen şampiyon olacaksıınn
Kupaları alacaksın..

Babam bana gülerek demişti ki, "seneye de 13 diye bağıracaklar"

Ertesi sene 12, 13 oldu gerçekten. İflah olmaz bir kötümser olan babam da "seneye 14 diye bağıracaklar" demişti. Bu böyle sonsuza dek gidecek sanmıştım. 14 diye bağrıldığını duymuş olduk ama neyseki güzel insan Derwall, bu hasrete bir son verdi. "15 diye bağırılmasını engelleyen şampiyonluk geldiğinde tribündeydim ama ne maçıydı o, vallahi de hatırlamıyorum. (Harun Deniz'e sormak gerek. Hafızası maaşallah.)

Şimdi 14 yıl boyunca gelmeyen şampiyonluğu düşünüyorum da, babamda bu durumu kanıksatmıştı ve artık şampiyonluk falan beklemiyordu. Bu filmi çok görmüştü.

***

Derwall'den itibaren bu güne 21 yıl geçmiş ve benim aklımın ermeğe başladığı bir dönemde tam 10 şampiyonluk çoşkusu ve türlü uluslararası başarılar yaşamış bir Galatasaray taraftarıyım. Temel olarak Derwall-Terim ve Lucescu dönemleri diye özetlenebilecek yıllarda güzel günlerimiz oldu.

***

Babamdan bir sonraki nesilin mensubu olarak, bende de tam tersi bir "başarı" refleksi oldu. Son haftalara kadar iddialı gelebilen takımın bir şekilde çizgiye geçeceği hissiyatı yoğun. 2006 yılındaki mucize şampiyomluğu yaşayan GS'lılara sorun, içlerinde bir yerlerde hep bu inancı taşıdıklarını, bunun sürpriz olmadığını söyleyeceklerdir.

Esasında bu bir inanç değil, reflekstir.

Ne zaman Nisan, Mayıs ayları gelse, sıcak havada form durumundaki artış belirgin, iştahlı bir GS görsem hemen şampiyonluk havasına giriveririm. Elimde değil. Çünkü bunu defalarca yaşadık ve bu takım taraftarlarını şartlı refleks mağduru resmen. Şu an sahadaki GS en son gol 4 hafta önce yenmiş. Ligin sonuna doğru esas çocukar da bir kıpırdanma var, en azından sahadalar! Antrenör krizini arkada bırakmışlar. Ve hala yürüyorlar, hala yürüyorlar...

***

Bu bir "Galatasaray şampiyon olacak" yazısı değil. Bu Galatasaray bizi o kadar alıştırdı ki, rahatlıkla bu beklentiye girebiliyoruz. Mehmet Demirkol'un dediği gibi yani, "şampiyon olmak değil, hep favori olarak kalmak" gerçekten çok güzel.

***

Haftasonu Ali Sami Yen'de olacağım. Türk bayrağını Avrupa'da dolaştıran Fenerbahçe'nin parıltılı kadrosunu ve Alex DeSouza denen adamı imrenerek izleyeceğim ama asla öfkelenmeyeceğim.

Sesimi, kendimi kaybedene kadar bağıracağım, artık demode bir tezahürat da olsa en azından içimden hep söyleyeceğim;

sen şampiyon olacaksııınn
kupaları alacaksınnn

hepinize iyi derbiler.

K.

hayyamyamac bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kazanansın, en guzelsin, hakedensin.

türker türker 
 27.04.2008 23:35
 

Tebrik ederim sizi ....

Meral Yağcıoğlu 
 27.04.2008 22:58
Cevap :
Teşekkür ederim Mesal Hanım...  29.04.2008 13:37
 

Kerem Bey, tabi ben Fenerbahçe tarafından bakıyor ve bu kadar güzel geçen senenin kapanışının da güzel sonlanmasını , Fenerbahçenin şampiyon olmasını istiyorum. Ama sanırım rekabetin ezeli olmasını sağlayan faktörler burada yine karşımıza çıkmış ve galatasaray'ı geçmeden şampiyonluk olmaz dedirtmiştir. Birçok fenerli de zaten galatasaray'ı yenmeden şampiyon olmayalım der. Bu da rekabetin tatlı yanıdır daima... Ama bu sene galatasaray'ı tutan o "tuhaf" şeyin açıkcası Hakan Şükür olduğuna inanıyorum artık. "Ne adammış ya helal olsun" diyorum. Üzerinde bu kadar spekülasyon bu kadar konuşma olsada -ki işin içine siyasi olaylar girmesine rağmen- yıkılmayan kale gibi... Kaptan'In rüzgarı kısa vadede iş yapıp, camiaya vakit kazandırıyor ama biran önce önlemini almalı ve yapılanmalı artık galatasaray. 18.şampiyonluğu alırsa Fenerbahçe, yıllar sonra tekrar şampiyonlukta arayı açmaya başlayacaktır... Saygılarımla...

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 24.04.2008 12:46
 

Bir de şunu demek istemiştim yerim kalmadı Ahnet Bey, bu maçın galibi GS olsa bile bu yolun esas yolcusu FB'dir. İdari ve ekonomik fark ortada. GS'ın bu yılki şamğpiyonluğu tıpki 2006'da ki gibi ağızlara bir parmak bal çalacak ve belki de o alaturka yöneticilik zihniyeti devam edecek. Ama FB her halukarda ilerlemeye devam edecek. Bu yıl hafızalar da GS ın leverkusen'den beş yediği, FB'nin SEvilla'yı elediği yıl olarak kalacak. İyi pazarlar, iyi derbiler dilerim. K.

Kerem Oğuz 
 24.04.2008 8:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster