Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
597
 

Bir garip ölmüş diyeler

Bir garip ölmüş diyeler
 

Dün akşam Libya makamları, iki gün içinde mültecileri taşıyan iki ayrı geminin battığını duyuruyordu. Gemilerden birinde 253, diğerindeyse 300 dolayında mülteci varmış. Aslında gemi demek bile yanlış olabilir. Haber kaynakları tekne olduğunu da yazıyor çünkü.

Her iki gemi de Libya açıklarına sürüklenmiş, mültecilerin gerçek sayısı ile ilgili detaylı bilgi yokmuş. Göçmen örgütünün yaptığı açıklama ise, batan gemilerde en az 300 kişinin boğulduğu yönünde. Bu yazıyı yazdığım anlarda televizyonda geçen altyazılar da aynı sayıyı veriyordu.

Bugüne kadar sayısız göçmen teknesi battı. Dikkatimi çeken şeyse şu; Dev bir turist gemisi batsaydı ve içinde dolar milyonerleri olsaydı...Hani şu denizlerde gökdelen görüntüsüyle süzülen kruvaziyerlerden...Medyanın tavrı gene aynı mı olurdu sizce?

Libya makamlarının bildirdiği diğer ayrıntı da, bulunan tekne parçalarının çürük kalıntılar olduğu yönünde. Ancak 23 kişiyi kurtarabilmişler, 342 kişi kayıpmış. Gördüğünüz gibi rakamlar birbirini tutmuyor. Çünkü tura çıkar gibi bilet alıp çıkmıyor mülteciler, bu ölüm yolculuğuna. Libya'dan İtalya'ya uzanan rotası belirsiz bir ölüm yolu bu.

Bir insan neden çürük bir tekneyle bilinmeyene doğru yola çıkar? Dilini bile bilmediği bir ülkeye doğru hem de? Ekmek peşinde olduğu için elbette. Anasını, karısını, yavrusunu bırakıp, kimi zaman onları da bu bilinmez yolculukta yanına alıp düşer gurbetin yollarına.

Bazen bir tankerin deposunda havasızlıktan boğulur, bazen zorla denkleştirdiği yolculuk parasını, bu kaçışı organize edenlere kaptırıp ortada kalır, bazen de denizin soğuk sularına gömülür bu olaydaki gibi. Mülteci demek; geleceği, işi, vatanı belirsiz insan demektir. Kaçak olarak gittiği / gideceği ülke kucak açmış onu beklemiyordur hiçbir zaman. Son çaresi, son çırpınışıdır karnını doyuracak iş bulma pahasına iltica etmek.

O gariptir çünkü. Dolar milyonerleri toplu halde sulara gömülürse haber olur, garip mülteci sulara gömülürse kader olur. Ve sonunda Akdeniz'in masmavi suları yıkar cansız bedenini, bir martı ağıt yakar çığlıklarıyla, sahile vuran cesedini bir deniz yıldızı kutsar, Yunus Emre geçmişten dizeler yollar isimsiz mülteciye;

Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2129
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster