Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '14

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
470
 

Bir garip şehir notları..

Bir garip şehir notları..
 

Bahçelerin içinde tek katlı akdeniz evleri ile oldukça kendine özgü bir yer Mağusa Maraştaki Harika mahallesi. Bir yanda 1974 barış harekatından sonra yerleşime kapatılan turizm beldesi maraşın gizemi öte yanda sınır hattının verdiği kısıtlanmışlık, köşede kalmanın verdiği terkedilmişlik..

Bir zamanlar gözbebeğiydi buralar. Ancak savaştan sonra büyük bir kısmı kapalı kaldı. Açık olan kısmının ise hayalet şehirden çok az farkı var. Devlet ve belediye neredeyse yok buralarda. 40 senedir yatırım yapılmamış. Ancak tüm bu kötü göstergelere rağmen bambaska bir atmosfer var harika mahallesinde. Sakin ve yavaş bir hayat. Sakinleri tarımla uğraşıyor ancak zaman sanki durmuş.. Yoldan tektük araba geçiyor yürüyen insan bulmak ise imkansıza yakın. 

Maraş, bir başka diyar. Bir hüzün yaşanıyor kıbrısımın güzel bir beldesinde. Koskocaman bir şehir kertenkelelere terkediliyor. Açık kısmı ise tabiri caizse makineye bağlı yaşamını sürdüren bir hasta gibi.

Ama hepsine rağmen seviyorum ben oralarda bisiklet sürmeyi, gezmeyi. O sakinlik o dinginlik ve zamanın durmuş olma hissi insanı bambaşka hayallere, düşüncelere sürüklüyor. İyi de oluyor, durup düşünmek lazım  bazen. 

Sonra şehrin 2 kilometre kuzeyine sürdüğünüzde capcanlı bir bölge çıkıyor karşınıza maraşın aksine. Burası üniversitenin çok büyük katkılarıyla oluşan bir bölge, yani dinamik mağusa. Ancak o da eksik..Çünkü denize hasret..Askeri birliklerden ve limandan şehir yaşamına birşey kalamamış denizden yana..

Bir yanda Daü öğrencilerinin hayat verdiği mağusa, öte yanda terkedilmiş maraş...

Kıbrıs bir hüzünler adasıdır.. Tarih boyunca paylaşılamamıştır...

Sessizce ağlar bir zamanların yıldızı maraş ve akabinde bütün kıbrıs..

Ne sahip çıkarız buraya ne de karşıt unsura veririz. Adeta oyunun ' Pause' tuşuna basılmış gibi...

Maraş ve kıbrıs bu oyunun continue tuşuna basılacağı günleri bekliyor umutsuzca...

Yeşilliklerin içindeki tek katlı akdeniz evleri olan terkedilmiş ama yaşamaya çalışan bir yer açık maraş..

Burası Kuş cıvıltılarının daima hüküm sürdüğü, üretimin olduğu bir yer... Harika mahallesi makineye bağlı bir hasta gibi yaşamaya çalışırken, yanıbaşındaki maraş ise tam anlamıyla hayaletlere teslim.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insallah :)

Ali cetiner 
 08.05.2014 23:17
 

Ben de Daü öğrencisiyim :) Mağusa çok güzel ama bu güzellik sadece kaleiçinde kalmış geri kalan yerlerde pek bir şey yok. Sahil ise dediğiniz gibi askeriye ve liman yüzünden ölmüş. İnsanlar denize girmek için ya palm beach gibi çok dar bir alana hapsolmuş yere gidecek ya da şehrin dışında sayılan glapsidese. İnşallah Mağusa düzelir ve daha zengin bir yer olur.

Emre Erden 
 07.05.2014 21:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 694
Kayıt tarihi
: 10.04.08
 
 

18 Yaşında bir universite öğrencisiyim. Yazmayı seviyorum. Bu alanda kendimi geliştirmek için onl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster