Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
882
 

Bir Geyşanın Anıları- Arthur Golden

Bir Geyşanın Anıları- Arthur Golden
 

***Geyşa***


Bugün yine önceki okuduklarımdan bir seçki var. Bildiğimiz gibi bu kitap 2005 yılında senaryolaştırılıp Steven Spielberg tarafından beyaz perdeye uyarlandı ve izleyenler tarafından beğenilip olumlu eleştirlier aldı. Ben filmi henüz izleyemedim. Adı üstünde, anlatılan bir geyşanın yaşamı, anılar kitabı. 2. Dünya Savaşı öncesinde Japonya'da küçük bir köylü kızının, geyşa olarak yetiştirilmek için evinden alınması. Sıradan bir kızın, kişiliğinde bulunan özel niteliklerin de yardımıyla masalsı bir geyşaya dönüştürülmesi.

Zirveye ulaşmak zordur, geyşa olmak için de zorlu yollardan geçmek gerek. Oturması, kalkması, gülmesi, göz süzmesi, bakması ve ağır makyajıyla gerçek karakterlerini gizleyen yapaylaştırılmış ve sadece hizmet için yetiştirilmiş genç kadınlar Geyşalar.

Güzel ve erkeklerin gözdesi olan Sayuri, her şeyi başarır, sadece tek adama duyduğu gizli aşkı dışında.

Kitap oldukça kalın ve anlatımı sıkıcı gelebilir. Konuyu ve farklı bir kültürü merak ediyorsanız filmini izleyebilirsiniz.


Okuduğum Tarih: 16-30.03.2002
Bir Geyşanın Anıları- Arthur Golden
Çeviri: Azize Bergin-Zeliha İyidoğan Babayiğit
Altın Kitaplar-3. Basım-Temmuz 2000

Ajandama Yazdıklarım:

Kitabı nihayet bitirebildim, gerçi arada iki tane kitap okudum. Oldukça ayrıntılı yazılmış, ağır çekim gibi anlatılan olaylar. Farklı bir kültür, bazı gelenekler bizim gelenklerimizi andırıyor. Geyşaların yaşantısını, Osmanlı dönemi haremindeki cariyelerinin yaşantılarına çok benzettim. Küçük yaşta kadınların, erkeklerin hizmetine sunulmak üzere titizlikle ve sıkı disiplinle yetiştirilmeleri (tıpkı süpermarketlerin vitrinlerinde yerini almak için tavuk çiftliklerinde beslenen civcivler gibi), anlatılıyor. Toplumlar, ırklar, diller ve hatta dinler farklı olsa da sistem ve sonuç aynı. Konu ve anlatım yönünden çok beğendiğimi söyleyemem, 500 küsur sayfadan oluştuğu için sıkılarak okudum. Her şeye rağmen mutlu sonla bitmesi, beni sevindirdi. (30.3.2002)

Kitaptan Alıntılar:

*Taş bile yeterince yağmur yiyince şekli bozulmaya başlar. (s.121)

*Annesiyle babasının ağacında yaşamaya devam eden kuğu ölür; güzel ve yeteneklilerin dünyada kendi yollarını bulmak zorunda kalmalarının nedeni de budur. (s.133)

*Bizler, bir tepeden aşağıya dökülen su gibi yaşarız, bizi yeni bir geçiş yolu bulmaya zorlayacak bir engel ile karşılaşıncaya kadar da aynı yönde akarız. (135)

*Su, asla beklemez, şekil değiştiriri; cisimlerin çevresinden akar ve hiç kimsenin akıl edemediği gizli yollar bulur. Su, beş element arasında en çok yönlü olanıdır. Toprağı alıp götürebilir, yangını söndürebilir, bir metal parçasını bozup yok edebilir. Suyun doğal tamamlayıcısı olan orman bile su ile beslenemezse varlığını sürdüremez. (s.161)

*Kişiliğinde su bulunan kişiler, akacakları yeri kendileri seçmelidir. Yapabilecekleri tek şey, hayatının manzarasının onu götürdüğü yere akmaktır. (s.161)

*Genç kızlar, her türlü aptalca şeyi hayal ederler. Umutlar tıpkı saç tokaları gibidir. Kızlar çok sayıda takmak isterler. Yaşlandıklarında ise bir tane taksa bile aptal gibi görünürler. (s.381)

*Felaketler, şiddetli rüzgar gibidir. Bizi gideceğimiz yerden alıkoymakla kalmaz, bizden koparılmayacak olanlar dışında her şeyi yırtar alır, bu yüzden sonrasında kendimizi gerçekten olduğumuz gibi görürüz, olmak isteyeceğimiz gibi değil. (s.449)

Yayınevi Notu:

Japonya'nın en ünlü geyşasının gerçek anılarının kusursuz bir içtenlik ve ince bir lirizmle anlatıldığı bu romanda, bakire kızların açık artırmalarda en yüksek fiyatı veren alıcıya satıldığı; kadınların, iktidarı elinde tutan erkekleri oyalamak için eğitildikleri; aşk hayallerine küçümsenerek bakıldığı, dış görünümü görkemli bir dünya gözlerimizin önüne seriliyor. Kitap çıktığı günden itibaren Amerika ve Avrupa listelerinde bir numara olmuştur.


function displaySelTag(newTagStr){ //alert(document.getElementById('bm_tag').value); var oldStr = document.getElementById('bm_tag').value; if (oldStr==''){ oldStr = newTagStr; }else{ var oldStrAry = oldStr.split(","); var preStrTxt; preStrTxt = ""; if (document.getElementById('autoName').value == '1'){ for(i=0;i<(oldstrary.length-1);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }else{="" for(i=""><(oldstrary.length);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }="" }="" if="" (document.getelementbyıd('autoname').value="=" '0'){="" for(i=""><(oldstrary.length);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }else{="" for(i=""><(oldstrary.length);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }="" }="" oldstr="preStrTxt+","+newTagStr;" oldstr="oldStrAry[0];" oldstr="preStrTxt;" }="" document.getelementbyıd('autoname').value="0" ;="" document.getelementbyıd('bm_tag').value="oldStr+newTagStr;" }="">

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğum günümde hediye gelen bu kitabı bir solukta okumuştum. Çokca hüzünlenmiştim okurken. Duygu dünyamı epey dalgalandırmıştı. Filmini izlemedim, eminim filmi de çok güzeldir. Güzel tanıtımınız için teşekkürler, saygılar, selamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 28.02.2012 11:53
 

Romanı okumadım ama filmini izledim gerek görsel yönden gerekse içerik yönünden hüzünlü bir şölen gibiydi sevgili arkadaşım. Sen kitabı çok güzel aktarmışsın, eline sağlık.Sevgiler.

nilgun 
 12.02.2008 16:46
Cevap :
Teşekkür ederim, okurken başlarda sıkılmıştım ama sonra beğendim...filmini de sıraya aldım...selamlar-sevgiler...  12.02.2008 18:55
 

aynı dönemde Beyaz Zakkum'la birlikte. Sonra Çin de geçen Mutfak Tanrısı'nı ve anladığım şuydu, nerde olursan ol, şartların ne olursa olsun kadın olmak zor zanaattır. Bir o kadar da güzel ve anlamlı. Sevgilerimle

kevser şekercioğlu akın 
 11.02.2008 17:47
Cevap :
Hoş geldin Kevserciğim, kadınlık zor mu yoksa zorlaştırılıyor mu, bilinmez...biraz da kadınların elinde sanırım hayatlarını kolaylaştırmak...Teşekkürler ve sevgilerimle...  11.02.2008 18:06
 

Ben de -sizin okuduğunuzla aynı tarihlerde- bir arkadaştan alarak okumuştum Sanırım filmi de güzel olur.Selamlar

oya 
 11.02.2008 15:24
Cevap :
İzleyenler güzel olduğunu söylüyor, görsellik işin içine girince güzellik kaçınılmaz, Geyşalar da merak edilen özelliklere sahipler...teşekkürler ve selamlar...  11.02.2008 15:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster