Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '18

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
67
 

Bir Geziden Notlar: Urla'ya Yolculuk (1)

Bir Geziden Notlar: Urla'ya Yolculuk  (1)
 

Urla'dan bir görünüş.


İzmir’e İlk yerleşim M.Ö.3. binden başlar. Bölgede hüküm süren medeniyetler şunlardır:
    Hitit
    Lidya (Lydia)
    Pers
    Makedon
    Roma
    Bizans
    Aydınoğlu
    Osmanlı

Ege Bölgesi'nde yer alan İzmir'e Türkiye’nin her bölgesine ulaşım ağı vardır. Kara, hava, deniz ve demiryolu zenginliği bulunur.

Türkiye’nin 3’üncü büyük metropol kentidir.

İzmir’in 30’a yakın ilçeleri vardır:  Hemen aklıma gelenleri yazıyorum:
Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme. Gaziemir, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla’dır.  Ben geçenlerde yapmış olduğum bir gezi münasebetiyle URLA’YA DA uğradım. Bu nedenle  URLA’dan biraz söz edeceğim. Orada gördüklerimi siz saygıdeğer okuyucularımla paylaşmak isterim.

Ege Bölgemizin İzmir’e bağlı Urla ilçesindeyim. Ege deniziyle içiçe görkemli doğa yapısıyla görülmeğe değer bir ilçedir. Nüfusu 50, 60 bin civarındadır. Her yönüyle görmeye değer bir ilçe. Belediye Başkanı bir bayandır. Sibel Uyar. Urla için şöyle diyor: “8 bin yıllık tarihi, muhteşem doğası, zengin mutfak kültürü ve neresinden bakarsanız bakın gökyüzünü rahatlıkla görebileceğiniz “ URLA’ya hoş geldiniz “ diyor ve sözlerine devam ediyor:”Nefes almaya ihtiyaç duyduğunuz zaman biz buradayız. Şehrin merkezine çok yakınız. Urla, huzurla mutlulukla ve barışla sığınabileceğiniz bir cennet” diye sözlerini tamamlıyor. Ben de bu cennetti böyle gördüm diyebilirim. Urla Ege’de İzmir’in güzel ilçelerin biridir. İzmir’in başka İlçeleri de vardır.

Urla, Ege denizi ile iç içinde olup, bir yarım ada halindedir. Geçenlerde bir yakınımı ziyaret ettim. (17.21. 23, 02,2018) günleri arasında Urla‘da idim. Orada gördüklerimi yazmak istiyorum. Önce Urla Belediyesini ziyaret ettim. Belediye Başkanı Sibel Uyardır. Sibel Uyar kendini ilçe halkına sevdirmiş çalışkan bir Belediye Başkandır. Belediye Basın Mensuplarından Macit Beyle tanıştım, çaylarını içtim.

Benimle fazlasıyla ilgilendiler. Belediyenin yayınlarından  “Arasta & Malgaca  /  Urla’nın Belleği / Ura’s Memory. Yazan / 2. Baskı Urla Belediyesi Yayınları 2015. Selçuk Aydın ve Serap Tekeli Özden’dir. Kitap ve çeşitli yayınlar verdiler. Urla’da tam T.C. Ziraat Bankasının karşısında Cumhuriyet meydana adı verilen geniş bir alanda büyük bir Atatürk heykeli vardır. Heykelin alt bölümünde Atatürk’le birlikte Milli Mücadele’ye katılan bazı kişilerin resimleri yer alıyor.

Bilindiği üzere Gazi M. Kemal Atatürk 30 Mayıs 1926‘da Urla’ya gelmişlerdir. Ünlü ses sanatçılarımızdan Tanju Okan (1938 ), Parkı’nda bir de Tanju Okan’ın heykeli vardır. Tanju Okan yaklaşık 60 adet eseri olup çok güçlü bir sese sahiptir. 1973 yılında Urla’ya yerleşmiştir. 2000 yılında Urla Belediyesi onun adını bir parka vermiş ve sanatçının heykeli dikilmiştir. Tanju Okan 23 Mayıs 1996 yılında vefat etmiştir. Urla Çeşme altı mahallesinde 600 yıllık bir zeytin ağacı vardır. PTT’ye yakın bir bahçededir. TEMA vakfı tarafından koruma altına alınmıştır.

İSKELE MEYDANINI GEZERKEN

Urla’da İskele meydana önemli bir yer tutuyor.  Mevsim kış olduğu için ( 25 Şubat 2018 )  İskele meydanı oldukça sakindi. Deniz kıyısındaki tekneler, kayıklar, takalar  ve  küçük vapurların yüzlercesi dinlenmede idiler. Birkaç belediye işçileri ortalığı temizliyorlardı. Yaza bir hazırlık içinde idiler.  İskele Meydanında Atatürk’ün büyük bir heykeli vardı. Koca denizi selamlıyordu. Ayrıca  Atatürk’ün  denizcilikle  ilgili  bir sözü   bir  duvarda özenle yazılmıştı:  Denizciliği Türk’ün  milli ülküsü olarak düşünmeli ve orada az  zamanda başarmalıyız. K. Atatürk. Bu anlamlı sözler  S.S. Urla Su Ürünleri Kooperatifi binasının duvarında yazılı idi. Daha  sonra İskele  Hatırası  bir binanın  önünden geçtik.  Duvarda ilgimizi çeken folklorik sözler vardı.  Merak ettim bir kaçını aynen  not aldım.

İslâmla yükselir, İnkârla çürürsün.

Yol mezarlıkta da bitmez.

Gittiğinde görürsün.

Benim hakkımda ne düşünüyorsan
Allah sana bin mislini versin.

Hayvanları  sevin,

İsraf etmeyiniz.

Onlara bir tabak yemek ve bir tas su veriniz.

Başkasının hakkında  dedikodu yapmayınız,

Giybet etmeyiniz...

İşyerinin  duvarında   özenle yazmışlardır...

-------------------------------------------------

yazım devam  edecek.


Abdülkadir GÜLER
25.04.2018-  SÖKE

 

Şahin ÖZŞAHİN, Sibel Yılmaz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu aralar Enginar festivali de harikaydı doğrusu. Sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 29.04.2018 10:05
Cevap :
Merhaba Şahin Bey Hocam, evet Urla'da her yıl ENGİNAR Festivali yapılıyor. Bugünlerde de yapıldığını tahmin ediyorum. İlginize teşekkürler. Selam ve sağlık dileklerimle...  29.04.2018 17:48
 

Güzel ve tanıtıcı bir yazı olmuş. İnşallah bir gün bizlere de görmek, gezmek nasip olur. Emeğinize sağlık teşekkür ederiz Hocam.

Sibel Yılmaz 
 27.04.2018 12:04
Cevap :
Merhaba Sibel Yılmaz Hanım, inşallah bir gün size de görmek nasip olur. Yolunuz Söke'den geçerse sizi evimizde ağırlayabiliriz. Bir kahvemizi içerseniz kıvanç duyarız. Değerli yorumunuza teşekkürler Sibel Hanım. Esen kalınız...  27.04.2018 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1967
Toplam yorum
: 3937
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 806
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster