Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
542
 

Bir gülme aracı olarak tecavüz...

Bir gülme aracı olarak tecavüz...
 

Az önce bir haber okudum:

Milliyet'in yalancısıym, Zimbabve'de 3 kadın bir adama tecavüz edip paralarını çalmış, baygın bir halde yol kenarına bırakmış... Bu son zamanlarda Zimbabve'de yaşanan 5. erkeğe tecavüz olayıymış... .

Kadına tecavüzün özellikle 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisiyle birlikte iyice sıradanlaştırıldığı, eğlence konusu haline getirildiği ülkemizde, bu olay tabii ki bir haber niteliği taşıyordu...Haber zaten enteresandı ama asıl enteresan olan bu haberle ilgili yorumları okuduğumda gözüme çarptı: Durumu komik bulanlar, 'kadın nasıl tecavüz eder ki' diye kafa yorup içinden çıkamayanlar vardı, Zimbabve'nin adresini soranlar, beni de kaçırın diye feryat eden bol gülücükle sonlandırılan yorumlar da... Onlarca yorum içinde ancak birkaç tanesi olayın dehşet boyutunu öne çıkarıyordu.

Okurken keyfim kaçtı. Böyle bir konunun gülme araçları arasına alınmasının tecavüzün dehşetini hafiflettiğini, tecavüze uğrayanı mağdur olmaktan çıkarıp, salak bir eğlence objesine dönüştürdüğünü düşündüm. ve toplumca böyle bir şeye gülebilmemize kendimce utandım

Neden mi?...namus bekçisi olduğumdan değil, ateşli bir kadın hakları savunucusu olduğumdan da değil;

Utandım çünkü, erkek yada kadın, bir insanın isteği dışında mahremine girilmesi onu incitir, bu mahremin korunması toplumlara, devletlere düşen temel bir görevdir. Bizler Zimbabve'de bu hakkı korunamamış bir erkeğe veya 'Fatmagül'le gündeme gelen bir tecavüz öyküsüne toplu halde gülüp dalga geçerken aslında çok kötü bir şey yapıyoruz:

'Tecavüz vb şiddete maruz kalan (sayısını bilemediğimiz, belki hiç bilemeyeceğimiz) kız ve erkek çocuklarının ve her türlü toplum kesiminde yaşayan yetişkin insanların temel haklarını korumak için uğradıkları şiddeti deşifre etme cesaretini kırıyoruz...'Onlara güleceğimiz', 'onların yanında olmayacağımız' mesajını veriyoruz.

Farkında mıyız?...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haber ilginç, nedir bu konunun arkasındaki toplumsal gerçekler bilmiyoruz. Bizdeki bilgisizlik ise gerçekten dehşet uyandırıcı, bu konudaki bilinçsizliğin boyutları maalesef bu ahlaksız görüşleri "normal" sayacak kadar acı verecek düzeyde... Tacizin ne olduğuna dair hiç birşey bilmeyen işverenler, kamu yetkilileri, medya mensupları... kadına bakış gazete manşetlerinden belli, fotoğraflar daha da beter. Bu da bir tecavüz değil midir bunları görmek istemeyenlere?

SevAl 
 14.10.2010 10:22
Cevap :
Sizin yazdıklarınız da konunun başka bir boyutu gerçekten, teşekkürler katkınıza, selamlar  14.10.2010 14:39
 

Yerden göğe kadar haklısınız. Bu iğrençliğe adeta fantastik bir kılıf uydurulup erkek eğemenliğine meşruiyet kazandırılıyor. Sanki tecavüz yüz kızartıcı bir suç değil de sıradan ve olağan bir davranış olmuş. Hele bu ülkede tecavüze uğrayan kadınların çok da masum sayılamayacakları ve bunu hak ettikleri inancı yok mu? Bir de, o çok methettiğimiz hukukumuzda genel kadınlara tecavüz edenlere ceza indirimi yapılmıyor muydu? Zamanında siyasi bir parti kurup ülkeyi yönetmeye kalkan emekli bir paşanın, tutuklu genç kızlara copla tecavüz edildiği konusu sorulduğunda söyledikleri geliyor aklıma, ''Copa ne gerek varmış, aslan gibi delikanlılarımız var ya!'' Buyrun işte çapımız, kültürümüz, kadına bakış açımız bu. Yazık!

hazandagüzeldir 
 09.10.2010 2:04
Cevap :
Teşekkürler, katkınıza. Toplumun bu konudaki bilinçaltı bence de çelişkilerle ve adaletsizlikle dolu. Selamlar.  11.10.2010 9:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1054
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster