Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '15

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
275
 

Bir gün gelecek, size de yaşam gülecek

Bir gün gelecek, size de yaşam gülecek
 

işitme engelli bir yavru (netten)


10 ile 16 Mayıs günleri arası Engelliler Haftası’dır. Bu hafta boyunca Engellilerin sorunları tartışılır. Engellilere sebep olan etkenler açıklanır ve bu sebeplerin ortadan kalkması için çareler araştırılır. Engellilerin eğitilebilmeleri ve iş sahibi olabilmeleri için gerekli şartlar oluşturulmaya çalışılır.

Engellilerin o duruma düşme nedenleri: Akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlikler, aşıların zamanında yapılmaması ve kazalar en önemli nedenlerdir. Engellilerinde hayatlarını sürdürebilmek için çalışmaları ve gelir sağlamaları gerekir. Engellilere acıyarak ya da onlara bakıp duygulanarak sorunlarını çözemeyiz. Onların da yapabileceği işler vardır. Engellilerin iş sahibi olmalarına yardımcı olmak zorundayız.

Çok yakın bir akrabamın bebeği dünyaya geldiği zaman bayram edildi. Tatlı bir kız çocuğu,  birkaç ay sonra bebeğin engelli olduğu tespit edildi. Konuşamıyor ve işitmiyordu. Aradan iki yıl geçince bir kız kardeşi daha oldu, çok şükür o normal bir bebekti. Üstüne titreyerek büyütülen iki yavrunun babası, ne yazık ki yakalandığı elim hastalık nedeni ile yaşamını yitirdi.

Şimdi engelli yavru engelliler okuluna gidiyor, küçük kardeşi ilkokul birinci sınıfta, çok tatlı bıcır bıcır konuşkan tatlı bir öğrenci. Anneleri babalarının çalıştığı yerde çalışıp çocuklarına bakıyor. Aşağıda onlar için yazdığım şiirimi takdim ediyorum.

 

Kara toprak açıldı, gitti can baban,

İki yavruyu bıraktı yetim,

Üzülme mahzun gözlüm, sakın ağlama,

Bir gün gülecek, size de yaşamgülecek.

 

Engellisin gözünden akmasın yağmur,

Yırtılacak karanlık, etmezler sizi mağdur,

Konuşamazsan da kulakların işitecek bir gün.

Bir gün gülecek, size de yaşam gülecek.

 

Yarın engelliler günü, senin de doğum günün,

Acı hediye oldu sana verilen aylık,

Aldılar elinden kaldın boynu bükük,

Bir gün gülecek size de yaşam gülecek.

 

Konuşamazsın sözleri notalara dökersin,

Toplumda horlanmazsın sen de özelsin,

Sınıfında başarılısın, huyda güzelsin,

Bir gün gülecek size de yaşam gülecek.

 

NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hüzünlendim...

Kerim Korkut 
 16.05.2015 12:26
Cevap :
Allah kimselere vermesin.Sağlık ve mutluluk dileklerimle.NAHİDE ÇELEBİ  16.05.2015 20:24
 

Çalıştığım kurumda engellilere de yapabilecekleri işler veriliyor. Onlar da ekonomik ve sosyal yaşamın içinde yer alıyorlar. Bir süre geçtikten sonra engelleri göze batmıyor, ilginç değil mi? Yani o kadar normal görünüyorlar ki acımıyorum. Bu bence onlara da yansıyordur. Daha üç gün önce bu konuyu bir arkadaşımla konuşuyordum. Ne kadar üretken olurlarsa engelliler de (görünürde) sağlam olanlar da birbirine alışıyor (bu doğru sözcük mü emin değilim). Yani olması gerektiği gibi oluyor, engeller ortadan kalkıyor hocam. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 14.05.2015 21:27
Cevap :
Can Kardeşim, haklısınız, görüşlerinize tamamen katılıyor ve değerli yorumunuza çok teşekkür ediyorum. Engellilerin sorunlarını maddi ve manevi tamamen ortadan kaldırmak için adımlar atılmalı verilen sözler rafta kalmamalı.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  15.05.2015 6:49
 

Yeterki duygu, düşünce, paylaşım ve desteklerde "engellilik olmasın". Bu engeller olmadıkça ve insanlar, dostlar, aile ve akrabalar el ele verdikçe hayatta aşılamayacak engel yoktur. Ama sosyal devlet can çekişmekte ve toplumumuz fetişist görsel medyanın da etkisi altında artık "engellisini sevmeyen" ırkçı=estetik bir yola doğru da sürüklenmekte maalesef. Onları daha çok evlere hapsetmekteler! Yalnız cikabilenlerin ise yanlarında kimsecikler yok, göremiyorum kaldırımlarda o desteği, o paylaşımı... Her şeye karşın, geleceğe dair umut ve toplumsal sorumluluklarımız adına bu önemli açıklamalarınıza, ince, duyarlı kaleminize ve ruhunuza teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı iletirim.

Ersin Kabaoglu 
 14.05.2015 16:52
Cevap :
Sevgili Ersin Kardeşim! Hislerime tercüman oldunuz bu değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. İnşallah engelli vatandaşlarımızın da sorunlarına gerçekten el atacak kişilerin geldiğiniz görürüz.Selamlar, sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  14.05.2015 17:54
 

Nahide Hocam, bir gün, evet, bir gün, tüm engeller ortadan kalkacak, gerçek engelin ‘sevgisizlik’ olduğu bilinecek. Görmeyeni kalp gözüyle görür, duymayanı gözleriyle konuşur, yürüyemeyeni değme maratoncuya taş çıkarırcasına hayalleriyle koşar yarına, zincire vurulmak isteneni de gün gelir kırar zinciri. Tüm zincirleri… Güneş, sevgi ışıklarıyla baharı çağırdığında, yalancı baharın rüzgârı sustuğunda, kalpler yumuşadığında. Velhasıl sevgi iklimi atmosfere yansıdığında. Duygularınızı yansıtan dizeler, buna dair bir çağrı, herkesin güleceğe yaşama çağrı, beklenen çağa çağrı. Duygularınıza sağlık, yaşamınıza bereket… Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 14.05.2015 11:56
Cevap :
Sayın Okuldaşım, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim sağ olunuz. Yazılarınızı, görüş ve düşüncelerinizi beğeni ile okuyorum. Asıl olan engelli kardeşlerimizin rahatları ve yaşamlarını normal yürütebilmeleri için gerekli alt yapıyı hazırlayıp onların hizmetlerine sunmak. Selamlar, saygılar, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  14.05.2015 18:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1896
Toplam yorum
: 11544
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster