Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '17

 
Kategori
Türk Mutfağı
Okunma Sayısı
310
 

Bir Güneydoğu Hikayesi: Gaziantep

Bir Güneydoğu Hikayesi: Gaziantep
 

GAZİANTEP


Yemekleri, tarihi dokusu, otantik havası, güzel esnafı olan bir şehirde güne merhaba demek nasıl bir duygu olurdu acaba? Biraz Gaziantep’ten bahsetmek istiyorum.

Gaziantep’i artık tüm dünya tanıyor. Neden mi ? 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulu’nun 170. Toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuş ve gastronomi dalında bugüne kadar 8 şehri “Yaratıcı Şehirler Ağına” dahil etmişti. Gaziantep, listeye giren 9.şehir oldu.Gaziantep Mutfağı kendi dalında Nobel aldı diyebiliriz. Yani demem o ki, Gaziantep artık tarihi dokusu ve lezzetleriyle marka bir şehir.

2 Milyon nüfusu ve 7 organize sanayi bölgesi ile güneydoğu bölgemizin cazibe merkezi haline gelen Gaziantep’i 4 gün boyunca gezdim.  Gaziantep, Avrupa standartlarına ulaşmış keyifli bir şehir gerçekten. Otantik ve modern ruhun harmanlandığı keyifle ve bitmek bilmeyen bir merakla gezdim şehri.

Peki bu şehre gelmeden önce gezilecek nereler var bir bakalım.

Zincirli Bedesten: Tarihi 17. Yüzyıla kadar uzanan çarşı, yapıldığı ilk günden bu yana ayakta ve misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Çarşı içinde 70’den fazla dükkanda bir çok el emeği  dokuma ürünü bulmak mümkün. Hediyelik bakabilirsiniz veya hanın baharat ve kurutmalıklarının renk kattığı dükkanlarda fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı: Ne zamandan beri bu dükkanların var olduğu hala bilinmiyor. Ama net olan bir şey var ki, buranın esnafı misafirperver. Yaptıkları işin müşterisiyle güzel olduklarının farkındalar.

Gaziantep Kalesi : Gaziantep Kalesi’nin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hususunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte tarihi günümüzden 6000 yıl öncesine, kalkolitik döneme kadar giden bir höyük üzerinde kurulduğu, M.S II-III yüzyıllarda ise kale ve çevresinde “Theban”isimli küçük bir kentin olduğu bilinmekte.

Rum Kale : Gaziantep’e 90 km mesafede Yavuzeli yakınında bulunan Rumkale; Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile birleştiği yerde, dik kayalar üzerindedir. Rumkale’ye Kasaba köyünden ve Halfeti’den teknelerle kolaylıkla ulaşılmaktadır. Bölgede ayrıca Savaşan Köyü ve Halfeti bölgesi yer almaktadır. Gözleme veya kebap yiyebilir, tekne turuna katılabilirsiniz. Tur 1,5 saat sürüyor.

Bey Mahallesi : Gaziantep’te Camii isimlerinin mahalleye verilmesi gelenektir. Bey Camii yıkılmış olsa da, Gaziantep kültürünü yansıtan mahallesi hala günümüzde cazibe noktası. Genelde dar sokaklar içinde iki katlı ve avlulu evlerin bazıları günümüzde cafe veya hotel olarak işletilmekte. Bir kahve molası için ideal bir nokta olabilir.

Bayazhan : Bir tütün tüccarı olan, döneminde Gaziantep’in Hasankeyf tütününü kendine ait olan deve kervanı ile Mısır’a ihraç eden Bayaz Ahmet Ağa, Bayazhan’ı ortağı ile birlikte, Halepli mimar ve taş ustalarına yaptırmıştır. Yapımına 1905 yılında başlanmış, 1909 yılında tamamlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası İngilizler,Antep’i işgal ettiklerinde, Bayazhan’ı karargâh olarak kullanmışlardır. Günümüzde ise,  Gaziantep’in en şık restoranlarından biri olarak hizmet vermekte. Bayazhan içinde günümüzde 2 restoran 1 adet bistro bulunmakta. Gaziantep’in modern mekanlarından birisi.

Eski Çarşı : Gaziantep’in kendine has gelenekleri vardır. Bakırcılar, yemeniciler ve baharat dükkanları çarşının olmazsa olmazları. Keyifle dolaşıp hediyelikler alabileceğin nokta burası. Ha şunu da söylemek isterim. Gaziantep’in esnafı gerçekten misafirperverdir. Alışveriş yapmasan bile, çayını esirgemez. Sohbet eder, şehri anlatmak ister sana. Gaziantep’i esnafından dinlemeni öneririm. Deriden yapılan ve her ayağa göre özel dikilebilen yemeniler ile ilgili de şöyle bir bilgi edindim. Hollywood’a Gaziantep’ten yemeni gönderirmişiz. Duyunca çok hoşuma gitti. Teşekkürler Eski Çarşı.

Hayvanat Bahçesi : Bunu bir çok kişi hala bilmiyor ama Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci, Dünya’nın ise üçüncü en büyük hayvanat bahçesi Gaziantep’te. Bir çok türde hayvanı misafir eden hayvanat bahçesi, Gaziantep’te görülesi yerlerin başında geliyor. Marka şehir olma yolunca Gaziantep’e katkısı çok fazla buranın.

Müzeler 
Gaziantep’te gezilecek yerler bitmiyor. Sokakta görebilecek yerler dışında çok fazla müze var. Bu müzelerde çeşitli duygulara kapılabilirsin, gerek balmumu heykelleri gerekse ortam müziği seni müze ruhuna kaptırıyor. Bu müzelerden en önemlileri aşağıdaki gibi.
 

  • Zeugma : Gaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs Köyü sınırı içerisinde tarihin birçok detayını sunacağı Zeugma Antik Kentinin olduğunu nereden bilebilirdik. Zeugma Mozaik Müzesi’nde dünyanın en önemli mozaikleri sayılabilecek eserler gün ışığına çıkarıldı. Çeşitli Avrupa ülkelerinden oluşan yaklaşık 200 teknik personelle yapılan kazılar sonrasında, birçok mozaik örneği çıkarılmış. Gaziantep’in simgesi olarak bilinen çingene kız mozaiği de 1998 yılında bu bölgeden çıkarıldı.
  • Atatürk Anı Müzesi : Atatürk ve Gaziantep temalı tüyleri diken diken eden bir müze. Atatürk ile ilgili bir çok detayı görebileceğiniz bir tarih odası var. Atamızın içtiği çorbanın tabağına kadar bir çok detay itinayla saklanmış.
  • Oyuncak Müzesi : Çocukluğunuza inmek için eğlenceli ideal bir müze. Bir konak ve konak altındaki mağarası var. Müze içindeki ortam müziği size çocukluk havası verecek kesinlikle. Bence kesinlikle bir kez gidilmeli.

     
Çağla Çolakoğlu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 04.09.17
 
 

30 Aralık 1994 Ordu doğumludur. İstanbul, İzmir, Alanya , Gaziantep, Antalya, Bursa, Nevşehir Riz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster