Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
954
 

Bir güzel insan Murat Kapan

Bir güzel insan Murat Kapan
 

    

 

"Zafer,  'Zafer benimdir!' diyebilenindir. Başarı ise, 'Başaracağım!’' diye başlayarak sonunda 'Başardım!’ diyebilenindir."  Atatürk                           

                                                                                          *

     Özverili, çalışkan, başarılı ve güzel insan: Murat Kapan… O’nu tanımayanların tanımasını salık verebilirim. İlk tanışmamız, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi yöneticiliğini sürdürdüğü günlerde oldu. O anda olumlu izlenim edindim.

     Sonraları merhabamız ve görüşmemiz sevgi, saygı ve yakınlaşma üçgeninde sürdü. Yaşamında kendine özgü planlı, programlı ve titiz bir yöntemi seçtiğine tanık oldum. Sakin ve hoşgörülü yapısı var. Ayrıca istençli (iradeli) ve dirençli…

     “Kişisel başarıyla ilgili her formül insanın kişisel girişimi ile başlar ve biter. Kurallar oldukça azdır, ancak kudretlidir. Amacını sapta, coşku ve olumlu düşünceyle kendini ateşle. Meslek hayatına başkalarına yardım ederek başla ve öyle bitir. Bu kalıp içinde her insan kendi mermer bloğundan anıtını yapabilir. Meydana çıkacak son eser de başarısının öyküsü, kişisel girişimi, yükselme hırsı ve çabasının bir sonucu olacaktır.”  tümceleriyle düşüncesini ortalar H.Bullis... Bu tümceleri  Murat Kapan'ın davranışlarıyla örtüşür düzeyde algılıyorum.

     Kapan;  aydın, bilim ve kültürün oldukça yakınında... Okumayı ve araştırmayı sever. Basının içinde ve yakınında denebilir. Azmi ve çabasıyla istediğini de gecikmeli de olsa  elde edebilir, düşüncesindeyim.

                                  Murat Kapan’ın kendi anlatımıyla özgeçmişi ve çalışmaları

     1966 Kahramanmaraş merkez doğumluyum. Çocukluk yıllarımda 12 yaşlarındayken 1978 Maraş katliamının merkezinde kaldık. Bu acı ve vahşet -başta bizler ve orada yaşayanlar olmak üzere- tüm devrimci ve demokrat insanlarda derin izli travmalar (sarsıntılar) bıraktı. Dileğimiz; insanlığın böyle karanlık dönemlerden bir daha geçmemesi ve yarınlarımızın ulusça hep aydınlık olmasıdır.

     1978’de yaşanan bu olayların sonrasında ailecek İstanbul’a taşınmak zorunda kaldık. Eğitimime burada devam ettim. Zor koşullarda geçen bu yıllarda çok istememe rağmen ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı üniversite eğitimimi sürdüremedim. Henüz okul yıllarında başlayan iş hayatım, 1981’de kurduğumuz aile şirketimizle devam etti. Yine zor koşullarda kurulan şirketimiz, 30 yılda birçok başarılara imza attı. Şimdilerde iş hayatım, şirketimizde yönetici olarak sürmektedir.

     1998’den sonra sivil toplum örgütleriyle tanıştım. Halen çeşitli derneklerde yöneticilik ve üyeliğim devam etmektedir. 1993 yılında Şaziye Hanımla evlendim. Duygu, Defne ve Can adında üç çocuk babasıyım.. Her zaman onur duyduğum, çok sağlam ve güçlü bağlarla kenetlenmiş olan bir aile yapımız vardır. Annem, babam, eşim ve çocuklarımla birlikte yaşamaktayım.

     2000–2010 yılları arasında 10’a yakın dış ülkede fuarlara katılma ve iş görüşmeleri amaçlı ziyaretlerim sürdü. Bu görüşmeler kapsamında firmamızı dış dünyayla tanıştırma ve dış pazarlara açılma girişimlerim oldu.

    2004 yılından sonra tekstil sektörünün uğradığı kriz nedeniyle dernekleşme çabaları oluşturduk. 2006 yılında GAP projeleri diye bilinen Güneydoğu Anadolu Projeleri kapsamında Umut Oran başkanlığında Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa ve Malatya’ya düzenlenen gezilere katıldım.

     2006 yılında kurucu başkanlığını yaptığım TUKİD adını verdiğimiz Tüm Konfeksiyon İmalatçıları Derneğini kurduk. Kısa zamanda 1200 civarında işletme sahibi üyemizle sektörümüze ve sorunlarına çözüm bulabilmek için defalarca Ankara ziyaretleri yaparak bu sektörü ayakta tutan çözümlere imza attık. Hükümet yetkilileri, bakanlar, ana muhalefet partileri, diğer siyasi parti genel başkanlarıyla ve milletvekilleriyle görüşerek çözüme katkı sağlamalarını talep ettik.

                                             Halen yöneticisi ve üyesi olduğum kurumlar   

    *   İTO İstanbul Ticaret Odası üyesi

    *  Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesi

    *  Tüm Konfeksiyon İmalatçıları Derneği Kurucu Başkanı

    *  Gebze Genç İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı

    *  ADD üyesi

    *  Tuzla Lions Kulübü üyesi

    *  Maltepe Spor Yönetim Kurulu kurucu başkanlığını yaptığı TUKİD 1200 civarında işletme sahibi üyesi ile ciddi anlamda personel istihdam eden ve ülke ekonomisinin lokomotifi olan tekstil sektörünü temsilen kurulmuş olup alanında verimli projelere imza atmıştır.

   *  Başkan yardımcılığı yaptığı GENÇSİAD bölgesel bir dernek olmasına rağmen Dış İlişkilerden sorumlu olması nedeniyle dengi STK’lar arasında belirgin bir yapısı vardır.      

                                          Murat Kapan, siyasete renk ve nitelik getirdi

         12 Haziran 2011’de seçime girecek olan siyasi partilerin milletvekili aday adayları açıklanırken Maltepeli iş adamı Murat Kapan da kendi bölgesinde seçim çalışmalarını başlattı.

         İstanbul 1.Bölgeden milletvekili aday  adayı olan Kapan, öncelikle parti yetkilileriyle görüşmelerini gerçekleştirdi ve  aday adayı olduğunu açıkladı. Neden milletvekili aday adayı olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlattı ve soruları yanıtladı. Bu açıklaması reklâm ve ilanlarıyla da tüm yerel basında yer aldı.

        Gerekli açıklamaları yaptıktan sonra iktidarı hedefleyen sloganlar ve aday adayı olduğu belirgin yerlerinde görüntülendi. Çalışmalarla partilileri coşturdu!

        Gençlerden ve kadınlardan oluşan profesyonel çalışma ekibiyle ciddi bir program belirlediklerini açıklayan Kapan, ‘’Hedefimiz tek başına iktidar, bu süreçte partimizin oylarını artırmak ve taş üstüne bir taşta biz koymak için bütün imkânlarımızla çalışıyoruz. Amacımız seçmeni doğru bilgilendirmek ve kararsızları etkileyip halkımızın da katılımını sağlayarak 12 Haziran’da Partisini tek başına iktidara taşımak.’’ diye açıklama yaptı.

       Ne ki ani bir kararla Ankara’ya davet edilen Murat Kapan, parti yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonucu Kahramanmaraş ilinden aday gösterildi.

                                     Tüm kültürel ve sosyal etkinliklerde yerini alan ve özellikle

                      eğitim öğretimin yakınında olan  Murat Kapan’ın  “Öğretmenler Günü Mesajı

         Bu yıl 24 Kasım'da kutlanacak "Öğretmenler Günü"nün Van ilimizde ve özellikle Erciş ilçemizde yaşanan depremin ulusal boyutta yarattığı büyük acı nedeniyle hüzünlü geçtiğini söyledi. Depremde yaklaşık 76 öğretmenimiz olmak üzere 600'ün üzerinde vatandaşımızın hayatlarını kaybettiğini belirten Kapan, "Öğretmenlerimizi ve vatandaşlarımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşamaktayız. Öğretmenlerimiz, kutsal bir mesleği icra etmenin onurunu taşıyor.” dedi.

         Murat Kapan, Öğretmenler Günü mesajında: Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkûmdurlar. dedi. Sözlerini sürdürerek, kalkınmanın temel koşulu eğitim ve öğretimdir. Öğretmen, insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinmenin yanı sıra eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden kişidir. 24 Kasım 1981’de kutlanmaya başlayan “Öğretmenler Günü” kutlamaları umarım Atatürk ilkeleriyle, çağdaşlık ve aydınlık yolunda sonsuza dek ilerler.

        Bu bağlamda ulu önder  Atatürk ’ün şu sözleri çok anlam kazanmıştır. “Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Günümüze geldiğimizde ise eğitim ve öğretim göreviyle gittikleri Van ilimizde yaşanan deprem sonunda hayatlarını kaybeden tüm öğretmenlerimize bir kez daha rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Ayrıca atanmayı bekleyen binlerce öğretmenimiz, aynı deprem gibi dayatılan bu yanlış politikaların altında kalmıştır. Umarım bu sorun çok acil bir zamanda çözüme kavuşturulur ve tüm atamalar gerçekleşir.

        Bir kez daha 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, tüm öğretmelerimizin ellerinden saygıyla, hürmetle öpüyorum.

                                                                                           *

       Oscar Wilde: “Başarı kuvvetli olana gülümser, başarısızlık zayıflara çullanır.”  derken,              Allen: “Küçük olan her şey başarıyla büyür! Dünyanın gördüğü en büyük başarı, önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi...” demektedir.

      Özverili, çalışkan, başarılı ve güzel bir insan: Murat Kapan… O’nu tanımayanların tanımasını salık verebilirim.

                                                                                            *

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 674
Toplam yorum
: 474
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1371
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster