Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '15

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
19
 

Bir hayal kırıklığı: Vitor Pereira

Pereira ile ilgili düşüncelerim geçen sekiz hafta sonunda olumsuz bir noktaya geldi. Oluşturulan kadro ve Pereira’ nın sezon başı açıklamaları ile hiç uyuşmayan bir tablo ortaya çıkmış görünüyor. Açıkçası ben bu kadar kötü bir futbol beklemiyordum. Geldiğim noktada  Pereira’ nın hem teknik – taktik anlamda hem de oyuncularla olan iletişimi anlamında yetersiz kaldığını düşünüyorum. Neredeyse son derece yetersiz bulduğum İsmail Kartal’ı arayacak duruma geldik.

Van Persie olayına sadece an olarak bakarsak Pereira’ yı haklı bulurum. Fakat bu olaya bir süreç olarak bakarsak Pereira’ yı yetersiz ve hatalı buluyorum. Çünkü bu olayı kriz haline gelmeden yönetebilmeliydi.

Kayseri maçı dibe vurduğumuz bir maç oldu. Rakip 10 kişi kaldıktan sonra bile Fenerbahçe üzerinde baskı kurabiliyordu. Tüm maç boyunca bir tane organize atak yapılamadı. Sahaya baktığınızda bir sistem göremiyorsunuz. Top yapamayan ön liberolar, ileri hiç çıkarılmayan bekler ile son derece defansif bir oyun ortaya konuluyor. Sezon başında da bunun tam tersi çılgın bir hücum anlayışı görüyorduk. Böylesine bir taktiksel savrulma hiç anlaşılır değil. Bunun bir ortası, oluru vardır.

Bana göre yapılması gereken en başta 4-3-3 düzenine dönmektir. Bu düzende ileri uçta Van Persie tercih edilmeli, kenarlarda da Volkan, Nani, Markoviç arasından ikisi tercih edilmelidir. Fernandao’ da zaman zaman yararlı olabilecek bir oyuncu fakat Van Persie ile arasında kalite farkı var, bu nedenle ilk tercih Van Persie olmalıdır(Fernandao’ nun özellikle top kontrolünde büyük sıkıntılar yaşadığını görmekteyiz). Orta üçlüye gelince ön libero olarak Mehmet Topal ve Josef arasında tercih yapılmalıdır. Hangisi oynarsa oynasın çok farketmez fakat her ikisi birden kesinlikle sahada olmamalıdır. Orta üçlünün kenarlarında da maçın zorluk derecesine göre Alper, Ozan, Meireless, Diego arasından tercih yapılmalıdır.

Savunmaya gelince beklerde ilk tercih Gökhan – Caner olmalı ve hücuma çıkmalarına izin verilmelidir. Fenerbahçe geçen senelerde beklerinin katkısı ile fark yaratmıştır. Bekler hücuma katılmadığında organizasyonda sıkıntılar yaşanmakta, baskı kurulamamaktadır. Hücum zenginliği olmamakta, oyun kurulamamaktadır. Şu anda Fenerbahçe’ nin bekleri stoper gibi oynamaktadır. Maçların zorluk seviyesine göre bu bölge için Hasan Ali ve Şener’ de iyi alternatiflerdir. Stoperde ise Kjaer, Ba, Alves, Kadlec arasından form durumuna göre tercih yapılabilir. Benim şu ana  kadar bu pozisyonda  gördüğüm en iyi ikili performansı Kjaer – Ba ikilisi vermiştir. Kalede de Volkan ilk tercih olmalıdır.

Pereira bunu düşünür mü? Takımı iyiye götürebilir mi? Açıkçası ben bunu yapabileceğini düşünmüyorum. Pereira ile ilgili büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. Umarım yanılırım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 45
Kayıt tarihi
: 26.05.10
 
 

Lisans eğitimimi Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster